Dokažte, že knihy neobsahují olovo. Argentina brání dovozu španělské literatury

ČTK ČTK
7. 10. 2020 15:42
Argentina se snaží omezit import knih ze Španělska. Upozornil na to deník El País, podle něhož jihoamerický stát zavedl nové povinnosti pro dovoz 500 a více titulů ze Španělska.
Ilustrační snímek z pařížského knižního veletrhu, kde byla roku 2014 čestným hostem Argentina.
Ilustrační snímek z pařížského knižního veletrhu, kde byla roku 2014 čestným hostem Argentina. | Foto: ČTK/AP

Španělští vydavatelé iniciativu považují za skrytou snahu chránit argentinské kolegy před mezinárodní konkurencí.

Podle informací, které deník získal od nakladatelů a knižních distributorů, při dovozu 500 a více knih Argentina již několik týdnů požaduje chemický rozbor materiálů. Nakladatelé a knihkupci musí dokázat, že knihy neobsahují nepovolené množství těžkých kovů, jako je například olovo.

U vývozu nižšího množství knih stačí celní povolení od argentinských úřadů. Také v tomto případě ale vydavatelé zaznamenávají zdržení při vyřízení papírování.

Dle španělských vydavatelů nová povinnost ze strany Argentiny představuje ochranářské opatření. "Od roku 1995 evropské směrnice zakazují používání olova a dalších toxických látek v tisku," argumentuje tajemník profesního sdružení španělských vydavatelů Antonio María Ávila, podle něhož je tak opatření nadbytečné.

Pro španělské vydavatele představuje Argentina největší zahraniční trh. Předloni na něj vyvezli zboží v hodnotě téměř 74 milionů eur, což jsou zhruba dvě miliardy korun.

Podle argentinských úřadů nová pravidla mají jen zaručit, že zboží je kvalitní a zdravotně nezávadné. Představitelé svazu argentinských vydavatelů nicméně přiznávají, že opatření má z ekologických důvodů upřednostňovat domácí produkci před zaoceánským importem.

V případě beletrie španělští nakladatelé zatím neuvažují, že by začali tisknout knihy v Argentině. Tisk ve dvou zemích by se jim prodražil, navíc si stěžují na nedostatečnou kvalitu argentinských tiskařských firem.

"Pokud to bude trvat dlouho, díla některých autorů nebudou v Argentině dostupná, protože tamní vydavatelé se nedostanou k právům," dodává Joan Tarrida, ředitel nakladatelství Galaxia Gutenberg.

Podle něj literární agentury nechtějí dělit práva na díla ve španělštině podle zemí, protože to pro ně představuje riziko.

I přes nová omezení se španělští nakladatelé nechtějí stáhnout z Argentiny. Podle ředitelky nakladatelství Anagrama Evy Congilové má Argentina "tvrdé jádro čtenářů", kteří stojí o knihy nehledě na to, kde byly vytištěny.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy