Cenu princezny asturské získala básnířka a překladatelka starořecké poezie Carsonová

ČTK Kultura ČTK, AP, Kultura
19. 6. 2020 11:15
Držitelkou letošní Ceny princezny asturské za literaturu se stala devětašedesátiletá kanadská básnířka, esejistka a překladatelka starořecké poezie Anne Carsonová. Autorku, které sázkaři v posledních letech přisuzovali šanci na zisk Nobelovy ceny za literaturu, porota ocenila za inovativní poetiku, v níž uplatňuje hluboké znalosti antického světa.
Anne Carsonová na archivním snímku z Islandu v roce 2009.
Anne Carsonová na archivním snímku z Islandu v roce 2009. | Foto: Einar Falur Ingólfsson

Prestižní španělské ceny jsou udělovány v osmi kategoriích a spojeny s finanční odměnou 50 tisíc eur, v přepočtu 1,3 milionu korun.

Torontská rodačka Carsonová vystudovala klasické jazyky, až do současnosti se kromě psaní věnuje také pedagogické činnosti. Vyučuje na Michiganské univerzitě a v 80. letech byla sedm roků lektorkou Princeton University.

Právě filologické a literárněvědné vzdělání oceňují porotci coby důležitou součást jejího díla, v němž se protíná poezie, próza překlady a dokonce psaní čtenářů. Carsonovou také inspirovala díla Emily Brontëové, Gertrudy Steinové nebo dávných japonských básníků, spolupracovala s hudebníky jako Lou Reedem, Laurie Andersonovou nebo umělkyní Marinou Abramovič.

"Ze studia řecko-latinského světa vybudovala inovativní poetiku, v níž vitalita klasické filozofie slouží jako mapa, která čtenáře vede k poznání složitosti současné doby," konstatuje porota.

Jak připomíná agentura AP, Carsonová je známá například knižní esejí Eros the Bittersweet (Eros, hořký i sladký) z roku 1986 nebo veršovaným románem Autobiography of Red (Autobiografie nachu) z roku 1998.

Do češtiny dosud její texty přeloženy nebyly. Autorka byla vloni hlavním hostem mezinárodního literárního festivalu Novotvar v Bratislavě, kde měla se svým partnerem Robertem Curriem hodinovou performanci nazvanou Přednáška z dějin psaní na oblohu. Její dílo je "těžko definovatelné či ohraničené jakýmikoliv rámci a kritika často polemizuje už jen o tom, zda jde v písemné formě vůbec o poezii", napsal o ní ve slovenském deníku Pravda básník a novinář Michal Tallo.

Carsonová se již roku 2002 stala první básnířkou, která získala cenu T. S. Eliota pro nejlepší sbírku nové poezie vydané ve Velké Británii a Irsku. Porotu tehdy zaujala knihou The Beauty of the Husband (Manželova krása), v níž se střídají různé stylové roviny.

O Cenách princezny asturské se vzhledem k jejich prestiži někdy hovoří jako o španělských Nobelových cenách. Udělovány jsou jednotlivcům, skupinám nebo mezinárodním organizacím za přínos v oblasti vědy, techniky, sportu a kultury, a to prostřednictvím nadace zaštítěné korunní princeznou Leonor, čtrnáctiletou dcerou krále Felipeho VI.

Letos už cenu získali například skladatelé filmové hudby Ennio Morricone a John Williams v kategorii umění či španělský jezdec rallye Carlos Sainz v kategorii sport.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Fotbalistky do 19 let zakončily domácí ME bez gólu, podlehly i Itálii

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i třetí duel. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly ve Frýdku-Místku debakl 0:4 s Italkami.

Češky zakončily skupinu A s celkovým skóre 0:12. V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentantky podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3 a následně 0:5 Španělkám.

Italky poslala ve Frýdku-Místku do vedení už ve třetí minutě Arcangeliová, ve 20. minutě na ni navázala Beccariová. Také po změně stran přidaly hostující hráčky dvě branky. Po necelé hodině hry se znovu prosadila Arcangeliová a v nastavení stanovila konečný výsledek střídající Della Perutaová.

"Utkání hodnotím velmi pozitivně, i když jsme prohráli 0:4 a vypadá to, že jsme znovu podlehli jednoznačně. Ale nebojím se říct, že to byl nejspíš náš nejlepší zápas, hlavně směrem do útočné fáze. Musím všem holkám moc poděkovat, protože nechaly na hřišti všechno," citoval Navrátila web FAČR.

Italkám však ani vysoká výhra k postupu do semifinále nestačila, na jejich úkor šly dál Španělky a Francouzky. Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Finále se odehraje 9. července.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Itálie 0:4 (0:2)

Branky: 3. a 59. Arcangeliová, 20. Beccariová, 90.+4 Della Perutaová.

Sestava Česka: Beránková - Huvarová, Ohlídalová (62. Trčková), Jelínková, Pavlíčková - Pouvová (52. Tenkrátová), Jonášová (81. Kochanová) - Ducháčková, Černá, Hlouchová (46. Bendová) - Švíbková (46. Střížová). Trenér: Navrátil.

Španělsko - Francie 1:1 (1:1).

Konečná tabulka:

1. Španělsko 3 2 1 0 9:2 7
2. Francie 3 1 2 0 6:3 5
3. Itálie 3 1 1 1 7:5 4
4. Česko 3 0 0 3 0:12 0

Skupina B:

Německo - Anglie 3:0 (1:0), Norsko - Švédsko 1:0 (0:0).

Konečná tabulka:

1. Norsko 3 2 0 1 4:5 6
2. Švédsko 3 2 0 1 3:1 6
3. Německo 3 1 0 2 4:4 3
4. Anglie 3 1 0 2 4:5 3

Semifinálové dvojice (středa 6. července):

Španělsko - Švédsko, Norsko - Francie.

před 7 hodinami

Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace kryptoměn

"Jsme si vědomi narušení armádních účtů na sítích Twitter a YouTube, vyšetřujeme to," uvedl mluvčí armády. "Bezpečnost informací bereme velmi vážně a problém řešíme. Dokud nebude vyšetřování ukončeno, nebylo by vhodné se k tomu dál vyjadřovat," dodal.

Armádní účet na serveru YouTube hackeři přejmenovali na Ark Invest, což je americká investiční společnost. Místo obvyklého obsahu se tam objevila videa souvisejících s kryptoměnami. Twitterový účet armády pak retweetoval řadu příspěvků propagujících nezaměnitelné tokeny (NFT)

Zdroj: ČTK
Další zprávy