Alexijevičová je politická volba. Vyvažuje cenu pro servilně prorežimního Mo Jena, říká odborník

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 10. 2015 21:57
Jméno Světlany Alexijevičové, držitelky Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2015, rezonovalo ve světě víc, než kterékoliv jiné. Není divu, v době napjatých vztahů s putinovským Ruskem získá nejprestižnější literární ocenění ukrajinsko-běloruská disidentka, jež otevřeně Vladimira Vladimiroviče kritizuje. "Mám za to, že její volba je svého druhu vyvažující reakcí na nedávné laureátství servilně prorežimního a umělecky rozbředlého čínského literáta Mo Jena," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz literární teoretik a odborník na českou a ruskou literaturu Vladimír Novotný.
Světlana Alexijevičová v roce 2015, kdy získala Nobelovu cenu za literaturu.
Světlana Alexijevičová v roce 2015, kdy získala Nobelovu cenu za literaturu. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Do jaké míry je toto jméno překvapením a do jaké míry se očekávalo?

Vladimír Novotný: Zasvěcení to možná očekávali, nezasvěcení asi nic netušili. Je to první spisovatelská osobnost z těchto končin Evropy, která získala Nobelovu cenu za literaturu, takže i to je událost. A překvapení? S určitou nadsázkou možno říci, že podobným překvapením pro evropskou kulturu bylo i laureátství Jaroslava Seiferta.

Doc. PhDr. Vladimír Novotný, Ph.D.

- narodil se v roce 1946 v Praze

- vystudoval ruský jazyk a dějepis na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy

- literární historik, kritik, editor, publicista, překladatel z ruštiny a pedagog

- zaměřuje se převážně na současnou českou literaturu, kterou od roku 1975 recenzuje na stránkách novin; odborník na ruskou literaturu

Zdroj: Portál české literatury

A.cz: Autorka je běloruská disidentka narozená na Ukrajině, její díla kritizují sovětský režim, ona sama otevřeně kritizuje Putina či ruský vpád na Ukrajinu. Není volba i trochu politické rozhodnutí?

Souhlasím. Její volba je jednoznačně politické nebo kulturněpolitické rozhodnutí. Důraz se zjevně kladl na její společensko-kritické postoje a kritiku novofašistických a imperiálních tendencí na východ od Bílé Rusi a jistěže i přímo v ní: autoritativní režim milovníka hokeje Lukašenka. Mám za to, že její volba je svého druhu vyvažující reakcí na nedávné laureátství servilně prorežimního a umělecky rozbředlého čínského literáta Mo Jena. (Nobelovu cenu za literaturu získal v roce 2012, rozhodnutí vyvolalo řadu negativních reakcí – pozn. red.)

A.cz: Do jak míry jsou její díla beletrie a do jaké sociologická studie o stavu ruské či sovětské duše?

Její knihy jsou skutečně v prvé řadě sociologickou nebo sociografickou beletrií, autorka nevypráví příběhy, nýbrž se vždy drží všednodenních reálií v současnosti a v minulosti. Apeluje zejména na "stav duše", na mizení ideálů a idejí v lidské psychice a etice. Je to dokumentaristka užívající beletristických prostředků a smyslem jejího psaní je zachytit a nepřímo reflektovat tzv. morální nepokoj, ne-li stav mravního zoufalství zejména v bývalém "sovětském bloku". Buďme rádi, že je vydávána i u nás.

A.cz: Jak to myslíte? Je i pro nás určitým morálním apelem či morální inspirací?

Svým způsobem ano. Jsou to společensko-kritické knížky, věnuje se projevům morálního neklidu, morální apatii a stagnaci, což se v poslední době výrazně projevuje i u nás v nejrůznějších společenských názorech. Ona i když píše o minulosti, tak je pořád nesmírně aktuální autorkou. Problémy minulosti zasazuje do aktuálního kontextu. Ostatně mnohé dnešní pseudoiluze a pseudoideje mají kořeny v minulosti.

A.cz: Čím vás dílo Světlany Alexijevičové oslovuje?

Oslovuje mě tím, co je v podstatě tradicí ruské nonkomforní literatury – obrovský důraz na život obyčejného člověka, na jeho ideály a pravdu. V tom, co ona popisuje, je tato pravda obyčejného člověka potlačovaná, znevažovaná a překrucovaná. S tím se ona velmi poctivě vyrovnává a upozorňuje na to.

A.cz: Autorka o sobě (možná trochu v nadsázce) říká, že na jednu knihu potřebuje 500 rozhovorů a asi 10 let času. Jak zvláštní je tento její postup a styl v kontextu světové literatury?

Tento postup je v posledních letech stále častější. Je to dáno i tím, že existují nepřeberné mediální zdroje, takže se nabízí dát toto vše dohromady a udělat z toho beletristickou kompozici. Dneska je to celkem moderní postup. Těch deset let práce je myšleno obrazně a je to velká nadsázka, ale pravda je, že takto vytvářená kniha dá opravdu práci.

A.cz: Co bude podle vás znamenat udělení Nobelovy ceny za literaturu Světlaně Alexijevičové na poli současné světové literatury a možná i na poli politicko-diplomatickém?

Kdo ví, jaký geopolitický vývoj Evropu čeká! Alexijevičová je nesmlouvavou, byť ne militantní, odpůrkyní Putina, Lukašenka a podobných diktátorů, jde tudíž o gesto evropského politického a kulturního liberalismu, obhajujícího hodnoty jako svoboda slova a svoboda názoru, což je v současnosti stále častěji popíráno. V Rusku by autorku už dávno zavřeli, třeba za účast na demonstracích a podobně, ne-li zavraždili. V kontextu světového literárního vývoje  jde také o podporu dokumentaristických tendencí s etickým podhoubím.

Běloruská spisovatelka a investigativní novinářka Světlana Alexijevičová získala Nobelovu cenu za literaturu. Její práce prý ovlivnilo spojení s ruskou, ukrajinskou a běloruskou kulturou. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy