Nemíchejte do francouzštiny angličtinu, vyzval ministr kultury. Macron to ale dělá

ČTK Reuters ČTK, Reuters
5. 8. 2019 16:15
U příležitosti 25. výročí zákona o užívání francouzštiny v televizi a rádiu vyzval francouzský ministr kultury Franck Riester občany, aby se vyvarovali nadužívání anglických výrazů ve francouzských větách.
Franck Riester na postu ministra kultury vloni v říjnu vystřídal Françoise Nyssenovou.
Franck Riester na postu ministra kultury vloni v říjnu vystřídal Françoise Nyssenovou. | Foto: ČTK/ZUMA

Ministr následně na internetu čelil kritice. Uživatelé mu připomněli, že francouzský prezident Emmanuel Macron si v projevech často pomáhá anglickými výrazy.

Francie se pyšní kulturou a jazykem, který se neustále snaží bránit před vlivy angličtiny. Francouzi často pohrdavě označují americké zvyky za anglosaské, píše agentura Reuters.

Riesterova výzva se na Twitteru objevila v neděli večer u příležitosti 25 let zavedení zákona, který stanoví povinné používání francouzštiny ve všech televizních programech. To znamená, že všechny pořady v cizím jazyce jsou dabovány a minimálně 40 procent písní pouštěných v rozhlase musí po většinu dne být ve francouzštině.

"Toubonovu zákonu je 25 let! Je výkladem druhého článku naší ústavy 'Jazykem republiky je francouzština'. Naše každodenní životy by byly tak odlišné bez tohoto jednoduchého požadavku: vyjadřujte se ve francouzštině!" napsal Franck Riester a tweet doplnil fotografií francouzské trikolory.

Kritici vlastenecký příspěvek hojně komentují a připomínají, že anglickými výrazy si pomáhá i prezident Macron, který Riestera do vlády jmenoval.

V souvislosti s francouzskými inovacemi například Macron použil výraz "start-up nation".

Jiný uživatel připomněl, že Macron popsal demokratický systém jako "bottom-up", tedy hierarchii jdoucí zdola nahoru.

Christophe Courtois, který se věnuje distribuci francouzských filmů, připomíná, že známé francouzské společnosti často využívají anglické slogany.

Jako příklad uvádí reklamu automobilky Renault se sloganem "Never too much" (Nikdy to není příliš) nebo poutače francouzských aerolinek Air France s větou "France is in the Air" (Francie je ve vzduchu).

Francie je na svůj jazyk citlivá. Například roku 2006 tehdejší prezident Jacques Chirac krátce na protest odešel ze summitu Evropské unie, když francouzský šéf evropské průmyslové lobby oslovil hlavy států v angličtině.

Současný prezident Emmanuel Macron vloni oznámil, že by z francouzštiny rád udělal druhý nejčastěji užívaný dorozumívací jazyk po angličtině. Na iniciativě pracuje s francouzsko-marockou spisovatelkou Leilou Slimani.

"Spousta lidí dnes vnímá francouzštinu jako salonní jazyk vhodný pro vzletná vyjádření. Málokdo se ale učí francouzsky z pragmatických důvodů, třeba aby našel práci," vysvětlila Slimani. "Podle mě je to špatně. Francouzština je také jazykem byznysu a práce, je to jazyk, který je cool," doplnila a hned upozornila, že anglické označení "cool" již francouzština vstřebala.

Ve světě je nyní francouzština až čtvrtý nejčastěji užívaný jazyk po angličtině, španělštině a arabštině.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Při tlačenici u kostela na jihu Nigérie zemřelo nejméně 31 lidí

Při tlačenici u kostela ve státě Rivers na jihu Nigérie dnes zemřelo nejméně 31 lidí, několik dalších je zraněných. Stovky lidí si ke kostelu časně ráno přišly pro jídlo zdarma. S odvoláním na policejní mluvčí o neštěstí informovaly zahraniční agentury.

Církevní organizace ve městě Port Harcourt organizovala charitativní akci Shop for free (Nakupuj zdarma). Lidé bez prostředků si mohli přijít vybrat jídlo a předměty denní potřeby zdarma. Akce měla začínat v 9:00 místního času (10:00 SELČ), ale lidé se na místě tísnili už v 6:30. Okolo 8:00 někdo z areálu otevřel malou branku namísto plánované velké brány, dav se snažil úzkým průchodem projít a ušlapal desítky lidí.

"Lidé tam byli dříve a někteří byli netrpěliví a začali spěchat, což vedlo k tlačenici. Policie na místě monitoruje situaci a zároveň probíhá vyšetřování," uvedla policejní mluvčí Grace Iringeová-Kokoová.

Informace o počtu obětí i jejich věku se v různých zdrojích liší. Podle stanice CNN zemřely zejména děti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy