Cenu za nejhorší sex může získat Murakami i Flanagan

Kultura ČTK Kultura, ČTK
13. 11. 2014 13:30
Po Man Booker Prize si může Richard Flanagan připsat ne právě lichotivou literární cenu za nejhorší popis sexu.
Nejhorší erotická scéna?
Nejhorší erotická scéna? | Foto: Profimédia

Londýn - Australan Richard Flanagan letos získal nejprestižnější literární cenu pro autory píšící v angličtině. Po Man Booker Prize mu ale "hrozí" i další ocenění za román The Narrow Road to the Deep North (Úzká cesta na vzdálený sever), a to tentokrát Bad sex in fiction award, kterou každoročně dostává od londýnského časopisu The Literary Review spisovatel, který se dopustí nejhoršího popisu sexu v literatuře.

Kritickou se pro Flanagana v románu z druhé světové války a poválečného období stala pasáž: "Políbil tenkou, narůžovělou rýhu od pruženky jejích kalhotek, která obkružovala její břicho tak jako čára rovníku Zemi. Jak se pohroužili do vzájemného obeplouvání, proniklo k nim odvedle pronikavé zaječení, které vyústilo v hlubší zavytí."

Autor, který si na konečný verdikt hodnotící "neohrabané, špatně napsané nebo ledabylé pasáže o sexu v současných románech" bude muset počkat do 3. prosince, se ocitl ve společnosti dalších celebrit literárního světa, jakými jsou držitel Pulitzerovy ceny Michael Cunningham za pasáž v románu Snow Queen (Sněžná královna) či věčný favorit Nobelovy ceny Haruki Murakami s knihou Colorless Tsukuru Tazaki and His Years of Pilgrimage (Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho roky putování). Murakami píše ve svém románu ve scéně sexu ve třech o pubickém ochlupení jedné z dívek jako o "deštném pralesu".

Nominace na Bad Sex Award 2014

Erotické knihy

Sněhová královna (Michael Cunningham)
The Narrow Road to the Deep North (Richard Flanagan)
The Hormone Factory (Saskia Goldschmidt)
Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta... (Haruki Murakami)
The Age of Magic (Ben Okri)
The Affairs of Others (Amy Grace Loyd)
Desert God (Wilbur Smith)
Things to Make and Break (May-Lan Tan)
The Lemon Grove (Helen Walsh)
The Legacy of Elizabeth Pringle (Kirsty Wark)

Nominaci získala také May-Lan Tan, která porotce zaujala pasáží z románu Things to Make or Break (Věci, které se musí vyrobit nebo rozbít): "Zapomněl jsem, co jí týče, že má nejmenší a nejteplejší ústa vůbec, jako kdyby měla v tvářích lávu." Saskie Goldschmidt zase v románu The Hormone Factory (Továrna na hormony) napsala: "Přivolila kroutíc jazykem kolem svých rtů: byla horká jak vroucí voda v destilační baňce."

Ocenění časopisu The Literary Review se stalo v Británii asi nejobávanější literární cenou. Založil ji Auberon Waugh v roce 1993 s cílem upozornit na "povrchní nebo nadbytečné pasáže sexuálních popisů v současné fikci". K laureátům "Ceny špatného sexu" patří mnozí uznávaní literáti - například také dvojnásobný držitel Pulitzerovy ceny Norman Mailer.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy