Autor slavných Strážců a V jako Vendeta končí s komiksy, chce se věnovat filmu

Kultura Kultura
9. 9. 2016 16:13
Ikona světového komiksu oznámila, že končí s psaním kreslených příběhů. Alan Moore již necítí v komiksech výzvu a raději se bude věnovat románům nebo filmům. V plánu má ještě dokončit několik komiksových děl, mimo jiné i poslední díl k Lize výjimečných. „Teď mě zajímají například filmy nebo velké romány, ale nemám ponětí, jestli to zvládnu,“ vysvětlil.
Komiks Strážci se dočkal v roce 2009 zfilmování od režiséra Zacka Snydera.
Komiks Strážci se dočkal v roce 2009 zfilmování od režiséra Zacka Snydera. | Foto: Warner Bros.

Anglický komiksový scenárista, který je podepsaný pod slavnými tituly V jako Vendeta, Z pekla nebo Strážci, oznámil, že končí s kreslenými příběhy. Píše o tom web deníku The Guardian.

Alan Moore
Alan Moore | Foto: Fimb

Alan Moore to řekl na londýnské tiskové konferenci ke své poslední knize Jeruzalém s tím, že se při práci cítí až příliš pohodlně. „Myslím, že jsem toho pro komiksy udělal dost. Udělal jsem, co jsem mohl. Kdybych pokračoval v jejich psaní, jen by to vedlo k horší kvalitě,“ vysvětlil.

„Nemusím sobě ani nikomu jinému nic dokazovat,“ dodal. Neznamená to, že by od jednoho z nejslavnějších komiksových tvůrců už nic nevyšlo, ještě musí dodělat například Cinema Purgatorio nebo poslední knihu k sérii Ligy výjimečných.

Moore by se rád věnoval psaní velkých románů nebo práci pro film, přestože je kritikem Hollywoodu a jeho komiksových adaptací. V 80. letech spolupracoval s vydavatelstvím DC, se kterým se rozhádal kvůli autorským právům a merchandisingu. Poté požadoval, aby jeho jméno odstranili ze všech komiksových prací, ke kterým nevlastní práva, a to včetně slavných Strážců nebo V jako Vendeta.

Moore rovněž na tiskové konferenci v Londýně přislíbil, že jeho poslední kniha Jeruzalém nebude nikdy zfilmována, pokud bude záležet na jeho rozhodnutí.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy