Batman slaví 75 let aneb Spása odepsaného netopýřího hrdiny

ČTK Kultura ČTK, Kultura
25. 5. 2014 14:13
Před 75 lety, 27. května 1939, vyšel první komiks s Batmanem. Od té doby prošel netopýří muž mnoha proměnami, stále ale nepřestává fascinovat další generace fanoušků komiksu i filmu.
Batman slaví 75 let.
Batman slaví 75 let. | Foto: DC Comics

Výročí - Společně se Supermanem je hlavní hvězdou komiksového světa. Ve filmu ho ztvárnily hvězdy jako Michael Keaton, Val Kilmer, George Clooney a Christian Bale. A to nedisponuje žádnými nadpřirozenými schopnostmi. Ve svém boji proti zločinu se musí spolehnout jen na svůj výcvik, odvahu a technické vymoženosti. Před 75 lety, 27. května 1939, vyšel první komiks s Batmanem. Od té doby prošel netopýří muž mnoha proměnami, stále ale nepřestává fascinovat.

Zrod kultovní postavy i jeho nepřátel

Muž v netopýřím kostýmu se poprvé objevil v sešitě Detective Comics číslo 27, je tak o necelý rok mladší než Superman. Batmanova minulost byla poprvé popsána v čísle 33, které vyšlo v listopadu 1939.

Komiks o Batmanovi vyšel poprvé 27. května 1939.
Komiks o Batmanovi vyšel poprvé 27. května 1939. | Foto: batman comics

Pod černou maskou a pláštěm se skrývá milionář Bruce Wayne, který jako devítiletý přišel při pouliční loupeži o rodiče. Onoho osudného večera přísahal, že až vyroste, pomstí smrt otce i matky a vymete zločin z rodného města. Podstoupí bojový výcvik a za přispění všech možných technických pomůcek začne jako tajemný mstitel bojovat ve svém rodném městě se zločinem. Při svém tažení se pohybuje na hranici zákona.

Batmanovy příběhy začali vytvářet Bill Finger a Bob Kane, kteří na scénu přivedli i řadu Batmanových protihráčů. Tím nejslavnějším je psychopat Joker s znetvořenou tváří. Poprvé se tento úhlavní nepřítel Batmana objevil v roce 1940. Ve stejném roce se "zrodil" Robin, Batmanovův mladší partner, který měl v civilním životě podobný osud jako Bruce Wayne.

Batman slaví 75 let.
Batman slaví 75 let. | Foto: DC Comics

Během 75 let se Wayne v kostýmu Batmana neustále pokouší vymítit zločin z rodného města, ale nikdy se mu to nepodařilo dokonale. Pro čtenáře komiksu má tenhle Batmanův částečný neúspěch velmi pozitivní důsledky - díky němu totiž mohou i dnes pravidelně hltat stále nové příběhy.

Návrat k detektivním kořenům

V minulosti měl Batman přitom nejméně dvakrát na kahánku, poprvé v polovině 60. let. "Nakladatel se tehdy chystal Batmana odpravit," vzpomínal po letech jeden z autorů superhrdiny Bob Kane.

Batman slaví 75 let.
Batman slaví 75 let. | Foto: DC Comics

Za svou tehdejší záchranu vděčil netopýří muž dvěma významným změnám. Nejprve se na jaře 1964 poněkud dětinská dobrodružství s přemírou nejrůznějších vynálezů, k těm nejznámějším patří Batmobil, vrátila zpět k detektivním kořenům.

Změnila se také image Batmana, zmizely některé postavy, objevily se nové. V tomto období se také poprvé objevilo dnes asi nejslavnější logo Batmana, černý netopýr ve žluté elipse.

Druhým podstatným impulzem se stal televizní seriál, který se objevil na obrazovkách v roce 1966. Následující sezona byla ve znamení batmanovského šílenství a prodeje komiksu lámaly rekordy. Vlna popularity ale rychle opadla a koncem 60. let byl Batman zpět na původní úrovni.

Znovuzrození s Temným rytířem

Návrat temného rytíře vyšel i česky.
Návrat temného rytíře vyšel i česky. | Foto: Crew

Opravdové znovuzrození ale přišlo až v polovině 80. let. Batmanův comeback je neodmyslitelně spojen se jménem komiksového guru Franka Millera, který v roce 1986 vydal Návrat temného rytíře (v originále Batman: The Dark Knight Returns) a navždy změnil Batmana. Tento komiks o stárnoucím hrdinovi odstartoval novou éru - plnou temných příběhů a zmaru.

Ve stejné duchu se nesl i první z batmanovských filmů, který v roce 1989 natočil Tim Burton s Michaelem Keatonem v hlavní roli; jeho psychopatického protivníka Jokera neodolatelně zahrál Jack Nicholson.

Michael Keaton, Batman
Michael Keaton, Batman | Foto: Warner Brothers

O tři roky později přidal Burton film Batman se vrací. Další dvě adaptace slavného komiksu v režii Joela Schumachera (Batman navždy s Val Kilmerem v roli Batmana a hlavně Batman a Robin s Georgem Clooneym) ale přinesly fanouškům netopýřího hrdiny zklamání. Změna přišla díky režisérovi Christopheru Nolanovi a jeho komerčně úspěšné trilogii Batman začíná (2005), Temný rytíř (2008) a Temný rytíř povstal (2012). V Temném rytíři se Batman poprvé utkal s Jokerem, kterého jako svou poslední roli skvěle zahrál Heath Ledger.

Superman vs. Batman: Dawn of Justice.
Superman vs. Batman: Dawn of Justice. | Foto: Warner Bros.

Hodně emocí vzbudilo oznámení filmového studia Warner Bros., podle kterého se novým Batmanem v pokračování filmu Muž z oceli stane hollywoodská hvězda Ben Affleck. Natáčení filmu, ve kterém se Batman setká se Supermanem, v režii Zacka Snydera má začít v roce 2014 a s premiérou se počítá v červenci 2015.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy