Jak se za totality šířila zakázaná literatura? Vyšla kniha o českém samizdatu

ČTK ČTK
1. 12. 2018 16:10
Český literární samizdat, tedy strojopisně šířenou literaturu publikovanou navzdory režimu, představuje nová kniha vydaná nakladatelstvím Academia.
V samizdatu vydával například básník Egon Bondy (na snímku z října 1990).
V samizdatu vydával například básník Egon Bondy (na snímku z října 1990). | Foto: ČTK

Slovníkově zpracovaná publikace nazvaná Český literární samizdat: 1949-1989, která vznikla v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, na více než 600 stranách seznamuje čtenáře s vydavatelskými podniky, periodiky i sborníky z oblasti literárního samizdatu v období po únoru 1948 i srpnu 1968.

Na obálce knihy se skví fotografie Ludvíka Vaculíka.
Na obálce knihy se skví fotografie Ludvíka Vaculíka. | Foto: Academia

Zásadním zdrojem materiálu se staly fondy pražské knihovny Libri prohibiti Jiřího Gruntoráda, jež vznikla bezprostředně po pádu komunistického režimu a soustřeďuje právě dříve zakázanou produkci exilových i samizdatových vydavatelů.

K rozšíření fenoménu literatury, kterou lidé opisovali na psacích strojích a šířili mezi sebou, vedly publikační zákazy, jimiž komunistická moc zejména po srpnu 1968 postihla mnoho spisovatelů, publicistů i odborníků z různých oblastí společenských věd.

Nešlo o nový prvek literární historie: utajené šíření zakázaných knih je dávným jevem kulturních dějin a v minulém století se rozvíjelo už za protektorátu či po komunistickém puči roku 1948.

Teprve normalizační režim ale ze samizdatu učinil plnohodnotnou součást literárního života, byť byla omezena složitostí výroby, minimálními náklady opisovaných knih i konspiračními pravidly. Právě na samizdat byli dlouhodobě odkázáni mnozí z nejvýznamnějších autorů 60. let minulého století, k nimž se postupně přidávali začínající spisovatelé mladších generací.

Autoři nové publikace v čele s literárním vědcem Michalem Přibáněm se nezabývali jen těmi nejznámějšími vydavatelskými podniky, jako jsou Edice Petlice, Edice Expedice nebo časopisy Kritický sborník, Revolver Revue, Vokno a Host. Shromáždili také mnoho dosud neznámých údajů o lokálních edicích a časopisech, které se primárně či sekundárně věnovaly literární tvorbě a její reflexi.

Literární historik Michal Přibáň.
Literární historik Michal Přibáň. | Foto: ČTK

Samizdat autoři nepředkládají jako způsob komunikace příslušný výhradně disentu, nýbrž jako podstatnou součást alternativní kultury normalizačního období, zejména v 80. letech výrazně pronikající do takzvané šedé zóny české společnosti.

Editor současné knihy Michal Přibáň se už roku 1999 s Jiřím Gruntorádem a Lucií Formanovou podílel na knize Exilová periodika, jež představovala kompletní kompletní soupis více než tisíce dosud zjištěných novin a časopisů, které Češi v zahraničí vydávali po roce 1945. Obdobím českého protikomunistického exilu v letech 1948 až 1968 se zase Přibáň zabýval v titulu nazvaném Prvních dvacet let, který roku 2008 vydalo nakladatelství Host.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy