Letošní festival ve Varech nabídne 21 světových premiér

Zbyněk Klíč
28. 6. 2011 0:16
Červený koberec jako symbol festivalu v Karlových Varech si doveze nejeden návštěvník jako suvenýr na fotografii
Červený koberec jako symbol festivalu v Karlových Varech si doveze nejeden návštěvník jako suvenýr na fotografii | Foto: Jan Langer

Každoročně napjatě očekáváný Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech začne již tento pátek. 46. ročník přinese 179 filmů, z nichž většina byla natočena v loňském roce a diváci tak mají poprvé možnost je vidět i v České republice. 21 filmů bude mít v Karlových Varech světovou premiéru, 25 mezinárodní a 16 evropskou. 54 filmů jsou debuty.

Festival promítne filmy v celkem 19 sekcích, z nichž si každý vybere. V hlavní sekci soutěží například dva německé filmy Lollipop Monster a Neviditelná, které budou soupeřit s Cigánem slovenského režiséra Martina Šulíka a dalšími devíti adepty na hlavní festivalovou cenu.

Druhá soutěžní sekce - Na východ od západu - přinese taktéž dvanáct snímků ruské, polské, bosenské, gruzínské, makedonské či kazachtánské proveniece. Zastoupení bude mít i český film Nic proti ničemu.

Sekce dokumentárních filmů má na programu 16 snímků, mezi nimi i český Pod sluncem tma od Martina Marečka, a zavede Vás do Detroitu, na severoruskou hranici a do duše polského sportovního lezce či punkrockera, přeměňujícího se v zodpovědného otce.

Za zmínku stojí i sekce Návrat k pramenům, která nabídne starší české i zahraniční perly, např. Markétu Lazarovou, amerického Taxikáře nebo film oceněný kritiky na festivalu v Benátkách v roce 1970 s názvem Wanda.

Cenu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme britská filmová a divadelní herečka Judi Denchová, John Turturro pak obdrží z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta MFF. Přijede i John Malkovich, herec David Morse, Sasson Gabai či Remo Girone, prezidentem mezinárodní poroty bude maďarský režisér István Szabó. To jsou snad dobrá lákadla, proč do Karlových Varů letos zajet!

 

Právě se děje

před 16 minutami

Při nehodě autobusu a auta na Benešovsku se zranilo devět lidí

U Divišova na Benešovsku se dopoledne srazil autobus s osobním autem. V autobuse se lehce zranilo osm lidí, utrpěli především zhmožděniny. Záchranáři je po ošetření převezli do benešovské nemocnice. Řidička auta má středně těžká poranění, po nezbytném ošetření ji letecky převezli do motolské nemocnice. Silnice číslo 111 u Divišova ve směru na Struhařov bude delší dobu uzavřena, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. 

Aktualizováno před 18 minutami

Čína oznámila sankce proti USA, míří i na americké senátory Rubia a Cruze

Čína v pondělí ohlásila sankce proti čtyřem americkým představitelům a jedné organizaci. Jde o reciproční opatření za americké sankce vyhlášené minulý týden vůči čtyřem Číňanům, kteří jsou podle USA odpovědní za utlačování menšinových Ujgurů v Číně.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing oznámila, že mezi těmi, jichž se budou restrikce týkat, jsou senátoři Marco Rubio a Ted Cruz, dále člen Sněmovny reprezentantů Chris Smith a Samuel Brownback z úřadu náboženských svobod. Postih se má týkat také kongresové komise pro záležitosti Číny. Jak napsala agentura Reuters, jejím úkolem je sledovat dodržování lidských práv a právního řádu v Číně a vypracovat každoročně zprávu pro Kongres a prezidenta.

USA minulý týden ohlásily sankce proti čtyřem čínským představitelům, kterým znemožní získat vízum pro cestu do USA a jejichž případný majetek v USA bude zmražen. Mezi sankcionovanými se ocitl například předseda komunistické strany v provincii Sin-ťiang, kde žijí Ujgurové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy