reklama
 
 

Buddeuse střídá Krafl, po lipském veletrhu přebírá vedení Českého literárního centra

12. 6. 2019 21:31
České literární centrum nově povede Martin Krafl. Vedením centra ho na rok pověřil Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny, která centrum zřizuje.

Dosavadní vedoucí centra, básník a překladatel Ondřej Buddeus, na vlastní žádost odchází k 31. červenci.

Cílem Českého literárního centra je propagace české literatury a knižní kultury v zahraničí. Martin Krafl pracuje v Moravské zemské knihovně od dubna 2017, kdy se stal programovým koordinátorem prezentace České republiky jako hostující země na Lipském knižním veletrhu 2019 a Českého roku kultury v německy mluvících zemích.

Krafl bude zodpovídat i za koordinaci české účasti jako hlavního hosta na knižním veletrhu ve Varšavě v květnu 2020.

"Po úspěchu v Lipsku považuji za prioritní německy mluvící trh, na který chci soustředit minimálně 50 procent aktivit centra. Usilovat chci i o hostování České republiky na knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Těmi dalšími důležitými jsou trhy anglofonní a frankofonní," uvedl ke svému jmenování Martin Krafl.

Ten absolvoval fakultu mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické v Praze a na univerzitě ve Vídni. V letech 1996 až 2003 pracoval pro prezidenta republiky Václava Havla jako zástupce jeho mluvčího a vedoucí tiskové služby prezidentské kanceláře. Byl také mediálním poradcem Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

V roce 2003 pracoval jako mluvčí středočeského hejtmana Petra Bendla. Od roku 2004 do září 2007 byl tiskovým mluvčím České televize. Od října 2007 do března 2017 pak Krafl působil v diplomatických službách. Pracoval pro Česká centra.

České literární centrum bylo coby státní agentura pro propagaci české literatury v zahraničí zřízeno předloni, původně vybraný šéf Petr Janyška po několika týdnech z funkce odstoupil. Místo něj byl řízením pověřen Ondřej Buddeus, básník a vystudovaný překladatel hovořící německy, norsky a anglicky, jinak také držitel Ceny Jiřího Ortena.

Zřizovatelem Českého literárního centra, které mělo zhruba desetimilionový rozpočet, je ministerstvo kultury. Literární centrum je součástí Moravské zemské knihovny v Brně, sídlí však v Národním domě na pražských Vinohradech. Dnes již bývalý ředitel Buddeus představil koncepci centra do roku 2022, jejíž součástí bylo i hledání vlastního sídla a výhledově po roce 2020 také provoz literárního domu.

autor: ČTK | 12. 6. 2019 21:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama