Šanci na zisk Bookerovy ceny má 13 autorů včetně Rushdieho a Atwoodové

ČTK Kultura ČTK, Kultura
24. 7. 2019 16:02
Mezi kandidáty na letošní literární Bookerovu cenu, udělovanou za díla napsaná anglicky, jsou opět Margaret Atwoodová nebo Salman Rushdie. Oba už ocenění v minulosti získali.
Margaret Atwoodová letos vydá pokračování Příběhu služebnice.
Margaret Atwoodová letos vydá pokračování Příběhu služebnice. | Foto: ČTK/AP

Širší seznam 13 jmen byl zveřejněn dnes v Londýně, šestice finalistů bude známa 3. září a vítěz 14. října.

Salman Rushdie převyprávěl Dona Quijota.
Salman Rushdie převyprávěl Dona Quijota. | Foto: ČTK/AP

Devětasedmdesátiletá Margaret Atwoodová byla nominována za román The Testaments. Toto pokračování populárního Příběhu služebnice, podle nějž vznikl stejnojmenný seriál, vyjde v září a odehrává se 15 let po událostech z původního románu. Bližší podrobnosti ani porotci Bookerovy ceny sdělit nesmějí, vše týkající se knihy podléhá přísnému embargu. Organizátoři soutěže se tak omezili na konstatování, že jde o prózu "strašidelnou a radostnou" zároveň.

Kanadská autorka je podle deníku The Guardian mezi nominandy pošesté, cenu získala v roce 2000 za román Slepý vrah.

Atwoodová se utká s dalším laureátem Salmanem Rushdiem, který byl tentokrát zařazen za román Quichotte, inspirovaný klasickým Cervantesovým dílem. Odehrává se v současných USA a vypráví o obchodním cestujícím. Na pultech se Quichotte objeví v září.

Indicko-britský spisovatel už Bookerovu cenu obdržel roku 1981 za román Děti půlnoci.

Mezi 13 letošními nominovanými je osm žen a pět mužů. Šanci dostat prestižní ocenění mají Angličanka Jeanette Wintersonová za prózu Frankissstein, zabývající se otázkami genderové totožnosti nebo umělé inteligence a volně inspirovanou klasikou Frankensteinem, dále nigerijsko-britská autorka Oyinkan Braithwaiteová za dílo Má sestra je sériový vrah nebo britsko-turecká spisovatelka Elif Şafaková za román nazvaný 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World (10 minut 38 vteřin v tomto podivném světě).

Jediným americkým zástupcem je Lucy Ellmannová, autorka prózy Ducks, Newburyport. Tento monolog ženy v domácnosti z amerického státu Ohio je napsán takřka v jediné větě, čítá 1000 stran a vydalo ho malé nezávislé nakladatelství.

Obal nominovaného románu Margaret Atwoodové.
Obal nominovaného románu Margaret Atwoodové. | Foto: Penguin Random House

Britský list Guardian si všímá, že do širšího výběru se naopak nedostali renomovaní autoři Ian McEwan, Mark Haddon nebo Ali Smithová.

Bookerova cena, spojená s odměnou 50 tisíc liber, což je v přepočtu 1,4 milionu korun, byla založena v roce 1969. Až do roku 2014 ji směli získat jen autoři ze Spojeného království, dnes je otevřená všem píšícím anglicky včetně Američanů, kteří ji obdrželi v letech 2016 i 2017.

Poslední roky byla známa pod názvem Man Bookerova cena, po odchodu generálního partnera se nyní vrátila k původnímu názvu.

Seznam nominací na Bookerovu cenu

Seznam nominací na Bookerovu cenu

Margaret Atwoodová: The Testaments (vydá nakladatelství Vintage, Chatto & Windus)
Kevin Barry: Night Boat to Tangier (Canongate)
Oyinkan Braithwaiteová: My Sister, The Serial Killer (Atlantic Books)
Lucy Ellmannová: Ducks, Newburyport (Galley Beggar Press)
Bernardine Evaristová: Girl, Woman, Other (Hamish Hamilton)
John Lanchester: The Wall (Faber & Faber)
Deborah Levyová: The Man Who Saw Everything (Hamish Hamilton)
Valeria Luiselli: Lost Children Archive (4th Estate)
Chigozie Obioma: An Orchestra of Minorities (Little, Brown)
Max Porter: Lanny (Faber & Faber)
Salman Rushdie: Quichotte (Jonathan Cape)
Elif Shafaková: 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World (Viking)
Jeanette Wintersonová: Frankissstein (Jonathan Cape)

 

Právě se děje

před 42 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy