Ve Francii vyšel neznámý román Saganové, vypráví o milostném trojúhelníku

Kultura AFP, Kultura
25. 9. 2019 10:20
Na pultech francouzských knihkupectví se objevil "nový" román Françoise Saganové. Spisovatelka, která roku 1954 způsobila rozruch prózou Dobrý den, smutku o prázdném životě bohatého vdovce a jeho sedmnáctileté dcery, zemřela roku 2004. Až poté její syn Denis Westhoff našel rukopis nadepsaný Les quatre coins du cœur (Čtyři zákruty srdce). Nyní jej vydalo pařížské nakladatelství Plon.
Knihy Françoise Saganové česky vycházely již v 60. letech, její debut Dobrý den, smutku byl přeložen teprve roku 2002.
Knihy Françoise Saganové česky vycházely již v 60. letech, její debut Dobrý den, smutku byl přeložen teprve roku 2002. | Foto: ČTK/LIDO

Jak připomíná agentura AFP, kniha Saganové patří k nejočekávanějším v době každoroční podzimní literární sklizně, návratu ke knihám, jak bývá doslova překládáno označení "rentrée littéraire" pro dobu od konce srpna do začátku listopadu, kdy ve Francii vychází většina nejočekávanějších titulů roku.

Podobně jako debut Dobrý den, smutku, jejž Saganová napsala ve svých 17 letech a který v českém překladu Evy Ruxové vyšel roku 2002, je také posmrtně vydaná próza "lakonickou pitvou života velkoburžoazie", píše AFP.

Vypráví o milostném trojúhelníku okolo podnikatele Ludovica Cressona, který zbohatl pěstováním zeleniny. Cresson přežije autonehodu, později se romanticky sblíží s vlastní tchyní.

Francouzské listy v této souvislosti připomínají, že automobilovou nehodu měla za sebou také autorka knihy. Roku 1957, na vrcholu slávy, Françoise Saganová havarovala se svým Aston Martinem a skončila v kómatu. Ani tento incident však nezhatil její slabost pro rychlé vozy.

I později Saganová jezdívala z Paříže do Monte Carla, kde gamblovala v místních kasinech. "Kdo nepocítil, když se ze všech sil vrhal do těch pokusů o přežití, kouzelné a fascinující ticho blízké smrti, ten nikdy nemiloval rychlost, ten nikdy nemiloval život - nebo možná nikdy nemiloval nikoho," napsala později.

Za život si vysloužila mnoho označení. Podle agentury AFP byla "mladou bisexuální hédonistkou, která šokovala pařížskou společnost" koncem 50. let minulého století, kdy začínaly přeskakovat první revoluční jiskry nastupující generace. Britský Guardian označil Saganovou za "požitkářské, rozpustilé děvče, které bosky řídilo závodní auta v okolí Saint Tropez, slavilo literární úspěch a požilo spoustu drog".

Podle literární kritičky Jovanky Šotolové byla Saganová obrazem moderní doby a symbolem pro jednu generaci Francouzů, "křehkou, veselou a bystrou ženou, jež dávala druhým lekce o svobodě" v tom, jak se chovat, oblékat, vyjadřovat a psát.

Françoise Saganová v roce 1954, kdy vydala román Dobrý den, smutku.
Françoise Saganová v roce 1954, kdy vydala román Dobrý den, smutku. | Foto: ČTK/ZUMA

Saganová se narodila roku 1935 jako Françoise Quoirezová do bohaté rodiny. Svůj první román Dobrý den, smutku vydala teprve jako osmnáctiletá a honorář utratila za nový Jaguar. Tím odstartovala hýřivé období plné "hazardních her, rychlých vozů a bisexuálního života", píše Guardian. Podle něj měla nepřiznaně bisexuální spisovatelka spoustu milenek, včetně třeba americké herečky Avy Gardnerové.

"Ztělesňovala mýtus o okamžité slávě, který má společnost tak ráda," konstatovala později autorka jejího životopisu Marie-Dominique Lelièvreová, podle níž Saganová předznamenala éru "života bez zábran, dovolených na luxusních jachtách, celé to až náboženské oddání požitkům".

Při autohavárii v roce 1957 utrpěla Saganová četná zranění a stala se závislou na morfiu či dalších lécích, které jí měly tišit bolest. Často je kombinovala s whisky a prudkou dietou.

Obal románu Les quatre coins du cœur.
Obal románu Les quatre coins du cœur. | Foto: Plon

V 90. letech minulého století byla odsouzena za požívání a přechovávání kokainu, roku 2002 dostala podmínku a pokutu za daňový únik. Podle prokurátora tehdy Saganová nepřiznala více než 600 tisíc eur, které obdržela za lobbování ve prospěch ropné společnosti Elf.

Podle jejího syna Denise Westhoffa je nyní vydaný román Čtyři zákruty srdce typicky sarkastický a "saganovský, je to neuvěřitelné dobrodružství, občas nestydaté, košatě barokně napsané".

Westhoff, který se živí jako fotograf a jehož kniha Moje matka Françoise Saganová před čtyřmi roky vyšla také česky, oxeroxovaný dvojdílný rukopis našel prý náhodou v šuplíku.

Označil to za nesmírnou náhodu zvlášť vzhledem k tomu, že po autorčině smrti se vedla vleklá právní bitva o každý předmět z jejího vlastnictví. Saganová zemřela s vysokým dluhem.

Synovi se nepodařilo dohledat původní rukopis, pouze jeho fotokopii. Ta byla místy tak nekvalitní, že v textu nebylo možné rozeznat konkrétní slova. Když Westhoff oxeroxovaný rukopis donesl redaktorovi Saganové, ten ho odmítl publikovat.

V předmluvě k nyní vydané verzi Westhoff líčí, jak do textu doplňoval chybějící slova nebo celé odstavce tam, kde mu to přišlo nezbytně nutné. Chybějící konec si ovšem doplnit netroufl.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy