Kvůli politické korektnosti ztrácíme smysl pro humor, řekl v Cannes Clint Eastwood

Kultura Kultura
26. 5. 2017 17:01
Americký herec a režisér Clint Eastwood (86) uvedl na festivalu v Cannes remasterovanou verzi 25 let starého westernu Nesmiřitelní. Hovořil také o politické korektnosti, se kterou prý bojoval už při natáčení filmu Dirty Harry.
Clint Eastwood ve filmu Nesmiřitení
Clint Eastwood ve filmu Nesmiřitení | Foto: Warner Bros.

Když budoucí herec a režisér Clint Eastwood vyrůstal, jako každý americký kluk, zbožňoval filmové westerny ze 30. a 40. let. Prohlásil to během semináře na festivalu v Cannes, kde vzpomínal na své začátky.

"Každý kluk chtěl hrát ve westernech, každý chtěl mít bouchačku a přál si jezdit na koni," řekl šestaosmdesátiletý Eastwood. "Takže vztah k westernům jsem měl od dětství," dodal.

Poté co ztvárnil Muže beze jména v trilogii takzvaných spaghetti westernů režiséra Sergia Leoneho z 60. let, proslul roku 1971 rolí Dirty Harryho. Ve stejnojmenném snímku zpodobnil policajta Harryho Callahana, jenž porušuje všechna pravidla.

"Spousta lidí si o tom filmu myslela, že je politicky nekorektní," vzpomněl Eastwood na natáčení filmu, v jehož nejznámější scéně namíří revolver Magnum ráže 44 na skupinu padouchů a předtím, než vystřelí, se jich zeptá, zda chtějí zkusit štěstí.

"Byl to začátek éry, ve které se nacházíme dnes a kde každý dbá na politickou korektnost. Tím se ale zabíjíme, ztrácíme smysl pro humor," dodal herec.

Vzít roli v Dirty Harrym jej prý přimělo právě to, že film působil na svoji dobu nezvykle. "Ale nakonec přece jenom rozhodly bouchačky. O takových snil každý kluk," dodal.

Možná, že ve westernu si ještě jednou zahraju

Clint Eastwood na festivalu v Cannes dále uvedl remasterovanou verzi westernu Nesmiřitelní, jejž sám natočil. Letos uplynulo 25 let od chvíle, kdy snímek vstoupil do kin. Film získal pět cen Oscar včetně sošek za režii a nejlepší film, pouze cena za herectví Eastwoodovi utekla.

"Když jsem před pětadvaceti lety četl scénář Nesmiřitelných, říkal jsem si, že by to mohl být dobrý western na rozloučenou," prohlásil Eastwood o textu Američana Davida Webba Peoplese. "A to stále platí. Od té doby jsem nečetl westernový scénář, který by byl tak dobrý," dodal.

Eastwood přesto nevyloučil, že by se k westernům navzdory pokročilému věku ještě mohl vrátit.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy