Chaplin napsal jedinou novelu. Poprvé vychází knižně

5. 2. 2014 9:14
Próza Světla ramp posloužila jako základ scénáře Chaplinova slavného filmu o stárnoucím klaunovi. Nyní poprvé vyjde v Itálii.
Charlie Chaplin ve filmu Světla ramp.
Charlie Chaplin ve filmu Světla ramp. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Jediné prozaické dílo, které napsal slavný filmař Charlie Chaplin, vůbec poprvé vychází tento týden. Nostalgická novela Footlights (Světla ramp) o stárnoucím klaunovi a tanečnici z roku 1948, se stala podkladem pro snímek Světla ramp (Limelight) z roku 1952.

Knihu vydává filmotéka Cineteca v italské Boloni, kde je uložen Chaplinův archiv. Novela bude ve středu večer představena v Britském filmovém institutu v Londýně, kde bude i herečka Claire Bloom, která hrála ve filmu tanečnici a které je kniha věnována.

Kniha byla po desetiletí v Chaplinově archivu a vychází až nyní, kdy k tomu dala rodina souhlas. Z rukopisných i strojopisných částí jí sestavil Chaplinův životopisec David Robinson, který jí také opatřil předmluvou a vysvětlivkami.

"Kniha nebyla dosud publikována, protože rodina byla trochu opatrná... Postupně ale nabyli přesvědčení, že vydání je dobrý krok," řekla spoluředitelka Chaplinova projektu v Cineteca Cecilia Cenciarelli.

Novela vznikla před scénářem

Podle listu The Guardian jde o temné nostalgické dílo, které se zabývá stejným příběhem jako film - alkoholickým stárnoucím klaunem Calverem, který zachrání před sebevraždou mladou tanečnici. Novelu napsal Chaplin ještě před scénářem filmu. Celý příběh rozšiřuje a prohlubuje a ukazuje, jak se v té době autor cítil.

Charlie Chaplin ve filmu Světla ramp.
Charlie Chaplin ve filmu Světla ramp. | Foto: Aktuálně.cz

Podle Cenciarelliové se novela na rozdíl od filmu zabývá i tím, "proč měl Calvero noční můry, proč je tak zklamaný svou kariérou". Více než film si prý všímá i "vztahu umělce a jeho publika a smyslu umění". Světla ramp byl poslední snímek, který Chaplin natočil v roce 1952 v USA před tím, než mu americké úřady zakázaly vstup do USA kvůli údajným sympatiím ke komunismu.

Krušné období života

Když novelu Footlights psal, "zažíval v Americe těžké období", řekl Robinson. "Byl velkým cílem pro (šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování FBI) J. Edgara Hoovera..., který byl úspěšný do té míry, že velká část Američanů se proti Chaplinovi otevřeně obrátila. To byl pro něj šok, protože třicet let byl nejmilovanějším člověkem na světě. Tyto pocity se odrážejí v Calverově příběhu," řekl Robinson.

"Je úžasné, že člověku, který chodil za celý život do školy jen šest měsíců, se podařilo stát se spisovatelem," řekla Cenciarelliová v souvislosti s Chaplinovým dětstvím v Londýně v neutěšených podmínkách.

Podle Robinsona autor nikdy nezamýšlel, aby byla novela publikována. "Bylo to něco naprosto soukromého ... psal to pro sebe," řekl.

Novela také ukazuje, jaký "požitek měl tento samouk ve vytříbených a zvláštních slovech", řekl Robinson. "Když se mu nějaké slovo zalíbilo, rád ho používal, i když to nebylo pro danou situaci úplně přesné," dodal Robinson.

Přesto ale podle něj Chaplin "píše úžasně". "Na filmu pracoval tak, že to zkoušel znovu a znovu, dokud nebyl s výsledkem spokojený. A stejné je to i s touto knihou. Je to dobré čtení. Zvláštní, ale dobré," prohlásil," Chaplinův životopisec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy