Kraj přispěl knihovnám sedmi miliony

čtk, kiz
23. 11. 2005 20:00
Havlíčkův Brod - Kraj Vysočina letos ve dvou grantových programech podpořil modernizaci neprofesionálních knihoven téměř sedmi miliony korun. Na jejich vybavení či nákup nových knih pamatují i obce.
Jak by mohly knihovny vypadat v budoucnosti
Jak by mohly knihovny vypadat v budoucnosti | Foto: Profimédia

V řadě míst jsou knihovny komunitním a informačním centrem s veřejně přístupným internetem. Zásluhu na tom má zejména 587 dobrovolných knihovníků. Představitelé nejlepších 16 knihoven dnes převzali ocenění na Malé knihovnické slavnosti v krajské knihovně.

Nejvyšší mety letos ale dosáhla Místní knihovna v Havlíčkově Borové na Havlíčkobrodsku. Stala se Knihovnou roku Česka. K nejdéle sloužícím knihovníkům na Vysočině patří Jan Budín z Kamenné na Jihlavsku. Knihovna tam vznikla spolu s českou školou v roce 1925. Když obec v roce 1939 obsadili Němci a školu zavřeli, ukryl Budín českou knihovnu na půdu za falešný krov. Po válce její činnost obnovil. Pokrok se v ní nezastavil ani dnes, k dispozici je tam počítač s napojením na internet a v místní kabelové televizi běží upoutávky s přehledem nových knižních titulů.
Místní knihovna ve Zhořci na Pelhřimovsku se letos přestěhovala do nových prostor v nástavbě hasičské zbrojnice a obecního úřadu. Knihovník Jan Kokeš ji stěhoval od roku 1974 již potřetí. Letos se mu podařilo získat peníze na její vybavení v rámci grantu kraje Líbí se nám v knihovně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy