Šanci na zisk Bookerovy ceny má 13 autorů včetně Rushdieho a Atwoodové

ČTK Kultura ČTK, Kultura
24. 7. 2019 16:02
Mezi kandidáty na letošní literární Bookerovu cenu, udělovanou za díla napsaná anglicky, jsou opět Margaret Atwoodová nebo Salman Rushdie. Oba už ocenění v minulosti získali.
Margaret Atwoodová letos vydá pokračování Příběhu služebnice.
Margaret Atwoodová letos vydá pokračování Příběhu služebnice. | Foto: ČTK/AP

Širší seznam 13 jmen byl zveřejněn dnes v Londýně, šestice finalistů bude známa 3. září a vítěz 14. října.

Salman Rushdie převyprávěl Dona Quijota.
Salman Rushdie převyprávěl Dona Quijota. | Foto: ČTK/AP

Devětasedmdesátiletá Margaret Atwoodová byla nominována za román The Testaments. Toto pokračování populárního Příběhu služebnice, podle nějž vznikl stejnojmenný seriál, vyjde v září a odehrává se 15 let po událostech z původního románu. Bližší podrobnosti ani porotci Bookerovy ceny sdělit nesmějí, vše týkající se knihy podléhá přísnému embargu. Organizátoři soutěže se tak omezili na konstatování, že jde o prózu "strašidelnou a radostnou" zároveň.

Kanadská autorka je podle deníku The Guardian mezi nominandy pošesté, cenu získala v roce 2000 za román Slepý vrah.

Atwoodová se utká s dalším laureátem Salmanem Rushdiem, který byl tentokrát zařazen za román Quichotte, inspirovaný klasickým Cervantesovým dílem. Odehrává se v současných USA a vypráví o obchodním cestujícím. Na pultech se Quichotte objeví v září.

Indicko-britský spisovatel už Bookerovu cenu obdržel roku 1981 za román Děti půlnoci.

Mezi 13 letošními nominovanými je osm žen a pět mužů. Šanci dostat prestižní ocenění mají Angličanka Jeanette Wintersonová za prózu Frankissstein, zabývající se otázkami genderové totožnosti nebo umělé inteligence a volně inspirovanou klasikou Frankensteinem, dále nigerijsko-britská autorka Oyinkan Braithwaiteová za dílo Má sestra je sériový vrah nebo britsko-turecká spisovatelka Elif Şafaková za román nazvaný 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World (10 minut 38 vteřin v tomto podivném světě).

Jediným americkým zástupcem je Lucy Ellmannová, autorka prózy Ducks, Newburyport. Tento monolog ženy v domácnosti z amerického státu Ohio je napsán takřka v jediné větě, čítá 1000 stran a vydalo ho malé nezávislé nakladatelství.

Obal nominovaného románu Margaret Atwoodové.
Obal nominovaného románu Margaret Atwoodové. | Foto: Penguin Random House

Britský list Guardian si všímá, že do širšího výběru se naopak nedostali renomovaní autoři Ian McEwan, Mark Haddon nebo Ali Smithová.

Bookerova cena, spojená s odměnou 50 tisíc liber, což je v přepočtu 1,4 milionu korun, byla založena v roce 1969. Až do roku 2014 ji směli získat jen autoři ze Spojeného království, dnes je otevřená všem píšícím anglicky včetně Američanů, kteří ji obdrželi v letech 2016 i 2017.

Poslední roky byla známa pod názvem Man Bookerova cena, po odchodu generálního partnera se nyní vrátila k původnímu názvu.

Seznam nominací na Bookerovu cenu

Seznam nominací na Bookerovu cenu

Margaret Atwoodová: The Testaments (vydá nakladatelství Vintage, Chatto & Windus)
Kevin Barry: Night Boat to Tangier (Canongate)
Oyinkan Braithwaiteová: My Sister, The Serial Killer (Atlantic Books)
Lucy Ellmannová: Ducks, Newburyport (Galley Beggar Press)
Bernardine Evaristová: Girl, Woman, Other (Hamish Hamilton)
John Lanchester: The Wall (Faber & Faber)
Deborah Levyová: The Man Who Saw Everything (Hamish Hamilton)
Valeria Luiselli: Lost Children Archive (4th Estate)
Chigozie Obioma: An Orchestra of Minorities (Little, Brown)
Max Porter: Lanny (Faber & Faber)
Salman Rushdie: Quichotte (Jonathan Cape)
Elif Shafaková: 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World (Viking)
Jeanette Wintersonová: Frankissstein (Jonathan Cape)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy