Zemřel Erazim Kohák, byl významným profesorem filozofie v Bostonu i Praze

Kultura ČTK Kultura, ČTK
9. 2. 2020 16:41
Ve věku 86 let zemřel významný český evangelický a environmentální filozof Erazim Kohák. Přes 40 let žil v emigraci, z toho 17 roků na samotě v lesích.
Erazim Kohák strávil 17 let v lesích ve státě New Hampshire, kde žil ve vlastnoručně vybudovaném příbytku.
Erazim Kohák strávil 17 let v lesích ve státě New Hampshire, kde žil ve vlastnoručně vybudovaném příbytku. | Foto: archiv HN - Jan Šilpoch

O jeho úmrtí na sociálních sítích informovali zastupitel za Stranu zelených Michal Uhl, místopředseda ČSSD Michal Šmarda nebo redakce Salonu Práva a Deníku Referendum.

Po návratu do Československa v roce 1991 Erazim Kohák učil na univerzitě a coby člen rad Hnutí Duha nebo Dětí Země probouzel ekologické povědomí. Vycházel z přesvědčení, že filozofovou povinností není jen snaha o odbornou zdatnost, nýbrž také pedagogická činnost a oslovování co nejširší obce ve věcech veřejných.

Erazim Kohák roku 2003 jako člen Rady České televize.
Erazim Kohák roku 2003 jako člen Rady České televize. | Foto: archiv HN - Vendula Fantová

Jeho odborným základem bylo učení filozofa Edmunda Husserla, stejně tak ale vycházel z děl Tomáše Garrigua Masaryka a věnoval se etice či vztahu k Bohu. Uvažoval o ekologii coby přijetí odpovědnosti za následky lidské přítomnosti a hledání udržitelného pojetí života.

"Svůj filozofický úkol chápu v duchu pozdějšího Masaryka jako průběžné hledání představy o smyslu našeho pobývání a obcování, na kterém bychom mohli pevně stát a klidně spát," říkal.

Mnoho článků v anglických i exilových časopisech Kohák věnoval otázce filozofických předpokladů demokracie. "Základem jak demokracie, tak etiky je pro něho prožitek niterné hodnoty či dobroty všeho bytí a z toho vyplývající postoj úcty a dobré vůle," uvádí Kohákův profil na webu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Jeho otec byl novinář a spolupracovník Ferdinanda Peroutky, matka učila angličtinu. Oba rodiče byli za německé okupace vězněni za nekomunistickou odbojovou činnost. Matka se ocitla v Terezíně, otec skončil v koncentračním táboře Mauthausen, oba však přežili.

Jejich syn Erazim Kohák po druhé světové válce navštěvoval Státní akademické gymnázium. Po komunistickém puči v roce 1948, kdy mu bylo 14 let, s rodiči uprchl do Německa, i když začínat nanovo se mu nechtělo. "Vždyť to znamenalo zanechat za sebou celý dosavadní život. Znamenalo to exil, vyhnanství," vzpomínal později.

S rodiči strávili půldruhého roku v uprchlickém táboře, nakonec se jako zemědělští dělníci dostali do USA. Tam Erazim Kohák zprvu pracoval coby pomocník na farmě, jako údržbář nebo číšník a vydělával si na studia.

Erazim Kohák v roce 2013 přebírá Řád Tomáše Garrigua Masaryka od prezidenta Miloše Zemana.
Erazim Kohák v roce 2013 přebírá Řád Tomáše Garrigua Masaryka od prezidenta Miloše Zemana. | Foto: archiv HN - Jiří Koťátko

V roce 1958 i díky stipendiu získal doktorát na Yaleově univerzitě, kde později obdržel Cooperovu cenu z antické filozofie. O dva roky později nastoupil jako asistent na katedře filozofie Bostonské univerzity, kde byl později jmenován docentem a roku 1977 se stal zdejším profesorem.

Ještě coby student Yaleovy univerzity se oženil s americkou vrstevnicí Frances, se kterou měl tři dcery. V roce 1977 ale přišel rozvod a na 17 let odchod do lesů ve státě New Hampshire, kde Erazim Kohák žil ve vlastnoručně vybudovaném příbytku na lesní mýtině v mokřadech. Odtud pak psal rozhlasové pořady, mimo jiné pro exilové Svědectví nebo Rádio Svobodná Evropa, a dojížděl do zaměstnání v Bostonu.

"Tehdy nás do lesů odcházela spousta. Byli jsme trosečníci městského života, vietnamské války, bojů za občanská práva. Hledali jsme zpřetrhané kořeny své totožnosti," vzpomínal.

V letech 1991 až 1994 učil střídavě v letním semestru v Praze a v zimním semestru v Bostonu, poté se do Česka vrátil natrvalo. V roce 1995 nastoupil jako profesor filozofie na Univerzitě Karlově v Praze.

Vydal mnoho knih v angličtině i češtině, mimo jiné Průvodce po demokracii, Poutníka po hvězdách, tituly Člověk, dobro a zlo, Zelená svatozář, Hesla mladých svišťů či Svoboda, svědomí, soužití. Významný byl Kohákův filozofický životopis Jana Patočky, jehož myšlení se snažil začlenit do anglosaského povědomí. Patočkovi věnoval i mnoho článků a přeložil několik jeho prací do angličtiny.

Kohákovou zřejmě nejznámější anglickou knihou bylo The Embers and the Stars (česky Oheň a hvězdy), v níž roku 1982 vycházel z bezprostředního prožitku přírody.

Erazim Kohák byl zvolen členem společností Husserl Circle a American Theological Society. V letech 2001 až 2005 byl členem Rady České televize a rovněž dlouholetým členem sociální demokracie, za niž v roce 2004 neúspěšně kandidoval do Senátu.

V roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy, roku 2013 jej prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Kromě toho byl v září 2012 oceněn stříbrnou pamětní medailí Senátu.

Dovedete si představit, jaká by to byla nuda, kdybychom tady byli jenom samí Češi? Otázka je, jestli umíme žít s mnohotvárností, říká Erazim Kohák. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 34 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy