reklama
 
 

Bob Dylan ve Stockholmu konečně převezme Nobelovu cenu. Děkovnou řeč pošle nahranou

29. 3. 2017
Bob Dylan. Bob Dylan. | Foto: ČTK
Americký muzikant, který získal Nobelovu cenu za literaturu, si prestižní ocenění převezme tento víkend, kdy koncertuje ve Stockholmu. Půjde o soukromou schůzku, na které nebudou přítomni novináři.

Americký hudebník Bob Dylan o víkendu převezme ve švédské metropoli Stockholmu Nobelovu medaili a diplom, které mu jako držiteli Nobelovy ceny za literaturu z roku 2016 patří. Podle agentury AFP to uvedla stálá tajemnice Švédské akademie Sara Daniusová.

Dylan se v prosinci nezúčastnil slavnostního předávání cen a ani nevyslal nikoho, kdo by za něj ocenění převzal. Písničkář pouze sepsal děkovnou řeč, která byla na ceremoniálu přečtena.

"Švédská akademie a Bob Dylan se dohodli na setkání o tomto víkendu" ve Stockholmu, kde americký zpěvák bude koncertovat, napsala Daniusová na svém blogu. "Bude to soukromá schůzka, bez přítomnosti médií," dodala.

Pětasedmdesátiletý Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, je prvním písničkářem, který prestižní Nobelovu cenu dostal. Švédská akademie ho vyznamenala za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství.

Akademie se setkala s rozporuplnými reakcemi na toto své rozhodnutí. Zatímco někteří nevšední výběr hudebníka uvítali, jiným připadal absurdní. Dylan cenu sice přijal, ale následně s omluvou oznámil, že se slavnostního předávaní 10. prosince nezúčastní, protože mu to nedovolují jiné závazky.

Dylan musí do 10. června ještě pronést tradiční projev laureáta, aby dostal osm milionů švédských korun (22,6 milionu Kč), které jsou odměnou pro každého z oceněných. Projev může mít libovolnou formu; může se jednat o krátkou přednášku, autorské čtení nebo i píseň, uvedl server The Local.

V posledních dnech švédský tisk spekuloval, že by Dylan mohl projev přednést u příležitosti svých dvou koncertů plánovaných ve Stockholmu na sobotu a neděli (1. a 2. dubna). Pak má písničkář koncertovat ještě 9. dubna v jihošvédském Lundu.

Tajemnice Švédské akademie Daniusová ale podle agentury AP uvedla, že Dylan v příštích dnech ve Švédsku Nobelovu řeč nepřednese. Později však pošle nahrávku s projevem, dodala Daniusová.

autor: ČTK | 29. 3. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama