Přišla řada na Česko. Cenu Evropské unie za literaturu může dostat Hradecký či Bolavá

Kultura Kultura
16. 4. 2021 10:10
Cenu Evropské unie za literaturu mohou letos za Česko získat Anna Bolavá, Miřenka Čechová, Lucie Faulerová, Matěj Hořava nebo Daniel Hradecký. Vybrala je zdejší porota.
Daniel Hradecký je nominován za povídkový triptych Tři kapitoly.
Daniel Hradecký je nominován za povídkový triptych Tři kapitoly. | Foto: Jakub Hněvkovský

Vítězové ze 14 zemí, na které letos přišla řada, budou známi 18. května. Slavnostní předání ocenění se v Bruselu uskuteční koncem září, uvedl v pátek Pavel Mandys za českou porotu. Tu dále tvoří literární kritici Petr A. Bílek, Eva Klíčová, spisovatelka Ivana Myšková a Vladimír Opatrný z Knihkupectví Serius v Jablonci nad Nisou.

Anna Bolavá byla nominována za román Před povodní, Miřenka Čechová s knihou Baletky, Lucie Faulerová za román Smrtholka, Matěj Hořava díky povídkové sbírce Mezipřistání a Daniel Hradecký za povídkový triptych Tři kapitoly.

Cílem ceny spojené s odměnou 5000 eur, v přepočtu asi 129 tisíc korun, je upozornit na začínající autory a pomoct jim na mezinárodní scéně. To by podle představ Evropské komise mělo přispět k obohacení evropských kultur a většímu pochopení mezi národy.

Nominováni mohli být pouze autoři titulů vydaných mezi říjnem 2019 a únorem 2021, přičemž se muselo jednat o jejich nejméně druhou a nejvýše čtvrtou prózu. Rovněž nesměli mít na kontě příliš mnoho překladů.

"Věříme nicméně, že se nám podařilo vybrat silnou pětici, jejíž vítěz, opět vybraný zmíněnou pětičlennou porotou, bude v Evropě dobře reprezentovat nejen sám sebe, ale i českou literaturu jako takovou," doplňuje Pavel Mandys.

Cena Evropské unie za literaturu je udílena od roku 2009, financuje ji unijní kulturní program. Každý rok je vybráno 11 až 12 zemí, které si sestaví vlastní komise. Ty vybírají nominované a nakonec i vítěze.

Země se pravidelně střídají. Na Česko dosud přišla řada třikrát, roku 2011 se vítězem stal Tomáš Zmeškal s prózou Milostný dopis klínovým písmem, o tři roky později Jan Němec s Dějinami světla a naposledy v roce 2017 Bianca Bellová s románem Jezero.

Nominace na letošní Cenu Evropské unie za literaturu se částečně překrývají s nominacemi na nejznámější české knižní ceny Magnesia Litera. Tam mohou Literu za prózu získat Faulerová, Hořava i Hradecký, tři autoři nyní navrženi také na unijní cenu.

Stravovala jsem se extrémně špatně a často hladověla, v baletu musí být tělo zkroceno a zpracováno, líčí tanečnice Miřenka Čechová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 23 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy