Autor Pokání napsal Ponaučení. McEwanův nový román líčí, jak člověka poznamená trauma

Kultura Kultura, Guardian
26. 1. 2022 15:45
Nová próza renomovaného britského spisovatele Iana McEwana zachytí období od druhé světové války, vzniku železné opony a kubánské krize přes havárii v Černobylu a pád Berlínské zdi až po pandemii koronaviru. Bude se zabývat dopady traumatu z dětství, oznámilo nakladatelství Jonathan Cape, které knihu nazvanou Lessons (Ponaučení) v angličtině vydá 13. září.
Romány Iana McEwana v češtině vydává Odeon.
Romány Iana McEwana v češtině vydává Odeon. | Foto: Jeremy Sutton-Hibbert

V češtině knihy třiasedmdesátiletého držitele Bookerovy ceny a autora Betonové zahrady nebo později zfilmovaného Pokání publikuje Odeon.

Naposledy vloni v překladu Ladislava Šenkyříka vyšly Stroje jako já, ve kterých McEwan rozvinul alternativní historii, kdy Velká Británie prohraje válku o Falklandské ostrovy, kapela Beatles se znovu dá dohromady a matematik Alan Turing se zabývá umělou inteligencí. "V centru pozornosti ateisty McEwana stojí hlavně úvaha, zda si při tom, když vynalézáme dokonalé stroje, nehrajeme tak trochu na bohy," napsala o knize amerikanistka Hana Ulmanová pro Aktuálně.cz.

Novinka se podle deníku Guardian zaměří na hrdinu Rolanda Bainese, který jako zranitelný jedenáctiletý chlapec na internátní škole vzbudí pozornost paní Cornellové, své učitelky hry na klavír. Román bude pokračovat až do stáří, kdy Bainesovi zmizí manželka, a tak se musí sám starat o syna. Podle nakladatelství protagonista hledá útěchu ve všem možném od hudby a literatury přes politiku až po přátelství, sex a lásku.

Podle McEwana rodičovství znamená lásku i dřinu zároveň. "Spisovatel se ptá, co se můžeme naučit z dávných traumat, co si můžeme odnést z rodičovství a jak globální události formují naše životy a vzpomínky," stojí v anotaci.

"Je to nejepičtější dílo, jaké kdy McEwan napsal, a dost možná jeho nejlepší," řekla serveru Yahoo.com šéfka nakladatelství Michal Shavitová.

Knihu označuje za příběh o lásce, smíření, obětování, touze a tom, jak dlouhodobý dopad má na člověka křivda, kterou zažil v dětství. "Na pozadí úchvatných, přelomových dějin vypráví příběh mimořádného století a obyčejného člověka, který se snaží vyrovnat se vším, co jej dělá člověkem," dodává Shavitová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy