Důležité je, jak se chovají románové postavy, říkal. Zemřel spisovatel Jehošua

Kultura Kultura
14. 6. 2022 10:41
Na rakovinu toto úterý zemřel pětaosmdesátiletý renomovaný izraelský spisovatel s českými předky Avraham B. Jehošua. Držitel tamní Izraelské ceny patřil ke stejné generaci autorů jako Amos Oz nebo David Grossman. Čtyři desítky let vyučoval srovnávací literaturu na univerzitě v Haifě.
Minimálně šestkrát Avraham B. Jehošua navštívil Česko. Na snímku je z roku 2013.
Minimálně šestkrát Avraham B. Jehošua navštívil Česko. Na snímku je z roku 2013. | Foto: Libor Fojtík

O úmrtí informoval deník Times of Israel, potvrdil ho mluvčí telavivské Nemocnice Ichilov. "Byl to jeden z největších izraelských autorů napříč generacemi. Obdaroval nás nezapomenutelnými díly, která nás budou provázet ještě desítky let," uvedl prezident Jicchak Herzog.

Jehošua se angažoval za mír, desítky let psal o antisemitismu nebo sionismu do izraelských novin. Pravidelně připomínal, že "všichni izraelští spisovatelé jsou na straně Palestinců". Roku 2006 s kolegy Davidem Grossmanem a Amosem Ozem uspořádali tiskovou konferenci v průběhu druhé libanonské války a žádali izraelskou vládu, ať zastaví boje. Dva dny nato v konfliktu zemřel Grossmanův syn.

Jehošuovy romány Cesta na konec tisíciletí, Molcho, Pan Mani a Milenec v překladu Magdaleny Křížové vydalo nakladatelství Pistorius & Olšanská. Spisovatelův pradědeček, rabbi Jicchak Oplatka, měl české kořeny. "V Jeruzalémě poblíž ultraortodoxní čtvrti Me’a Še’arim je dodnes ulice, která se po pradědečkovi jmenuje. A já v každé knize některou ze svých postav přiměji, aby tou ulicí prošla nebo se alespoň mihla v její blízkosti," řekl.

Minimálně šestkrát Jehošua navštívil Česko. Poprvé přijel roku 2007 na Festival spisovatelů, naposledy před čtyřmi lety byl hostem veletrhu Svět knihy, kde se ptal, proč literatura ztratila ze zřetele mravní zásady. Obhajoval klasiky 19. století a apeloval, aby čtenář docenil román za to, jak se chovají postavy, ne jenom za originalitu nebo čtivost.

"Zvykli jsme si, že jediné místo, které rozsoudí, co je správné a co špatné, je soudní síň. Je však důležité, aby literatura člověku tříbila názor na to, co je dobré a co špatné," řekl v Praze. Podle něj rozvoj psychologie ve 20. století vede autory i čtenáře k tomu, že postavy více analyzují, než aby k nim "zaujímali stanoviska", dodal na veletrhu spisovatel, jehož manželka pracovala jako psychoanalytička. Zemřela roku 2016, spolu strávili 56 let.

Avraham B. Jehošua se narodil roku 1936 do rodiny sefardských Židů v Jeruzalémě tehdy ještě ovládaném Brity. Povinnou vojenskou službu si odbyl u výsadkářů, po ní vystudoval literaturu a filozofii a učil, později mimo jiné na Harvardu nebo Princetonu.

Psal od 60. let. Byl autorem 12 románů, které americký literární kritik Harold Bloom přirovnal k dílům Williama Faulknera a zařadil do takzvaného kánonu západní literatury. "Přátelé na něj vzpomínají jako na zábavného společníka, který rád vyprávěl a přenášel na druhé nakažlivou chuť do života, přestože jeho knihy byly často plné zlomených srdcí," shrnuje deník New York Times.

Avraham B. Jehošua roku 2013 v Praze.
Avraham B. Jehošua roku 2013 v Praze. | Foto: Libor Fojtík

K Jehošuovým nejznámějším dílům patří historická Cesta na konec tisíciletí, jež se odehrává na přelomu prvního milénia. Popisuje, jak do středu Evropy cestuje marocký židovský obchodník. Tam se snaží přesvědčit novou manželku svého synovce, že je v pořádku mít dvě ženy a že není důvod, proč by se synovcem nemohl dál obchodovat.

Próza vrcholí rabínskou disputací o postavení žen, rozdílech mezi severem a jihem, aškenázskými a sefardskými Židy, vůbec židy a křesťany, středověkem a moderní dobou, napsalo Aktuálně.cz. Jehošua text konzultoval s desítkami historiků včetně odborníků na středověké muslimské lodě.

Díky nim se například dozvěděl, že v německém městě Worms už před tisíci lety existovala synagoga pro ženy. "Jindy jsem si zase nebyl jistý, jestli svým postavám mohu na té lodi dát najíst, tak jsem se jiného historika zeptal, zda smím na lodi podávat brambory. ‚Proboha, jen ne brambory, to byste musel počkat ještě pět set let,‘ řekli mi," vyprávěl.

Další svou prózu Milenec, odehrávající se těsně po skončení jomkipurové války, vyprávěl z různých perspektiv. V románu o osamělém hrdinovi, jenž hledá milence své ženy, se jednotlivé hlasy tříštily a protínaly v okamžiku setkání se smrtí.

Prózu Pan Mani o věčném Židovi bloudícím evropskými dějinami zase deník Boston Review označil za "stroj času, jenž čtenáře provede historií Jeruzaléma, židovského národa i dějinami samotného sionismu".

Pan Mani sestával z několika volně propojených příběhů vyprávěných formou dialogu vedených v období 150 let. Čtenář však vždy slyšel mluvit jen jednu stranu. "Zatímco v Milenci musel neustále sledovat změnu perspektivy, zde se tak musí dohadovat názorů druhé strany," doplnil kritik Ladislav Nagy v Hospodářských novinách.

Musíme přijít s něčím jiným, než je založení dvou států, ke kterému nikdy nedojde, říká izraelský spisovatel A. B. Jehošua | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy