Do aukce jde vzácný rukopis Emily Brontëové, cena může dosáhnout desítek milionů

ČTK ČTK
26. 5. 2021 6:24
V Británii se bude v červenci dražit vzácný rukopis básní spisovatelky Emily Brontëové, jehož cenu aukční síň Sotheby’s odhaduje až na 1,2 milionu liber (35 milionů korun).
Aukční síň Sotheby’s cenu rukopisu odhaduje až na 1,2 milionu liber (35 milionů korun).
Aukční síň Sotheby’s cenu rukopisu odhaduje až na 1,2 milionu liber (35 milionů korun). | Foto: Shutterstock

Celkem 29 básní s ručně psanými poznámkami bude jednou z položek při prodeji knihovny ze šlechtického sídla Honresfield House, kde se dokumenty vlastněné spisovatelskou rodinou sester Brontëových skrývaly mimo zraky znalců a sběratelů posledních skoro 100 let, napsal deník The Guardian.

Do aukce půjde celkem skoro 500 rukopisů, prvních vydání a dalších vzácných dokumentů ze sbírek bratří Alfreda a Williama Lawových. Ti do své knihovny v Honresfield House získali i některé rukopisy, které u sebe uchovával poslední žijící člen rodiny Brontëových - vdovec po Charlotte Brontëové Arthur Bell Nicholls.

"Od Emily (Brontëové) se nedochovalo téměř nic - v podstatě napsala Na větrné hůrce a pak ze světa zmizela beze stopy. Neexistují dokonce ani žádné její dopisy, protože neměla, s kým by si psala," uvedl mluvčí Sotheby’s. "Je to nejdůležitější rukopis Emily (Brontëové), který se kdy dostal do prodeje a ten nejdůležitější, který byl dosud v soukromých rukou," dodal.

Kromě básní může sběratele zaujmout i výtisk publikace A History of British Birds (Historie britských ptáků) od Thomase Bewicka, který rodina Brontëových často používala a zaplnila ho množstvím poznámek. Knihu zmínila i Charlotte Brontëová ve svém románu Jana Eyrová.

Emily Brontëová byla druhá nejmladší z pěti sester a zemřela v roce 1848, v pouhých 30 letech. Román Na větrné hůrce vydala rok před smrtí pod mužským pseudonymem Ellis Bell. Dnes je považován za jednu z nejdůležitějších knih v dějinách anglické literatury.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rektorem ČVUT bude i v dalším období jaderný fyzik Petráček

Rektorem Českého vysokého učení technického (ČVUT) bude i v dalším funkčním období jaderný fyzik a nynější rektor Vojtěch Petráček. Do funkce ho ve středu zvolil akademický senát univerzity. Petráčkovo další volební období by po jeho jmenování prezidentem mělo začít v únoru příštího roku. Nejstarší technickou univerzitu ve střední Evropě by měl vést do konce ledna 2026.

Středeční volby se účastnilo 36 z 45 členů senátu, část členů se podle předsedy Jana Janouška v minulých dnech omluvila, přičemž omluvenky podle Janouška souvisely s epidemií covidu-19. Už v prvním kole volby získal sedmapadesátiletý Petráček nadpoloviční většinu hlasů všech členů senátu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zřejmě získá větší přehled o pracovní době strojvedoucích, senátoři novelu schválili

Stát zřejmě získá přehled o dodržování pracovní doby a doby odpočinku strojvedoucích na dráze. Umožní mu to novela drážního zákona, kterou ve středu beze změny schválil Senát. Musí ji ještě podepsat prezident. Jde o jeden z posledních zákonů, který schválila Sněmovna těsně před volbami. Pokud by ho Senát zamítl nebo vrátil, návrh by skončil svoji legislativní pouť, protože minulé volební období Sněmovny již skončilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy