Česko bude hlavním hostem knižního veletrhu v Lipsku. Slibuje si od toho více překladů do němčiny

ČTK ČTK
18. 7. 2016 16:51
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a ředitel mezinárodního knižního veletrhu v Lipsku Oliver Zill v Praze v pondělí podepsali dohodu potvrzující Českou republiku jako hlavního hosta na veletrhu v roce 2019. V této roli se Česko na jednom ze čtyř nejvýznamnějších knižních veletrhů v Evropě představí po 24 letech. Příprava prezentace potrvá tři roky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Česká republika bude na základě podepsané dohody hlavním hostem na knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

V březnu 2017 bude vypracována smlouva mezi ministerstvem kultury a mezinárodním knižním veletrhem v Lipsku. Jaký bude rozpočet prezentace a kdo ji bude organizovat, se teprve rozhodne v průběhu roku.

K prezentaci na lipském knižním veletrhu v roce 2019 se statusem hlavní země vyzvala Česko německá strana. Lipský veletrh se zaměřuje především na státy střední a východní Evropy a Skandinávii. Národní prezentace se uskuteční na stánku o výměře zhruba 150 čtverečních metrů. Na veletrhu i jinde ve městě se pak uskuteční desítky literárních akcí, kde vystoupí 30 až 40 českých autorů.

Ministerstvo kultury na základě zkušenosti hostujících zemí z minulých let očekává nárůst překladu české literatury do němčiny; překlad dotuje hostující země, vydání zajišťuje hostitel, tedy mezinárodní knižní veletrh v Lipsku.

"Cílem spolupráce obou zemí je obrátit pozornost jak v Německu, tak v dalších německy mluvících zemích k českým autorům, nakladatelstvím a jejich knižní produkci. Prezentace České republiky poslouží jako platforma pro nové kontakty, předvede, jak pestrá je současná česká literatura, a obecně podpoří zájem o českou kulturu," uvedl Herman.

ČR se každoročně prezentuje národním stánkem na veletrzích v Lipsku, v Boloni, v Londýně a ve Frankfurtu nad Mohanem, i na řadě menších knižních veletrhů v Evropě. Například v roce 2015 byla ČR hlavní zemí na veletrhu v Bukurešti. Účast Česka v roli hlavní země na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku je podle ministerstva největší akcí na podporu propagace české literatury v zahraničí v posledních letech.

 

Právě se děje

Další zprávy