Na Letní filmovou školu přijedou režiséři Ildikó Enyedi a Arnaud Desplechin

ČTK Kultura ČTK, Kultura
8. 7. 2024 16:25
Výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou na Letní filmové škole v Uherském Hradišti maďarská režisérka Ildikó Enyedi s francouzským režisérem a scenáristou Arnaudem Desplechinem. Oba budou hosty přehlídky, která se uskuteční od 26. července do 1. srpna.
Arnaud Desplechin na Letní filmové škole uvede film, který letos představil ve francouzském Cannes.
Arnaud Desplechin na Letní filmové škole uvede film, který letos představil ve francouzském Cannes. | Foto: Reuters

Už dříve pořadatelé uvedli, že výroční ceny dostanou také divadelník Jiří Suchý a herec a režisér Jan Kačer in memoriam. Toto pondělí organizátoři zveřejnili denní program.

Ildikó Enyedi znají čeští diváci například díky filmu O těle a duši z roku 2017. "Je jednou z nejdůležitějších světových režisérek současnosti, nezaměnitelně silným hlasem maďarské kinematografie i držitelkou Zlatého medvěda z Berlína za opus magnum O těle a duši," říká programový ředitel přehlídky Jan Jílek.

Ildikó Enyedi na snímku z roku 2021.
Ildikó Enyedi na snímku z roku 2021. | Foto: Reuters

Arnaud Desplechin je třiašedesátiletý držitel francouzské ceny César za film Tři vzpomínky z roku 2015. V posledních letech natočil třeba Klam v hlavní roli s herečkou Léou Seydoux podle knižní předlohy Philipa Rotha. Dramaturg uherskohradišťské přehlídky jej označuje za mistra psychologické tragikomedie, jehož celý život provází láska ke kinematografii. "Důkazem je ostatně jeho horká novinka uvedená letos v Cannes s příznačným názvem Diváci!, kterou Desplechin přiveze," zmiňuje Jílek.

Festival letos promítne filmy italského režiséra a scenáristy Federica Felliniho nebo snímky s hudbou českého skladatele Zdeňka Lišky. Programová sekce zvaná Filmová čítanka se zaměří na Nový Hollywood, což je období americké kinematografie od konce 60. do začátku 80. let minulého století. Další sekce Terra festivalis představí výběr děl z Tuniska.

Chybět nebude ani oddíl nazvaný Východní přísliby, který opět nabídne novinky z východní Evropy. "Mezi 15 uvedenými tituly se objeví pětice renomovaných jmen v čele s Agnieszkou Hollandovou, Radu Judem a Małgorzatou Szumowskou. Kromě etablovaných velikánů sekce představí dalších deset slibných režisérů a režisérek ze všech koutů někdejšího východního bloku, od Maďarska přes Bulharsko až po Ázerbájdžán," uvádí dramaturgyně Kamila Dolotina.

Doprovodný program jubilejního 50. ročníku přehlídky nabídne koncert kapely Tata Bojs a slovenské zpěvačky Jany Kirschner. Divadlo Na zábradlí přijede s představením Freudovo pozdní odpoledne. Organizátoři chystají literární program, akce pro děti nebo výstavu připravenou Českou tiskovou kanceláří, která přiblíží 100 let jejího fotozpravodajství. Loni na Letní filmovou školu přijelo 4500 akreditovaných návštěvníků. V balíčcích organizátoři prodali dalších 3140 vstupenek. Festival promítl 180 filmů.

Video: Udělalo se mi špatně. Ramba řekla, proč málem odmítla Zápisník alkoholičky (3. 7. 2024)

Herečka Tereza Ramba čerstvě ztvárnila dramatickou hlavní roli ve filmu Zápasník alkoholičky, který míří do kin. Mluvila o něm v pořadu Spotlight. | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy