Cenu princezny asturské získala básnířka a překladatelka starořecké poezie Carsonová

ČTK Kultura ČTK, AP, Kultura
19. 6. 2020 11:15
Držitelkou letošní Ceny princezny asturské za literaturu se stala devětašedesátiletá kanadská básnířka, esejistka a překladatelka starořecké poezie Anne Carsonová. Autorku, které sázkaři v posledních letech přisuzovali šanci na zisk Nobelovy ceny za literaturu, porota ocenila za inovativní poetiku, v níž uplatňuje hluboké znalosti antického světa.
Anne Carsonová na archivním snímku z Islandu v roce 2009.
Anne Carsonová na archivním snímku z Islandu v roce 2009. | Foto: Einar Falur Ingólfsson

Prestižní španělské ceny jsou udělovány v osmi kategoriích a spojeny s finanční odměnou 50 tisíc eur, v přepočtu 1,3 milionu korun.

Torontská rodačka Carsonová vystudovala klasické jazyky, až do současnosti se kromě psaní věnuje také pedagogické činnosti. Vyučuje na Michiganské univerzitě a v 80. letech byla sedm roků lektorkou Princeton University.

Právě filologické a literárněvědné vzdělání oceňují porotci coby důležitou součást jejího díla, v němž se protíná poezie, próza překlady a dokonce psaní čtenářů. Carsonovou také inspirovala díla Emily Brontëové, Gertrudy Steinové nebo dávných japonských básníků, spolupracovala s hudebníky jako Lou Reedem, Laurie Andersonovou nebo umělkyní Marinou Abramovič.

"Ze studia řecko-latinského světa vybudovala inovativní poetiku, v níž vitalita klasické filozofie slouží jako mapa, která čtenáře vede k poznání složitosti současné doby," konstatuje porota.

Jak připomíná agentura AP, Carsonová je známá například knižní esejí Eros the Bittersweet (Eros, hořký i sladký) z roku 1986 nebo veršovaným románem Autobiography of Red (Autobiografie nachu) z roku 1998.

Do češtiny dosud její texty přeloženy nebyly. Autorka byla vloni hlavním hostem mezinárodního literárního festivalu Novotvar v Bratislavě, kde měla se svým partnerem Robertem Curriem hodinovou performanci nazvanou Přednáška z dějin psaní na oblohu. Její dílo je "těžko definovatelné či ohraničené jakýmikoliv rámci a kritika často polemizuje už jen o tom, zda jde v písemné formě vůbec o poezii", napsal o ní ve slovenském deníku Pravda básník a novinář Michal Tallo.

Carsonová se již roku 2002 stala první básnířkou, která získala cenu T. S. Eliota pro nejlepší sbírku nové poezie vydané ve Velké Británii a Irsku. Porotu tehdy zaujala knihou The Beauty of the Husband (Manželova krása), v níž se střídají různé stylové roviny.

O Cenách princezny asturské se vzhledem k jejich prestiži někdy hovoří jako o španělských Nobelových cenách. Udělovány jsou jednotlivcům, skupinám nebo mezinárodním organizacím za přínos v oblasti vědy, techniky, sportu a kultury, a to prostřednictvím nadace zaštítěné korunní princeznou Leonor, čtrnáctiletou dcerou krále Felipeho VI.

Letos už cenu získali například skladatelé filmové hudby Ennio Morricone a John Williams v kategorii umění či španělský jezdec rallye Carlos Sainz v kategorii sport.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy