Labyrint světla - umění hrou

Labyrint světla - umění hrou
Rohovka Petra Nikla zase pomocí soustavy optických skel promítá na stěnu plovoucí plankton, který mohou návštěvníci rozhýbat v akváriu za čočkami.
Švýcarský umělec Ueli Seiler využil optických vlastností skla instalací prizmatického hranolu k lámání světelných paprsků
a návštěvník tak může pootočením hranolu intenzitu a charakter světla výrazně měnit, směrovat a modelovat.
Magnetický stůl Ondřeje Smeykala vyzývá k rozluštění tajemství způsobu přitahování záhadných předmětů k záhadnému objektu. Láká zejména mladou generaci pomocí připodobnění instalace ke hře oblíbeného stolního fotbalu.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
20. 5. 2009 9:41

Do katakomb bývalé čistírny odpadních vod v Praze-Bubenči láká putovní výstava Petra Nikla a dalších umělců z Čech i ze zahraničí. Interaktivní účast je hrou nejen pro děti, dveře do světa snů a fantazie otevírá i dospělým. Nahlédněte s námi do expozice Labyrint světla a nechte se pozvat k návštěvě projektu volně inspirovaného Komenského myšlenkami.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy