Šanci na zisk Bookerovy ceny má 13 autorů včetně Rushdieho a Atwoodové

ČTK Kultura ČTK, Kultura
24. 7. 2019 16:02
Mezi kandidáty na letošní literární Bookerovu cenu, udělovanou za díla napsaná anglicky, jsou opět Margaret Atwoodová nebo Salman Rushdie. Oba už ocenění v minulosti získali.
Margaret Atwoodová letos vydá pokračování Příběhu služebnice.
Margaret Atwoodová letos vydá pokračování Příběhu služebnice. | Foto: ČTK/AP

Širší seznam 13 jmen byl zveřejněn dnes v Londýně, šestice finalistů bude známa 3. září a vítěz 14. října.

Salman Rushdie převyprávěl Dona Quijota.
Salman Rushdie převyprávěl Dona Quijota. | Foto: ČTK/AP

Devětasedmdesátiletá Margaret Atwoodová byla nominována za román The Testaments. Toto pokračování populárního Příběhu služebnice, podle nějž vznikl stejnojmenný seriál, vyjde v září a odehrává se 15 let po událostech z původního románu. Bližší podrobnosti ani porotci Bookerovy ceny sdělit nesmějí, vše týkající se knihy podléhá přísnému embargu. Organizátoři soutěže se tak omezili na konstatování, že jde o prózu "strašidelnou a radostnou" zároveň.

Kanadská autorka je podle deníku The Guardian mezi nominandy pošesté, cenu získala v roce 2000 za román Slepý vrah.

Atwoodová se utká s dalším laureátem Salmanem Rushdiem, který byl tentokrát zařazen za román Quichotte, inspirovaný klasickým Cervantesovým dílem. Odehrává se v současných USA a vypráví o obchodním cestujícím. Na pultech se Quichotte objeví v září.

Indicko-britský spisovatel už Bookerovu cenu obdržel roku 1981 za román Děti půlnoci.

Mezi 13 letošními nominovanými je osm žen a pět mužů. Šanci dostat prestižní ocenění mají Angličanka Jeanette Wintersonová za prózu Frankissstein, zabývající se otázkami genderové totožnosti nebo umělé inteligence a volně inspirovanou klasikou Frankensteinem, dále nigerijsko-britská autorka Oyinkan Braithwaiteová za dílo Má sestra je sériový vrah nebo britsko-turecká spisovatelka Elif Şafaková za román nazvaný 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World (10 minut 38 vteřin v tomto podivném světě).

Jediným americkým zástupcem je Lucy Ellmannová, autorka prózy Ducks, Newburyport. Tento monolog ženy v domácnosti z amerického státu Ohio je napsán takřka v jediné větě, čítá 1000 stran a vydalo ho malé nezávislé nakladatelství.

Obal nominovaného románu Margaret Atwoodové.
Obal nominovaného románu Margaret Atwoodové. | Foto: Penguin Random House

Britský list Guardian si všímá, že do širšího výběru se naopak nedostali renomovaní autoři Ian McEwan, Mark Haddon nebo Ali Smithová.

Bookerova cena, spojená s odměnou 50 tisíc liber, což je v přepočtu 1,4 milionu korun, byla založena v roce 1969. Až do roku 2014 ji směli získat jen autoři ze Spojeného království, dnes je otevřená všem píšícím anglicky včetně Američanů, kteří ji obdrželi v letech 2016 i 2017.

Poslední roky byla známa pod názvem Man Bookerova cena, po odchodu generálního partnera se nyní vrátila k původnímu názvu.

Seznam nominací na Bookerovu cenu

Seznam nominací na Bookerovu cenu

Margaret Atwoodová: The Testaments (vydá nakladatelství Vintage, Chatto & Windus)
Kevin Barry: Night Boat to Tangier (Canongate)
Oyinkan Braithwaiteová: My Sister, The Serial Killer (Atlantic Books)
Lucy Ellmannová: Ducks, Newburyport (Galley Beggar Press)
Bernardine Evaristová: Girl, Woman, Other (Hamish Hamilton)
John Lanchester: The Wall (Faber & Faber)
Deborah Levyová: The Man Who Saw Everything (Hamish Hamilton)
Valeria Luiselli: Lost Children Archive (4th Estate)
Chigozie Obioma: An Orchestra of Minorities (Little, Brown)
Max Porter: Lanny (Faber & Faber)
Salman Rushdie: Quichotte (Jonathan Cape)
Elif Shafaková: 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World (Viking)
Jeanette Wintersonová: Frankissstein (Jonathan Cape)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy