Do aukce jde vzácný rukopis Emily Brontëové, cena může dosáhnout desítek milionů

ČTK ČTK
26. 5. 2021 6:24
V Británii se bude v červenci dražit vzácný rukopis básní spisovatelky Emily Brontëové, jehož cenu aukční síň Sotheby’s odhaduje až na 1,2 milionu liber (35 milionů korun).
Aukční síň Sotheby’s cenu rukopisu odhaduje až na 1,2 milionu liber (35 milionů korun).
Aukční síň Sotheby’s cenu rukopisu odhaduje až na 1,2 milionu liber (35 milionů korun). | Foto: Shutterstock

Celkem 29 básní s ručně psanými poznámkami bude jednou z položek při prodeji knihovny ze šlechtického sídla Honresfield House, kde se dokumenty vlastněné spisovatelskou rodinou sester Brontëových skrývaly mimo zraky znalců a sběratelů posledních skoro 100 let, napsal deník The Guardian.

Do aukce půjde celkem skoro 500 rukopisů, prvních vydání a dalších vzácných dokumentů ze sbírek bratří Alfreda a Williama Lawových. Ti do své knihovny v Honresfield House získali i některé rukopisy, které u sebe uchovával poslední žijící člen rodiny Brontëových - vdovec po Charlotte Brontëové Arthur Bell Nicholls.

"Od Emily (Brontëové) se nedochovalo téměř nic - v podstatě napsala Na větrné hůrce a pak ze světa zmizela beze stopy. Neexistují dokonce ani žádné její dopisy, protože neměla, s kým by si psala," uvedl mluvčí Sotheby’s. "Je to nejdůležitější rukopis Emily (Brontëové), který se kdy dostal do prodeje a ten nejdůležitější, který byl dosud v soukromých rukou," dodal.

Kromě básní může sběratele zaujmout i výtisk publikace A History of British Birds (Historie britských ptáků) od Thomase Bewicka, který rodina Brontëových často používala a zaplnila ho množstvím poznámek. Knihu zmínila i Charlotte Brontëová ve svém románu Jana Eyrová.

Emily Brontëová byla druhá nejmladší z pěti sester a zemřela v roce 1848, v pouhých 30 letech. Román Na větrné hůrce vydala rok před smrtí pod mužským pseudonymem Ellis Bell. Dnes je považován za jednu z nejdůležitějších knih v dějinách anglické literatury.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy