Čtvrté rozměry a kvarky. Astrofyzik Michio Kaku o nich píše tak, že porozumí každý

Aleš Palán Aleš Palán
14. 4. 2022 17:30
Kdyby se ta kniha jmenovala Stručné dějiny fyziky se zvláštním zřetelem k jejím omylům, čtenářský zájem by asi nebyl takový. Slavný americký astrofyzik Michio Kaku proto svou novinku nazval Božská rovnice. Po jejím přečtení se nabízejí dvě zprávy, obě dobré. Ta první zní, že tahle učebnice moderní fyziky působí sdělně a zábavně. Druhá zpráva je snad ještě lepší: kniha není dlouhá.
Michio Kaku je profesorem fyziky na City College of New York a jedním ze zakladatelů teorie superstrun.
Michio Kaku je profesorem fyziky na City College of New York a jedním ze zakladatelů teorie superstrun. | Foto: Daniel Riff

Pětasedmdesátiletý Kaku, profesor teoretické fyziky na City College of New York, proslul jako špičkový vědec i zkušený popularizátor poznání.

Čtenář jeho novinky, kterou v překladu Jana Petříčka vydalo nakladatelství Prostor na nedávný Velký knižní čtvrtek, si dlouho spokojeně medí, že všechny ty čtvrté rozměry, zrychlující se čas a kvarky chápe. Dokud si nevšimne, jakou fintou toho autor dosahuje.

Když je něco příliš komplikované, než aby to šlo zhustit na pár řádek nebo do bonmotu, Kaku to prostě vynechá. Zaníceně například píše o Schrödingerově rovnici - ano, to je ten chlápek, co zavíral kočku do krabice. Až následně čtenáři dojde, že vůbec nebyl zatížen jejím obsahem.

Michio Kaku zjevně usoudil, že ten, kdo rovnicím - o kočkách nemluvě - už dříve rozuměl, další vysvětlení nepotřebuje, a kdo se v nich neorientuje, asi to nedožene. Autor čtenáře nezkouší, spíš se ho zkouší okouzlit. Přivádí jej k dalším a dalším teoriím, k uvědomění, že fyzika opravdu neskončila Einsteinem. Skrze všechny ty kvarky a červí díry dochází k poznání, že vesmír je asi skutečně pouze třírozměrný, pokud tedy nepočítáme čas, ale mnoho dalších vesmírů, které všude kolem vznikají a zpravidla vzápětí zanikají, bude zřejmě jedenáctirozměrných.

Že to zní šíleně? Jistě, jen tak to totiž může být pravda. Na konci snažení soudobých astrofyziků by pak měla stát takzvaná teorie všeho. Ta by měla být nejen dostatečně šílená, ale rovněž souměrná a krásná, což je podle autora knihy jedním ze základních aspektů funkčních metod poznání světa, případně světů.

I Božská rovnice je taková. Plná příměrů (představte si rybník plný vody a trochu ho pootočte) či nečekaných tvrzení (když v rádiu slyšíte šum, jeho část pochází z velkého třesku).

Obal knihy Božská rovnice.
Obal knihy Božská rovnice. | Foto: Nakladatelství Prostor

Kakuova fyzika dávno není disciplínou pevných konstant, které můžeme pokojně sčítat. Jsou to tekuté písky, kde intuice může být vědci podobně platná jako supervýkonný počítač. Ani ten ale nemusí znamenat jistotu, což víme už ze Stopařova průvodce galaxií. V tomto známém sci-fi románu od Douglase Adamse počítač na základní otázku života, vesmíru a vůbec odpověděl: "Čtyřicet dva."

Takhle jednoznačnou odpověď Michio Kaku nenabízí. Nejsilnější je přesto v mezioborových úvahách, kdy fyzika subatomárních částí přechází do filozofie a teologie. Ke cti mu slouží i jeho dějinný optimismus, nikdy nepropadne nihilismu či otupělému mudrlantství.

Bylo by troufalé tvrdit, že každý čtenář Božské rovnice nakonec vesmíru porozumí lépe. Někteří se možná pustí do hlubšího studia, ale kniha má smysl i pro nás ostatní: ačkoliv kosmu stále za mák nerozumíme, můžeme být uhranuti jeho krásou a logikou. Navíc můžeme fandit lidem jako Michio Kaku, kteří se o takové porozumění poctivě pokoušejí. A dokonce si najdou čas o tom napsat.

Kniha

Michio Kaku: Božská rovnice - Hledání teorie všeho
(Přeložil Jan Petříček)
Nakladatelství Prostor 2022, 208 stran, 297 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy