Foucault neřekl poslední slovo. Po smrti jeho partnera vyjde další kniha

Kultura AFP, Kultura
11. 3. 2023 15:28
Když roku 1984 umíral francouzský filozof a historik Michel Foucault, zakázal posmrtnou publikaci svých děl. Přesto se ke čtenářům nakonec dostal čtvrtý svazek jeho Dějin sexuality a nyní k němu přibude další práce. Kniha nazvaná Le Discours philosophique, v překladu Rozprava o filozofii, vyjde francouzsky 12. května, oznámilo nakladatelství Éditions du Seuil.
Michel Foucault při návštěvě pařížského Musée Rodin v květnu 1984, krátce před smrtí.
Michel Foucault při návštěvě pařížského Musée Rodin v květnu 1984, krátce před smrtí. | Foto: AFP / Profimedia.cz

Jak píše agentura AFP, čtenáři se tak poprvé seznámí s prací, kterou Foucault rozepsal v roce 1966, avšak nikdy ji nezveřejnil. Kniha dle nakladatelství nabídne až "archeologický" pohled na filozofii a její různé podoby, od metafyziky, kterou v 17. století pomáhal rozvíjet René Descartes, přes filozofickou antropologii, k jejímž zakladatelům v následujícím století patřil Immanuel Kant, až po úvahy Friedricha Nietzscheho o významu jazyka z konce 19. století.

Text k vydání připravili akademici Orazio Irrera z francouzské Univerzity Paříž VIII a Daniele Lorenzini, jenž působí na Pensylvánské univerzitě v USA.

Lorenzini nedávno na Twitteru zveřejnil obsah plánované publikace a naznačil, že výhledově vydá také část Foucaultových přednášek z Tuniska. Tam autor odjel právě v roce 1966, kdy rozepsal Rozpravu o filozofii. Deset let poté, co země vyhlásila nezávislost a začala se zbavovat vlivu francouzských kolonialistů, Foucault přijal nabídku přednášet filozofii na Tuniské univerzitě. Vydržel tam tři roky, zahájil tak svou pedagogickou dráhu a právě v Tunisu zvýraznil své společenské angažmá, když podpořil zdejší aktivisty. Právě o vztahu mezi filozofií a společenskými otázkami pojednává část jeho Rozpravy o filozofii, která vyjde v květnu, doplňuje agentura AFP. Podle ní autor text zanechal v "téměř dokončeném" stavu.

Do rodné Francie se filozof vrátil, když byl jmenován profesorem na tehdy čerstvě založené univerzitě Vincennes na předměstí Paříže. Ta se dnes jmenuje Univerzita Paříž VIII a působí na ní právě akademik a editor Foucaultova díla Orazio Irrera. Ten už Rozpravu o filozofii rozebral se svými studenty na semináři v uplynulém zimním semestru.

Autor studií Dějiny šílenství v době osvícenství, Slova a věci nebo Dohlížet a trestat Foucault patřil vedle například Jacquese Derridy k protagonistům francouzské intelektuální avantgardy 60. a 70. let, jež nastoupila po generaci poznamenané filozofem a literátem Jean-Paulem Sartrem. Foucault se věnoval krajním formám lidské zkušenosti, například duševním chorobám či delikvenci. Zabýval se "technikami moci", o psychiatrických léčebnách či věznicích psal jako o vynálezech moderního věku, které člověka ovládají a znesvobodňují. "Jednalo se o myslitele soustředěného na rozebírání a rozbíjení všech očekávání i ustálených spojení. V tomto smyslu ústřední knihou zůstávají jeho Slova a věci, práce z roku 1966," napsal o něm literární historik Martin C. Putna.

Po krátkém působení na univerzitě Vincennes filozof přestoupil na pařížskou Collège de France, kde učil až do své smrti. V roce 1984 podlehl tehdy málo známému viru HIV. Foucault zakázal posmrtnou publikaci svých děl, toto přání se ale po vzájemné dohodě rozhodli porušit jeho dlouholetý partner a dědic Daniel Defert s asistentem Françoisem Ewaldem. Defert zemřel minulý měsíc ve věku 85 let.

Video: Cesta k sobě je jen poloviční, musíme i ven mezi lidi a tam obstát, říká filozofka

Filozofové tu nejsou od toho, aby dávali odpovědi, řekla v DVtv před třemi roky filozofka Tereza Matějčková. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy