Letošní FAMUfest je inspirovaný peklem, které může nastat při natáčení i vyjednávání

Letošní listopadový festival studentských filmů FAMUfest promítne 30 snímků, které se budou ucházet o cenu v osmi kategoriích. Hlavním tématem festivalu je inferno neboli peklo, které může nastat při natáčení a vyjednávání uvnitř filmového průmyslu. V porotě letos zasednou samé ženy. "Uvědomili jsme si, že poroty filmových festivalů jsou často složeny převážně z mužů. My tentokrát dáváme hlas ženám, odbornicím a tvůrkyním," říkají organizátoři.
Video: YouTube/FAMUfest

34. ročník festivalu FAMUfest, který představuje to nejzajímavější z tvorby studentů pražské filmové školy, se letos bude konat od 13. do 18. listopadu.

Z programu FAMUfestu 2017

  • Promítat se bude Špína od Terezy Nvotové, tematizující otázku znásilnění, či dokument Apoleny Rychlíkové Hranice práce, v němž novinářka Saša Uhlová zkouší různá špatně placená zaměstnání.
  • Očekávaným snímkem je i Atlantida, 2003 Michala Blaška. Ta se letos promítala na festivalu v Cannes v sekci Cinéfondation.
  • Filmy zaměřené na vietnamskou komunitu Malá a Bo Hai (aktuálně je k vidění na jihlavském dokumentárním festivalu) natočili Diana Cam Van Nguyen a Dužan Duong.
  • Hlavním hostem bude scenárista pořadu Saturday Night Live a filmů s Eddiem Murphym Cesta do Ameriky a Zamilovaný profesor Barry W. Blaustein

Předporota složená z absolventů FAMU do soutěže vybrala 30 hraných, animovaných i dokumentárních filmů, které budou soutěžit v osmi tematických blocích. Filmy se budou promítat v pražském kině Světozor, vítězné snímky pak poslední festivalový den v projekčním sále na FAMU.

Letošní FAMUfest má v podtitulu slovo inferno neboli peklo. "FAMUfest Inferno se věnuje pekelným situacím, které mohou tvůrce při tvorbě potkat," říkají organizátoři.

"Někdy ovšem inferno také spočívá v předsudcích a nerovnostech uvnitř filmového průmyslu. Rozhodli jsme se tedy jednomu z nich tentokrát postavit. Uvědomili jsme si, že poroty filmových festivalů jsou často složeny převážně z mužů. My tentokrát dáváme hlas ženám, odbornicím a tvůrkyním."

Jsou jimi herečka a výtvarnice Ester Geislerová, filmová střihačka Jana Vlčková, výtvarnice Léna Brauner, programová ředitelka Febiofestu Anna Kopecká a producentka Alice Tabery.

K FAMUfestu patří i doprovodný program, který se bude odehrávat převážně v prostoru Hybernská 4.

Zahrají například polští avantgardně jazzoví Niechȩć, kteří se letos objevili na Colours of Ostrava, či kapely Please the Trees nebo Cold Cold Nights.

Kromě koncertů bude v Hybernské 4 možné navštívit výstavu studentů katedry fotografie a Centra audiovizuálních studií, inscenované čtení scénářů v podání projektu Kinokabaret, divadelní představení brněnské JAMU či prezentaci nové generace žen filmařek a jejich tvorby v iniciativě Girls in Film.

Festivalové akreditace je možné zakoupit v předprodeji za 150 Kč.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 35 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy