Erik Tabery, vítěz Magnesie Litery: Při uprchlické krizi lidé propadli panice. Politici nás opustili

Knihou roku se letos stala Opuštěná společnost, v níž šefredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery mluví v kontextu historických paralel o těžkostech při budování a udržování demokracie a také o ztrátě vizí. “Nemáme smysl pro vytrvalost. Demokracie je trochu nudný proces, ale je třeba ho udržovat,” řekl v podzimním rozhovoru pro DVTV. Název knihy Tabery odvíjel od momentu, kdy vypukla uprchlická krize. “Společnost byla vystrašená, plná otázek, ale politická elita jako by tu nebyla, nikdo neodpovídal, všichni mlčeli. Na rozdíl například od Německa, kde zaznívalo, co se bude dít a kdo bude za co zodpovědný,” konstatuje Tabery.
V Česku chybí někdo, kdo by se snažil problémy řešit a kdo by se snažil společnost nestrašit, obavám lidí rozumím, říká šéfredaktor Respektu. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 10 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterý zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy