"Laskavě anarchistický" film Všechno bude fajn popisuje, jaké to je, když se žije Brno

Sedmdesátiminutový film mladého brněnského režiséra a též zakladatele hnutí Žít Brno Robina Kvapila Všechno bude fajn vykresluje atmosféru současného Brna a postav pro něj typických. Film už také vyvolává kontroverze. Podle bývalého náměstka za ODS Roberta Kotziana, nyní předsedy spolku Brno+, jde o agitku Žít Brno a je podle něj nepřípustné, aby se politik vysmíval svému městu za státní peníze.
Film Všechno bude fajn o životě v Brně. | Video: Vimeo / První veřejnoprávní

Na brněnském Špilberku měl včera večer premiéru celovečerní hraný filmový debut mladého brněnského režiséra a dokumentaristy Robina Kvapila s názvem Všechno bude fajn.

Kam na film Všechno bude fajn

  • 4. 8. Letní kino Pardubice (21:30)
  • 9. 8. Kino 99 Kolín (20:00)
  • 10. 8. Kino Panorama, Rosice u Brna (20:00)
  • 11. 8. Kasárna Karlín (a koncert Muchy, 20:00)
  • 10. - 13.8. Kino Svět Znojmo (21:30)
  • 15. 8.  Letní kino Špilberk (21:00)
  • 18. 8. Letní kino v zahradě AVU (21.00)
  • 24. 8.  Bio Oko Praha (20:00)
  • 31. 8. Letní kino Olomouc (21:00)

V sedmdesátiminutovém filmu se snaží o vykreslení atmosféry současného Brna a postav pro něj typických. S podtitulem Laskavě anarchistický film poukazuje na brněnské nešvary a malosti a zároveň chce vyjádřit lásku k Brnu.

Ve snímku si zahráli například Robert Mikluš, Johana Švarcová nebo Marie Ludvíková. 

Kvapil patří k zakladatelům hnutí Žít Brno a původně měl být film právě o tomto hnutí. Tvůrci se podařilo získat maximální čtyřmilionový grant od Státního fondu kinematografie.

"Jenže čtyři měsíce poté jsme uspěli ve volbách, takže bylo nutné trochu přepsat scénář. A také se mi narodilo dítě, takže premiéra se o více než rok posunula," řekl Kvapil. Společně s ním se na psaní filmu podílel spolutvůrce blogu Prigl.cz Pavel Šplíchal.

Hlavní osu filmu tvoří příběh Standy Kadlece, až příliš důvěřivého a hodného člověka, a jeho těhotné ženy Aleny. Na druhé straně se odvíjí příběh Ladiho, nejbližšího asistenta brněnského primátora Langa.

Ladi je Standovým spolužákem z gymnázia, svou povahou ale protipól. Zatímco Standova dobrota a slušné chování odsuzují Standu k životní roli "lůzra", Ladi sbírá bezostyšné úspěchy. "Postupně ale poznáváme, kdo ve skutečnosti ztrácí nejvíce," píše se v oficiálním textu k filmu.

Další linie představují Brno prostřednictvím Brňáků - typových obyvatel s typovými přístupy k životu. Jsou to bratříčci zastupitelé, vysloužilí, ale upřímní revolucionáři, "roztomilí" xenofobové a autističtí umělci. "Postavy jsou univerzální a může se v nich najít leckdo. Nejen komunální politici," dodal Kvapil.

Podle producenta snímku a také autora námětu Čestmíra Kopeckého je film o městě, v němž se děje přerod a kde se objevilo velké množství zajímavých osobností mezi 20 a 40 lety. Cestu k divákovi naplánoval přes léto v letních kinech a poté v artových kinech. 

"Úspěch bude, když přijde tisíc lidí. Doufám ale, že Brňáci na něj budou chodit," říká Kvapil. 

Podle něj ale může zaujmout film i lidi, kteří v Brně nežijí. "Měli jsme předpremiéru v Praze a reakce byly pozitivní. Lidé nemusí znát detailně brněnské dění, některé symboly přesahují lokální rámec. Když si někdo postaví na náměstí šestimetrový penis a ještě pro něj nechá vytvořit ochranu, smějí se tomu všichni," zmínil režisér časostroj na náměstí postavený za primátora Romana Onderky (ČSSD).

Film vyvolává kontroverze. Například podle bývalého náměstka za ODS Roberta Kotziana, nyní předsedy spolku Brno+, jde o agitku Žít Brno a je podle něj nepřípustné, aby se politik vysmíval svému městu za státní peníze.

"Věcně jsou to nesmysly, k tomu není co říct. A jinak panu Kotzianovi děkuju za skvělou reklamu. Doufal jsem, že ji udělá, a nezklamal," uvedl Kvapil.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy