Začne festival filozofie. Přednášky budou mít přesah do hudby i astronomie

ČTK ČTK
24. 8. 2021 16:52
Dvě desítky hostů a mnoho přednášek, včetně těch s přesahem do astronomie či hudby, nabídne Evropský festival filozofie. Koná se ve Velkém Meziříčí od 29. srpna do 12. září na vnitřním nádvoří místního zámku a v klubu Jupiter.
Předloňský ročník Evropského festivalu filozofie navštívilo přes 5000 lidí, uzavřela jej inscenace Furianti on the Road z pražského Národního divadla.
Předloňský ročník Evropského festivalu filozofie navštívilo přes 5000 lidí, uzavřela jej inscenace Furianti on the Road z pražského Národního divadla. | Foto: Facebook.com/festivalfilozofie

Z filozofů ve Velkém Meziříčí vystoupí třeba Vojtěch Kolman, a to s přednáškou na téma umění a pravdy. Alice Koubová a Tereza Matějčková návštěvníkům sdělí, jak vidí přibližování filozofie laikům skrze umělecké formáty.

Tématem Tomáše Hříbka bude využití umělé inteligence pro uměleckou tvorbu. A například přednáška Ladislava Kvasze se zaměří na prostor mezi geometrií a malířstvím. Upozorní také na možnosti nových interpretací některých slavných děl.

"Festivalové téma se jako každoročně dotkne řady oblastí od filozofie, astronomie a matematiky přes hudební a divadelní vědu až po architekturu a umělou inteligenci," vypočítává Ondřej Ševeček, ředitel Filozofického ústavu Akademie věd. Ten má s Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně na starost program.

Akce se dále zúčastní například astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar nebo astronom a fotograf Petr Horálek. Návštěvníkům představí, co mají společného umění a vesmír.

"Hudební vědci a skladatelé jako Miloš Štědroň, Ivo Medek, Jiří Raclavský či Viktor Pantůček budou hovořit o vztahu mezi vědou a hudbou vůbec. Přiblíží, jak filozofové promlouvají v operách a jestli může hudba fungovat jako výzkumný nástroj," doplňuje za organizátory Jana Říhová.

Novinkou bude poslechová show s osobnostmi české vědy nazvaná Audioskop aneb Pořád o vědě. Součástí festivalového programu je i takzvaná filozofická kavárna nebo blok o vztahu vědy a architektury. Počítá se též s debatou na téma občanského vzdělávání ve školách a role filozofie v této oblasti.

Z doprovodného programu pořadatelé upozorňují na vernisáž České ceny za architekturu nebo koncert country skupiny Rangers - Plavci.

Evropský festival filozofie pořádá od roku 2005 místní Jupiter Club Velké Meziříčí s podporou města Velké Meziříčí, Kraje Vysočina a Akademie věd České republiky. Historii akce nyní mapuje nová publikace Filozofie pod mostem z pera zakladatele a ředitele přehlídky Milana Dufka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy