Cenu za nejhorší sex může získat Murakami i Flanagan

Kultura ČTK Kultura, ČTK
13. 11. 2014 13:30
Po Man Booker Prize si může Richard Flanagan připsat ne právě lichotivou literární cenu za nejhorší popis sexu.
Nejhorší erotická scéna?
Nejhorší erotická scéna? | Foto: Profimédia

Londýn - Australan Richard Flanagan letos získal nejprestižnější literární cenu pro autory píšící v angličtině. Po Man Booker Prize mu ale "hrozí" i další ocenění za román The Narrow Road to the Deep North (Úzká cesta na vzdálený sever), a to tentokrát Bad sex in fiction award, kterou každoročně dostává od londýnského časopisu The Literary Review spisovatel, který se dopustí nejhoršího popisu sexu v literatuře.

Kritickou se pro Flanagana v románu z druhé světové války a poválečného období stala pasáž: "Políbil tenkou, narůžovělou rýhu od pruženky jejích kalhotek, která obkružovala její břicho tak jako čára rovníku Zemi. Jak se pohroužili do vzájemného obeplouvání, proniklo k nim odvedle pronikavé zaječení, které vyústilo v hlubší zavytí."

Autor, který si na konečný verdikt hodnotící "neohrabané, špatně napsané nebo ledabylé pasáže o sexu v současných románech" bude muset počkat do 3. prosince, se ocitl ve společnosti dalších celebrit literárního světa, jakými jsou držitel Pulitzerovy ceny Michael Cunningham za pasáž v románu Snow Queen (Sněžná královna) či věčný favorit Nobelovy ceny Haruki Murakami s knihou Colorless Tsukuru Tazaki and His Years of Pilgrimage (Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho roky putování). Murakami píše ve svém románu ve scéně sexu ve třech o pubickém ochlupení jedné z dívek jako o "deštném pralesu".

Nominace na Bad Sex Award 2014

Erotické knihy

Sněhová královna (Michael Cunningham)
The Narrow Road to the Deep North (Richard Flanagan)
The Hormone Factory (Saskia Goldschmidt)
Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta... (Haruki Murakami)
The Age of Magic (Ben Okri)
The Affairs of Others (Amy Grace Loyd)
Desert God (Wilbur Smith)
Things to Make and Break (May-Lan Tan)
The Lemon Grove (Helen Walsh)
The Legacy of Elizabeth Pringle (Kirsty Wark)

Nominaci získala také May-Lan Tan, která porotce zaujala pasáží z románu Things to Make or Break (Věci, které se musí vyrobit nebo rozbít): "Zapomněl jsem, co jí týče, že má nejmenší a nejteplejší ústa vůbec, jako kdyby měla v tvářích lávu." Saskie Goldschmidt zase v románu The Hormone Factory (Továrna na hormony) napsala: "Přivolila kroutíc jazykem kolem svých rtů: byla horká jak vroucí voda v destilační baňce."

Ocenění časopisu The Literary Review se stalo v Británii asi nejobávanější literární cenou. Založil ji Auberon Waugh v roce 1993 s cílem upozornit na "povrchní nebo nadbytečné pasáže sexuálních popisů v současné fikci". K laureátům "Ceny špatného sexu" patří mnozí uznávaní literáti - například také dvojnásobný držitel Pulitzerovy ceny Norman Mailer.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy