Kytarista Ronnie Wood, nejmladší člen The Rolling Stones, slaví sedmdesátiny

ČTK Kultura ČTK, Kultura
31. 5. 2017 9:00
Nejmladší člen kapely The Rolling Stones, kytarista Ronnie Wood, slaví 1. června 70. narozeniny. Stouni chystají na září a říjen evropské turné, Česká republika ale na seznamu není.
Video: YouTube / The Rolling Stones

Ronald David Wood se narodil v anglickém Hillingdonu. Před spoluprací s The Rolling Stones, k nimž se přidal v roce 1974, se proslavil jako člen rockové skupiny The Faces (1969-75).

V letech 1964 až 1967 hrál také ve skupině The Birds. V roce 1967 založili Wood s dalším fenomenálním kytaristou Jeffen Beckem a Rodem Stewartem kapelu Jeff Beck Group, která ale po dvou úspěšných albech skončila. Wood také natočil několik sólových alb. 

Otec šesti dětí Wood (nejmladší dvě dcery - roční dvojčata - má se svou třetí manželkou Sally Humphreysovou) se také prosadil jako malíř. Jeho malby, kresby a tisky, na kterých často zobrazuje hvězdy světového showbyznysu, visely po celém světě.

Kapela The Rolling Stones, jak ji Ronnie Wood namaloval v roce 1989
Kapela The Rolling Stones, jak ji Ronnie Wood namaloval v roce 1989 | Foto: Ronnie Wood

Během své kariéry řešil Wood problémy s drogami a především se závislostí na alkoholu, ze které se několikrát léčil. Před několika dny se na jeho Facebooku objevila zpráva, že lékaři mu z plic museli odstanit drobnou lézi, na niž přišli při rutinní kontrole. Žádná další léčba však prý není nutná a nález by neměl ohrozit nadcházející evropské turné No Filter. To má kapela v plánu v říjnu a v listopadu. Česká republika však na seznamu není. 

Naposledy se tuzemské publikum potkalo se Stouny prostřednictvím loňského dokumentu The Rolling Stones Olé Olé Olé o turné po Jižní Americe. Skupina v něm byla ve velmi dobré formě. Část dokumentu zaznamenala i Woodovu kariéru výtvarníka. 

Ron Wood je nejmladší ze všech členů The Rolling Stones. Zpěvákovi Micku Jaggerovi bude v červenci 74 let, kytarista Keith Richards čtyřiasedmdesátiny oslaví v prosinci. Bubeníkovi Charlie Wattsovi bude 2. června 76 let.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy