Cenu za arabskou beletrii získal Alžířan Ajsáví s románem o okupaci

ČTK ČTK, AFP
14. 4. 2020 21:43
Mezinárodní cenu za arabskou beletrii v úterý získal Alžířan Abdalvaháb Ajsáví. Oceněn byl za román ze začátku 19. století, kdy do Alžírska provedla invazi Francie a udělala ze země svou kolonii. Ocenění podporované anglickou Booker Prize a financované emirátem Abú Dhabí je považováno za prestižní událost arabské literatury, píše agentura AFP.
Vítězem ceny se stal alžírský spisovatel Abdalvaháb Ajsáví.
Vítězem ceny se stal alžírský spisovatel Abdalvaháb Ajsáví. | Foto: Kheridine Mabrouk

Mezinárodní cena za arabskou beletrii, známá pod anglickou zkratkou IPAF, je udělována současným spisovatelům, kteří píší arabsky, s cílem propagovat je ve světě.

Obal vítězného románu Spartský soud.
Obal vítězného románu Spartský soud. | Foto: International Prize for Arabic Fiction

Vítěz letošního 13. ročníku byl kvůli opatřením proti šíření koronaviru oznámen jen na síti, porotci ho vybrali ze 128 románů od autorů z 18 zemí.

Abdalvaháb Ajsáví, narozený roku 1985 v Djelfě, se vyučil jako elektromechanik. Zvítězil díky próze nazvané Spartský soud. Ta v arabštině vyšla roku 2018 a bude přeložena do angličtiny, ve francouzštině se zatím neobjevila.

"Takové ocenění je splněným snem každého romanopisce, ale znamená také větší odpovědnost a větší očekávání od čtenářů," říká Ajsáví, který debutoval před sedmi lety prózou vyznamenanou alžírskou Cenou prezidenta republiky. Později získal i Cenu Assie Djebarové, pojmenovanou po dnes již nežijící významné alžírské literátce.

Jeho novinka Spartský soud se odehrává v letech 1815 až 1833 v Alžírsku, hlavními postavami jsou tři Alžířané a dva Francouzi.

"Snaží se čtenáři umožnit lépe pochopit život za okupace a nejrůznější formy odporu proti ní. Je to epické a historické vyprávění, ale román nesetrvává v minulosti. Spíše čtenáře nutí zabývat se současností," hodnotí irácký spisovatel a literární kritik Muhsín Musáví, který vyučuje arabskou a srovnávací literaturu na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Vítěz se již před vyhlášením ceny nechal slyšet, že svou knihou chtěl přispět do debaty o tom, jaký může mít historie vliv na současnost. "Dobové romány obecně neoživují dávné příběhy jen pro to, co se tehdy odehrálo. Většinou mají za cíl hledat v původním kontextu otázky a témata, kterými jsme se zabývali dřív a zase se jimi zabýváme teď," dodal Ajsáví.

Mezi šesticí finalistů Mezinárodní ceny za arabskou beletrii byla letos také Iráčanka Alia Mamdúhová, autorka prózy Tank (The Tank).

S cenou je spojena odměna v přepočtu 1,2 milionu korun a úhrada za anglický překlad. Loni Mezinárodní cenu za arabskou beletrii získala Libanonka Huda Barakátová za román Noční pošta, jenž má v anglickém překladu vyjít v říjnu. Arabské autorce se dařilo také na loňské Mezinárodní Man Bookerově ceně, kterou dostala ománská spisovatelka Džúcha Hársíová za knihu Celestial Bodies (Nebeská tělesa).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy