O prestižní kavárenskou cenu usiluje pětice britských autorů

Kultura Kultura
6. 1. 2015 14:30
Nejlepším debutem je podle porotců Costa Book Award novela o stařence a broskvových kompotech, nejčtivější dětskou knihou zase příběhy ze západní fronty.
Ali Smith.
Ali Smith. | Foto: scotsman.com

Londýn - Britská síť kaváren Costa Coffee ocenila celkem pět nejlepších knih britských či irských autorů vydaných v loňském roce. Costa Book Award je od roku 2006 pokračovatelem Whitbreadovy ceny a je jedním z nejprestižnějších literárních ocenění na britských ostrovech.

Skotská autorka Ali Smith získala ocenění v kategorii román za knihu How to be Both, která se letos ocitla také v užší nominaci na Man Bookerovu cenu. Šestý román Smithové má dva různé začátky - jeden v 15. století, druhý v současnosti. Jak tedy kniha začne, záleží na tom, jakou její kopii si čtenář pořídí. Porotci ocenili snahu Smithové o originální narativní pojetí a "dokonalý klid a odvahu", se kterou je uskutečnila.

Výhru pět tisíc liber (175 tisíc korun) za nejlepší knižní debut si odnesla Britka Emma Healey, autorka novely Elizabeth is Missing, příběhu o jednaosmdesátileté stařence Maud trpící demencí a skupující broskvové kompoty.

Maud stále zapomíná. Zapomíná, pro co šla do obchodu, a tak se jí doma množí broskvové kompoty, zapomene vypít čerstvě uvařený čaj a svoji dceru považuje za cizinku. Maud si ale je jistá, že její dlouholetá kamarádka Elizabeth zmizela, a začíná ji hledat.

Healey napsala první řádky své knihy před sedmi lety. "Vyprávím o své babičce, která stejně jako Maud trpí demencí. První příhody jsem sepisovala už v patnácti, tehdy jsem se snažila pochopit, co se s babičkou děje," vysvětlila autorka.

Sami čtenáři britského deníku The Guardian zvolili titul Elizabeth is Missing jako jednu z deseti nejlepších knih uplynulého roku. "Je to vynikající debut. Chytil nás hned na první stránce a už nás nepustil, nemůžete prostě přestat číst. Haeley je neobvyklou spisovatelkou a skvěle dokáže vystavět atmosféru. Je to neobyčejná kniha," zní zdůvodnění porotců.

Velkou pozornost si v letošním výběru získala sbírka básní Jonathana Edwarda My Family and Other Superhereos. Básně o Sophii Loren, jeptiškách jezdících na kolech nebo o neposlušném hrochovi jsou často až surrealistické. Edwardovou inspirací jsou i jeho žákyně na dívčí škole v Monmouthu, kde už deset let učí.

"Už roky jsme se nesetkali s tak zábavnou a vtipnou poezií. Edwardovy básně jsou brilantní a plné radosti a dojetí. Oslavujme jej," říkají porotci o vítězi kategorie poezie.

Cenu za nejčtivější dětskou knížku získala spisovatelka Kate Saunders za dílo Five Children on the Western Front protkané motivy lásky, rodiny a přátelství na pozadí první světové války, které je volným pokračováním knihy Edit Nesbitové Pět dětí a skřítek z roku 1902.

Cenu za životopisné dílo si odnesla Helen Macdonald za knihu H is for Hawk.

Vítězové všech pěti kategorií získávají pět tisíc liber (175 tisíc korun) a utkají se ještě o titul Nejlepší kniha roku a výhru 30 tisíc liber (milion korun). Vítěz bude znám 27. ledna.

 

Právě se děje

před 31 minutami

FIA vyhlásila osobností roku zesnulého Laudu

Mezinárodní automobilová federace (FIA) vyhlásila osobností roku trojnásobného mistra světa formule 1 Nikiho Laudu, který v květnu v 70 letech zemřel. Legendární Rakušan působil do své smrti ve funkci šéfa dozorčí rady stáje Mercedes.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton na slavnostním večeru v Paříži převzal šestou trofej pro šampiona F1. Už pouze jedna mu schází k vyrovnání rekordní bilance Němce Michaela Schumachera. "Byl to zatím nejlepší rok v mé kariéře. Jsem pyšný na to, co jsme s týmem dokázali," uvedl britský jezdec, který letos vyhrál jedenáct Velkých cen a nasbíral rekordní počet bodů (413).

Nováčkem roku byl zvolen thajský pilot formule 1 Alexander Albon, který skončil v šampionátu osmý. V japonské Grand Prix mu o jedno místo unikly premiérové stupně vítězů.

Ocenění za akci roku přisoudili fanoušci Nizozemci Maxi Verstappenovi za souboj s monacký jezdcem Charlesem Leclercem z Ferrari ve Velké ceně Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy