Cenu za nejhorší sex může získat Murakami i Flanagan

Kultura ČTK Kultura, ČTK
13. 11. 2014 13:30
Po Man Booker Prize si může Richard Flanagan připsat ne právě lichotivou literární cenu za nejhorší popis sexu.
Nejhorší erotická scéna?
Nejhorší erotická scéna? | Foto: Profimédia

Londýn - Australan Richard Flanagan letos získal nejprestižnější literární cenu pro autory píšící v angličtině. Po Man Booker Prize mu ale "hrozí" i další ocenění za román The Narrow Road to the Deep North (Úzká cesta na vzdálený sever), a to tentokrát Bad sex in fiction award, kterou každoročně dostává od londýnského časopisu The Literary Review spisovatel, který se dopustí nejhoršího popisu sexu v literatuře.

Kritickou se pro Flanagana v románu z druhé světové války a poválečného období stala pasáž: "Políbil tenkou, narůžovělou rýhu od pruženky jejích kalhotek, která obkružovala její břicho tak jako čára rovníku Zemi. Jak se pohroužili do vzájemného obeplouvání, proniklo k nim odvedle pronikavé zaječení, které vyústilo v hlubší zavytí."

Autor, který si na konečný verdikt hodnotící "neohrabané, špatně napsané nebo ledabylé pasáže o sexu v současných románech" bude muset počkat do 3. prosince, se ocitl ve společnosti dalších celebrit literárního světa, jakými jsou držitel Pulitzerovy ceny Michael Cunningham za pasáž v románu Snow Queen (Sněžná královna) či věčný favorit Nobelovy ceny Haruki Murakami s knihou Colorless Tsukuru Tazaki and His Years of Pilgrimage (Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho roky putování). Murakami píše ve svém románu ve scéně sexu ve třech o pubickém ochlupení jedné z dívek jako o "deštném pralesu".

Nominace na Bad Sex Award 2014

Erotické knihy

Sněhová královna (Michael Cunningham)
The Narrow Road to the Deep North (Richard Flanagan)
The Hormone Factory (Saskia Goldschmidt)
Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta... (Haruki Murakami)
The Age of Magic (Ben Okri)
The Affairs of Others (Amy Grace Loyd)
Desert God (Wilbur Smith)
Things to Make and Break (May-Lan Tan)
The Lemon Grove (Helen Walsh)
The Legacy of Elizabeth Pringle (Kirsty Wark)

Nominaci získala také May-Lan Tan, která porotce zaujala pasáží z románu Things to Make or Break (Věci, které se musí vyrobit nebo rozbít): "Zapomněl jsem, co jí týče, že má nejmenší a nejteplejší ústa vůbec, jako kdyby měla v tvářích lávu." Saskie Goldschmidt zase v románu The Hormone Factory (Továrna na hormony) napsala: "Přivolila kroutíc jazykem kolem svých rtů: byla horká jak vroucí voda v destilační baňce."

Ocenění časopisu The Literary Review se stalo v Británii asi nejobávanější literární cenou. Založil ji Auberon Waugh v roce 1993 s cílem upozornit na "povrchní nebo nadbytečné pasáže sexuálních popisů v současné fikci". K laureátům "Ceny špatného sexu" patří mnozí uznávaní literáti - například také dvojnásobný držitel Pulitzerovy ceny Norman Mailer.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy