Brexit byla blbost, řekl. Le Carré krátce před smrtí získal irské občanství

Reuters Kultura Reuters, Kultura
1. 4. 2021 12:43
Britský spisovatel John le Carré, který psal o nedokonalých špionech v ponurém období studené války, byl tak rozčarovaný brexitem, že si krátce před smrtí opatřil irské občanství.
John le Carré proslul romány jako Špion, který přišel z chladu, Jeden musí z kola ven nebo Malá bubenice.
John le Carré proslul romány jako Špion, který přišel z chladu, Jeden musí z kola ven nebo Malá bubenice. | Foto: Reuters

Autor narozený jako David Cornwell objevil své irské kořeny a nabyl tamní státní příslušnost krátce předtím, než vloni zemřel ve věku 89 let.

Britské BBC to teď řekl jeho syn Nicholas. Podle něj le Carrého hnala nespokojenost se současnou Velkou Británií, a zejména referendem z roku 2016, ve kterém si Britové odhlasovali odchod z Evropské unie. Syn ve vysílání konkrétně zmínil jednu fotku, na které je usmívající se le Carré zabalený do irské vlajky.

V le Carrého románech se čtenář nejčastěji setkával s obrazem poválečné Británie jako nekompetentní, bezohledné a zkorumpované země. Zejména v pozdních prózách pak bylo patrné autorovo rozčarování ze zahraniční politiky země, jež často postupovala v tandemu se Spojenými státy. Podobně le Carré kritizoval mocné korporace.

Ohledně brexitu si spisovatel nebral servítky, přirovnal ho k takzvané suezské krizi z roku 1956, která potvrdila uvadající geopolitický vliv britské monarchie.

"Brexit je bez debat největší katastrofa a největší blbost, která Británii napadla od invaze do Suezu," řekl spisovatel. "A nemohou za to ani Irové, ani Evropané, ale jen a jen Britové," dodal.

"Pro mě je představa, že bychom přístup k největšímu obchodnímu bloku světa mohli nahradit užší vazbou na americký trh, prostě strašlivá," konstatoval.

17,4 milionu Britů, což představovalo 51,9 procenta voličů, si v referendu 23. června 2016 odhlasovalo odchod z Evropské unie. Pro setrvání bylo 16,1 milionu lidí, což je 48,1 procenta.

Zastánci brexitu mluvili o odchodu z unie pevně řízené Francií a Němci, která stagnuje, zatímco geopoliticky ve světě posilují USA a Čína. Odpůrci brexitu argumentovali tím, že krok poškodí Západ jako celek, ještě víc umenší celosvětový význam Velké Británie, povede k menšímu kosmopolitismu a způsobí větší chudobu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy