Fotbaloví hrdinové dostanou komiks. Chce zdůraznit hlavně jejich morální sílu

3. 8. 2017 7:30
V listopadu vyjde komiksová kniha Hrdinové, v níž Ondřej Fuzcik Horák spolu s ilustrátorem Vojtěchem Šedou převyprávěl příběhy legend fotbalové historie. V příbězích Fratiška Pláničky, Pepiho Bicana, Antonína Panenky, Pavla Nedvěda či Petra Čecha chce vypíchnout především jejich morální sílu.
Josef Masopust.
Josef Masopust. | Foto: Vojtěch Šeda

Ve dvěstěpadesátistránkovém komiksu Hrdinové, který dal dohromady držitel Magnesie Litera za knihu Proč obrazy nepotřebují názvy Ondřej Fuzcik Horák a kreslíř Vojtěch Šeda, najdou čtenáři jedenáct komiksových osudů významých fotbalistů hráčů a další příběhy o třiceti vybraných výrazných hráčích.

Popsaný tu bude osud Johna Maddena, který v podstatě přivedl fotbal na území Čech, Karla Peška zvaného Káďa, jenž reprezentoval Československo ve fotbale i v ledním hokeji, Františka Pláničky, slavného brankáře, který fotbalu obětoval maximum, nebo krále kanonýrů Pepiho Bicana, jenž upřednostňoval lásku k vlasti. 

John Madden
John Madden | Foto: Vojtěch Šeda

Nezapomnělo se ani na "týmového hráče" a držitele Zlatého míče Josefa Masopusta, Andreje Kvašňáka, člověka a hráče, který řešil vše rozumně i s humorem, zarputilého brankáře Ivo Viktora, vynalézavého Antonína Panenku, osudem zkoušeného Jana Bergera, dříče Pavla Nedvěda a brankářskou hvězdu Petra Čecha, jenž se dokázal vrátit po vážném zranění.

"Chtěl jsem udělat knížku o fotbale, která tu ještě nebyla. Knihu o našich fotbalových hrdinech, o vyjímečných postavách české kopané. Knížku nejen pro fandy. Chci ukázat fotbal jako součást našeho života a naší historie, protože přesně tak ho mám rád," říká autor textu Ondřej Horák, jenž také natočil dokument o fotbale a umělcích Umění v ofsajdu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy