Cenu literární kritiky za rok 2024 získaly Emma Kausc a Iryna Zahladko

ČTK ČTK
13. 3. 2025 7:00
Laureátkami prvního ročníku Ceny literární kritiky za rok 2024 v kategorii próza se stala Emma Kausc a v kategorii poezie Iryna Zahladko. Autorka Kausc zaujala příběhem Narušení děje. Sbírka Jak se líčit v nemoci ukrajinské autorky Zahladko oslovila porotu zoufalstvím z války v její rodné zemi, hněvem z války i ze lhostejnosti k válce a také úzkostí ze smrti.
Cenu literární kritiky za rok 2024 v kategorii próza obdržela Emma Kausc (vlevo) za román Narušení děje a v kategorii poezie ocenění obdržela Iryna Zahladko (vpravo) za sbírku Jak se líčit v nemoci.
Cenu literární kritiky za rok 2024 v kategorii próza obdržela Emma Kausc (vlevo) za román Narušení děje a v kategorii poezie ocenění obdržela Iryna Zahladko (vpravo) za sbírku Jak se líčit v nemoci. | Foto: ČTK

Vítězky vzešly ze tří nominovaných titulů. "Uspořádali jsme čtyři literárněkritické debaty, které se konaly v Táboře, Praze, Olomouci a Pardubicích. Jejich záznamy jsme zpřístupnili na podcastových platformách. Na základě těchto debat dospěly poroty k nominovaným titulům," vysvětlila předsedkyně spolku Cena literární kritiky Blanka Činátlová.

Oceněná Emma Kausc pochází z Prahy. Vystudovala současnou kulturu, literaturu a kritickou teorii na King’s College London. V roce 2018 byla za básnickou sbírku Cykly nominovaná na Cenu Jiřího Ortena.

"Přes veškerou kompoziční a komunikační složitost je zřejmé, že to autorka vypravěčsky drží pevně v rukou a že je hluboce poučena literární teorií a světovou literaturou, včetně současné feministicky orientované prózy, hledající nové způsoby výpovědi o otázkách traumatu, identity, tělesnosti a podobně," uvedl ke knize Narušení děje porotce Jan M. Heller.

Iryna Zahladko je básnířka a překladatelka. V roce 2017 získala nejvýznamnější ukrajinskou literární cenu pro mladé spisovatelky a spisovatele - Smoloskyp. Příležitostně působí jako nezávislá kurátorka a performerka, účastní se uměleckých spoluprací. Je spolutvůrkyně nezávislého časopisu Sezóna. V Praze žije od roku 2019.

"Není tu nic krásného, o čem by se dalo krasobásnit. Tato poezie je otevřená rána - která si přeje vzít čtenáře a čtenářky s sebou, zakrvácet i je. Nemoc je podobně jako válka tělesná, rozkladná a devastující," řekla ke sbírce Jak se líčit v nemoci Jitka Bret Srbová z poroty určené pro poezii.

Vítězky Kausc a Zahladko kromě finanční odměny 50 000 korun a obrazů od výtvarníka Krištofa Kintery čeká i možnost měsíčního stipendijního pobytu v Mikulově.

Cena literární kritiky si klade za cíl sledovat a propagovat literární díla vydaná v příslušném roce, ale zároveň i rozvíjet a podporovat myšlení o literatuře. Ceny uděluje stejnojmenný spolek sdružující literární časopisy A2, Host, Souvislosti, Prostor a Tvar. Cenu organizátoři vymysleli jako protiváhu Magnesia Litery.

Úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je podle jejich organizátorů propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. Chtějí tak činit bez omezení a bez ohledu na žánry. Proto bylo ocenění rozvrženo do devíti kategorií, porotu k nim delegují oborově příslušné obce a organizace.

"Cena literární kritiky nemá být na rozdíl od Magnesia Litery knižní, ale v užším slova smyslu literární cena, proto jsme se rozhodli udělovat ji pouze ve dvou hlavních kategoriích. Naším cílem bylo vytvořit přehledné ocenění, které nesrovnává jablka s hruškami," uvedla Činátlová.

 

Právě se děje

Další zprávy