Ekonom Piketty novou knihu v Číně nevydá, firmě Citic odmítl cenzuru

ČTK Kultura ČTK, AFP, Kultura
2. 9. 2020 9:00
Kniha francouzského ekonoma a spisovatele Thomase Pikettyho nazvaná Capital et idéologie (Kapitál a ideologie) se podle všeho nedočká čínského vydání. Autor odmítl požadavek na cenzuru několika pasáží, píše agentura AFP. Jeho předchozí dílo přitom citoval prezident Si Ťin-pching.
Pikettyho (na snímku) předešlou knihu Kapitál v 21. století v českém překladu Jany Chartier vydalo nakladatelství Universum.
Pikettyho (na snímku) předešlou knihu Kapitál v 21. století v českém překladu Jany Chartier vydalo nakladatelství Universum. | Foto: Wikimedia Commons - Greg Salibian (CC BY-SA 2.0)

"Ve zkratce chtěli odstranit všechny odkazy na současnou Čínu, obzvláště co se týče tamní nerovnosti a netransparentnosti. Tyto podmínky jsem odmítl a uvedl jsem, že přijmu pouze úplný překlad bez jakéhokoliv zkrácení," uvedl ekonom.

"Další čínské nakladatelství, které je v kontaktu s mým francouzským nakladatelem Éditions du Seuil, uvedlo, že by také požadovalo odstranění některých částí. V tuto chvíli to tedy vypadá, že kniha v pevninské Číně nevyjde," dodal. Podle britského Guardianu Číňané v červenci zaslali desetistránkový seznam toho, co musí být vyškrtnuto z francouzského vydání, a v srpnu druhý seznam týkající se pasáží obsažených v anglické verzi textu.

Piketty na sebe celosvětově upozornil knihou Kapitál v 21. století z roku 2013, které se prodalo přes 2,5 milionu výtisků. Dílo kritizující majetkovou nerovnost a západní kapitalismus pracuje s tezí, že hospodářská nerovnoměrnost nebyla od let předcházejících první světové válce ještě nikdy tak hluboká jako teď.

Nakladatelství Citic Press, které Kapitál v 21. století vydalo v Číně, uvedlo, že o autorských právech na novou knihu s autorem stále jedná. Ve Francii ekonomova novinka Capital et idéologie vyšla vloni v září. Citic Press je dceřinou společností čínské státní společnosti Citic Group, která v Česku vlastní fotbalový klub Slavia Praha, strojírenský Žďas, společnost Lapasan ovládající skupinu Pivovary Lobkowicz Group nebo hotel Mandarin, administrativní komplex Florentinum a budovu bývalé Živnobanky.

Knihy Kapitál v 21. století se v Číně prodaly stovky tisíc výtisků. Chválil ji dokonce i čínský prezident Si Ťin-pching, který Pikettyho závěry o majetkové nerovnosti ve Spojených státech a evropských zemích použil jako důkaz údajné nadřazenosti čínského komunistického modelu.

Piketty však ve 12. kapitole nové knihy pojednává o komunistických a postkomunistických společnostech a mimo jiné píše o "plutokracii" čínského režimu, který podle něj v následujících 20 letech co do příjmové nerovnosti dožene nebo dokonce předčí země Západu, dodává agentura AFP.

Piketty to v knize označuje za "přímý důsledek katastrof způsobených stalinismem a maoismem", které podle něj byly horší než to, co napáchaly otroctví či kolonialismus. Podle ekonoma v Číně už teď panují větší nerovnosti než v Evropě a jsou skoro srovnatelné se situací v USA.

Čínský prezident Si Ťin-pching naopak deklaroval, že do konce roku 2020 příjmové nerovnosti v regionech napraví, doplňuje Guardian.

"Fakt, že Si Ťin-pching citoval Pikettyho předešlou knihu, ještě neznamená, že Pikettymu vydají všechno," řekl britskému deníku Ta-li Jang, profesor politologie na Chicagské univerzitě. "Jedna z největších výzev současné Číny spočívá v tom, že lidé žijí v bublinách. V Šanghaji je těžké představit si životní podmínky v chudších regionech," upozorňuje politolog.

Deník New York Times připomíná, že vydávat v Číně překlady zahraničních knih je čím dál obtížnější. Cenzoři upravují scény s politickým či erotickým vyzněním, celý proces ovládá vláda. Komunistická strana Číny navíc nedávno zveřejnila pravidla, která upřednostňují vydávání domácích autorů a takových děl, jež chválí čínský politický a ekonomický systém.

Podle Pikettyho snaha zcenzurovat jeho knihu "zřejmě ilustruje rostoucí nervozitu čínského režimu a jeho neochotu přistoupit na debatu ohledně jiných ekonomických a politických modelů", jak řekl pro New York Times. Podle nich ekonom svou knihu vydá na Tchaj-wanu a doufá také ve vydání v Hongkongu, přestože ten je poslední měsíce pod čím dál silnějším tlakem z pevninské Číny.

Pikettyho předešlou knihu Kapitál v 21. století v českém překladu Jany Chartier zveřejnilo nakladatelství Universum.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy