Kytara napříč žánry slaví 20. narozeniny. Posluchačům ukáže, jak se hraje bluegrass na mandolínu

ČTK ČTK
11. 10. 2017 8:35
Letošní ročník festivalu Kytara napříč žánry nabídne americké blues, bluegrass, jazz, rock i pop. Zvuk klasických koncertních a akustických kytar různých typů obohatí zvuková škála mandolíny. Festival vyvrcholí lednovým benefičním koncertem pro Mexiko.
Radim Zenkl hraje bluegrass na mandolínu.
Radim Zenkl hraje bluegrass na mandolínu. | Foto: Archiv Radima Zenkla

Už podvacáté se bude konat hudební festival Kytara napříč žánry. Od 14. října zamíří do koncertních sálů v Praze, Táboře, Pardubicích či Havlíčkově Brodě.

Program nabídne vedle klasického koncertního repertoáru americké blues, bluegrass, jazz, rock i pop. Zvuk klasických koncertních a akustických kytar různých typů obohatí barevná zvuková škála mandolíny.

Na festiva letos z Kanady přijede renomovaný kytarista s bluesovými kořeny Dave Goodman. Sedmdesátiny tu oslaví italský kytarista a skladatel Carlo Domeniconi, vystoupí i japonští kytaristé Kozo Tate a Ičiro Ohaši či žák slavného Tommyho Emmanuela, Australan Joe Robinson žijící v USA.

"Mezinárodně respektovaný mandolinista Radim Zenkl spojil před časem síly s kytaristou Beppe Gambettou a jejich láska k bluegrassu je dokázala dovést až k absolutní špičce v oboru," řekl Stanislav Barek, který přehlídku pořádá.

Kromě zahraničních hostů obohatí festival plejáda domácích kytarových mistrů v čele s 92letým Jiřím Jirmalem a Pavlem Steidlem.

Na konci ledna pak v pražském Divadle Hybernia zazní spojení tradičních mexických Mariachi písní a originálních aranží taneční hudby. Koncert je benefiční, výtěžek jde na podporu oblastí zasažených zemětřesením.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy