Kryštof Hádek jako Karel IV. Česká televize točí nový film

ČTK ČTK
25. 8. 2015 17:28
ČT snímek uvede v příštím roce jako příspěvek k oslavám 700. výročí narození Karla IV.
Kryštof Hádek v seriálu Clona
Kryštof Hádek v seriálu Clona | Foto: Česká televize

Praha – Česká televize začala natáčet historický film Hlas pro římského krále, věnovaný jedné z nejvýznamnějších osobností českých dějin, Karlu IV. Režisér Václav Křístek v něm mapuje období, kdy se jako mladý princ musí vymanit z područí dominantního otce a nalézt vlastní historickou úlohu.

Karla IV. hraje Kryštof Hádek, jeho manželku, Blanku z Valois, hraje Tereza Voříšková a Jana Lucemburského Stanislav Majer, informovala mluvčí ČT Alžběta Plívová.

"Zatímco tradiční obraz Karla IV. je v české filmové a televizní tvorbě spíše idylicky rozmarný, vzpomeňme jen známé filmy Noc na Karlštejně nebo Slasti Otce vlasti, naším cílem je co možná nejvěrnější reflexe jeho života a činů v intencích historického dramatu," uvedl kreativní producent snímku Jan Maxa.

Režisér Křístek chce ukázat, jak složitou cestu musel Karel IV. ujít, než se stal panovníkem nejen na českém trůnu, ale i v tehdejší Svaté říši římské. Mapuje význačnou část jeho života od dětství až po korunovaci římským králem.

Hlas pro římského krále se bude natáčet v mnoha historických objektech, mimo jiné na hradech Švihov, Kost, Cuknštejn, Točník, Zvíkov, Pernštejn či v třebíčské katedrále. Vedle představitelů hereckých rolí se jej zúčastní téměř tisíc dalších účinkujících, šermířů, kaskadérů nebo jezdců na koních. Pro snímek bylo navrženo a ušito kolem dvou set kostýmů.

Hlavním motivem filmu je vztah mezi Karlem IV. a jeho otcem Janem Lucemburským v době plné intrik. "Matka Karla IV., Eliška Přemyslovna, má ve snímku důležitou, byť trochu mystickou roli," podotkl režisér a scenárista Křístek.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy