FOTO Nejlepší kniha roku provádí protektorátní Prahou

Jiří Padevět s cenou pro nejlepší knihu roku 2014, kterou získal za Průvodce protektorátní Prahou.
Jiří Padevět získal za Průvodce protektorátní Prahou dvě Litery. Za Knihu roku a v kategorii Literatura faktu.
Slavnostní večer předávání cen Magnesia Litera se tradičně odehrává v sále Nové scény Národního divadla.
Sál plný příznivců literatury, intelektuálních elit i nominovaných autorů v očekávání.
Doprovodnou symbolikou večera je světlo, bez kterého se číst nedá.
Foto: Vojtěch Marek
ČTK Kultura ČTK, Kultura
8. 4. 2014 21:49
V anketě Magnesia Litera vyhrála publikace Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou. Podívejte se na fotografie z vyhlášení prestižní literární ceny.

Praha - Knihou roku 2014, hlavním vítězem knižních cen Magnesia Litera, se stala publikace Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou z nakladatelství Academia. Zvítězila také v kategorii literatury faktu, v níž byla nominována.

Kniha nabízí detailní vhled do atmosféry Prahy v době nacistické okupace prostřednictvím topografie pražských ulic.

S udělením hlavní ceny je spojena odměna 200 tisíc korun. Ceny pro nejlepší knihy uplynulého roku se udílely na Nové scéně.

Podívejte se do fotogalerie na vítěze.

"Dnes by se Jozef Gabčík dožil sto dvou let, asi by měl radost," řekl při přebírání ceny Jiří Padevět. Na více než osmisetstránkové publikaci pracoval přes tři roky. Rád by prý podobně připravil knihu o Praze stalinistické.

Padevětova publikace je rozdělena do částí podle městských čtvrtí a vedle známých míst spojených třeba s atentátem na Reinharda Heydricha (jedním z československých vojáků, kteří atentát provedli, byl právě Gabčík) nebo Pražským povstáním připomíná i okamžiky, které se do širšího povědomí nedostaly. V průvodci jsou zmínky o místech spojených s odbojem, protižidovskou perzekucí, s činností nacistického aparátu a kolaborantských organizací nebo s uváděním divadelních představení či vývojem filmového průmyslu.

V nejsledovanější kategorii původní české prózy porota vybrala knihu Emila Hakla Skutečná událost, v níž autor sice dostává pověsti velkého ironika a zůstává věrný svému neiluzivnímu vidění světa, jeho postavy ale tentokrát poprvé osud berou do svých rukou. Životem znavenému padesátníkovi do života vstoupí nová žena a také zájem o historii německé teroristické organizace RAF. Dva hlavní motivy se prostupují a autor z nich spřádá jednoduchý, ale působivý příběh o okamžiku, kdy se člověk konečně rozhodne jednat.

Literu za nakladatelský čin dostává Paseka za své rozsáhlé a letos dokončené Velké dějiny zemí Koruny české. Edice zahrnuje historii od počátků českých dějin až do roku 1945. Jde o největší dokončený knižní projekt české historiografie.

Literu za poezii má Kateřina Rudčenková se svou sbírkou Chůze po dunách.

Mezi knížkami pro děti porota vybrala titul básníka Ondřeje Buddeuse a oceňovaného výtvarníka Davida Böhma Hlava v hlavě. Knížka přibližuje jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla, texty umělecké i odborné se ve výkladu střídají s různými výtvarnými technikami: od ilustrovaných básní přes filmové plakáty až po komiksy. Čtenáři dali svou cenu knížce Zdeňka Svěráka Po strništi bos.

Soutěž Magnesia Litera byla založena v roce 2002 s cílem pomoci kvalitním knihám k větší prodejnosti a čtenářům k lepší orientaci na knižním trhu.

Ceny Magnesia Litera za nejlepší knihy roku 2013

Kniha roku:
Jiří Padevět - Průvodce protektorátní Prahou (Academia)

Litera za prózu:
Emil Hakl - Skutečná událost (Argo)

Litera za poezii:
Kateřina Rudčenková - Chůze po dunách (fra)

Litera za knihu pro děti a mládež:
Ondřej Buddeus, David Böhm - Hlava v hlavě (Labyrint)

Litera za literaturu faktu:
Jiří Padevět - Průvodce protektorátní Prahou (Academia)

Litera za nakladatelský čin:
Velké dějiny zemí Koruny české (Paseka)

Litera za překladovou knihu:
Péter Esterházy - Harmonia caelestis (z maďarštiny přeložil Robert Svoboda, Academia)

Litera pro objev roku:
Jan Trachta - Tichý dech (Paseka)

Cena čtenářů:
Zdeněk Svěrák - Po strništi bos (Fragment)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy