Co tíží svědomí vyšetřovatelů? Sráči mistra detektivky Richarda Price vychází v českém překladu

Ladislav Nagy Ladislav Nagy
27. 6. 2017 5:00
Nakladatelství Paseka představuje českému publiku jednoho z nejlepších autorů detektivek současnosti, Američana Richarda Price. Jeho Sráči ve výborném překladu Pavla Dominika nabízí studii drsného života velkoměsta a také psychologický portrét vyšetřovatele, kterého tíží minulost.
Richard Price.
Richard Price. | Foto: Facebook autora

Richard Price, přirovnávaný k mistrům detektivky, jako byl Ed McBain či stále je Ian Rankin, dokáže dokonale zachytit prostředí a vykreslit uhrančivé romantické postavy detektivů, které často trápí dávná provinění nebo tajemství.

Píše brilantním jazykem, umí postavit přesné, sugestivní dialogy, jež se zhusta odehrávají v místnosti výslechu. S nadsázkou lze říci, že tyto výslechové rozhovory jsou minidramata, umně zasazená do celkového děje. Nakladatelství Paseka se rozhodlo představit Price českému čtenáři jeho posledním románem Sráči (v originále The Whites).

Foto: Paseka

Vzpomínka a neustálý pocit viny

Hlavní postava knihy, detektiv Billy Graves, je jedním z oněch romantických hrdinů, kteří se jedním okem stále ohlížejí po vině spáchané v minulosti. V případě Gravese je to neúmyslné postřelení malého chlapce. Tato vzpomínka a pocit viny dávají románu zajímavou historickou hloubku: překotné dění v současnosti se v Gravesově očích vždy zajímavě transformuje v pohled do minulosti, odkud ke čtenáři pronikají pozoruhodné záblesky. Samozřejmě tu ale nejde jen o konflikt současnosti s introspekcí.

V minulosti Billyho Gravese se totiž neskrývá jen ona nešťastná náhoda. Figurují v ní i nepřátelé, z nichž někteří dokonce působí v policejním sboru a představují přímo ohrožení pro jeho rodinu.

Vchodem do labyrintu, ve kterém se minulé příběhy proplétají se současností, je pak nález mrtvoly jednoho ze "sráčů", tedy domnělých pachatelů těžkých zločinů, jež se navzdory veškeré snaze nepodařilo usvědčit a kteří tíží svědomí svých vyšetřovatelů.

Richard Price bývá oceňován za propracované portréty městského prostředí. Některé jsou fiktivní, jiné reálné, autor vlastně nabízí studii drsného života velkoměsta, v mnoha ohledech podobnou znepokojivým panoramatům amerického autora krimi Jamese Ellroye. Píše o vyloučených lokalitách, válce gangů či odlidštění džungle.

Richard Price a literatura

Američan Richard Price (67) patří dlouhodobě k oceňovaným autorům krimi žánru, ať už jako autor románů (napsal jich celkem osm), nebo vynikajících scénářů. Zatímco jako romanopisec u nás dosud příliš známý není, jeho texty pro film jsou populárnější. Za scénář k filmu Barva peněz získal nominaci na Oscara, velmi úspěšný byl i scénář k Beckerově filmu Moře lásky v hlavní roli s Al Pacinem. Pro televizi HBO napsal seriál The Wire - Špína Baltimoru.

Knihu Sráči, již Price napsal pod pseudonymem Harry Brandt, vydala Paseka v překladu Pavla Dominika roce 2017. Má 260 stran a stojí 239 Kč. 

Price není tak drsný jako Ellroy, o to je ale rafinovanější. Prostředí "sráčů" v knize ustupuje do pozadí a stává se plátnem, na kterém autor buduje spleť příběhů.

Hned první stránka českého čtenáře pobaví aktuálností: "Nenáviděl zákon o zákazu kouření. Přinesl jenom problémy - noční hluk, který obtěžoval sousedy, prostor pro nabušené týpky se zadkem otlačeným od vysedávání u baru, aby konečně mohli po někom vystartovat, záplavu radiotaxíků a limuzín po službě, které troubily jako o život ve snaze trhnout rito."

Priceova detektivka nabízí strhující čtení a od nakladatele jde o vynikající tah, jak autora představit tuzemskému čtenáři. Překlad Pavla Dominika je precizní, nápaditý a prokazuje takový cit pro úrovně hovorové češtiny, že Priceova mluva působí i v překladu naprosto přirozeně.

Nutno zmínit, že kniha je posledním dílem, na němž Dominik spolupracoval se svým dlouholetým kolegou, předčasně zesnulým Milanem Macháčkem. Při jeho četbě tak snad mnohým čtenářům dojde, jak důležitá je role toho, který je ještě neviditelnější než překladatel. Milan Macháček byl mistr svého řemesla a Sráči jsou toho jednou z mnoha připomínek.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy