Klíčovou dírkou lze spatřit režisérovy obsese

Tomáš Stejskal
30. 6. 2012 16:30
Klíčovou dírkou je vidět také Isabellu Rossellini
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Asi není na světě další filmař, který by se s takovou pečlivostí pokoušel revitalizovat estetiku starých filmů. Dvacátá a třicátá léta se Guyi Maddinovi stala doslova obsesí. Používá nejen dobové stylistické postupy, ale též starý filmový materiál a kamery. Možná nejlépe jeho snahy charakterizuje The Séance Project , který se uskutečnil letos v únoru v pařížském Centre Pompidou. Spolu s několika herci se během něho Maddin pokoušel vyvolat duchy ztracených filmů. A právě vyvolávání duchů se jeví být nejpříhodnější metaforou Maddinových uměleckých snah.

Výrazové prostředky němého či raného zvukového filmu se mísí s experimentálním střihem a obskurními tématy, a jelikož režisér přiznává, že natáčení filmů je pro něj kromě jiného i jistou formou terapie, či vypořádávání se s okamžiky vlastní minulosti, není divu, že výsledné tvary vycházejí z hlubin podvědomí spíše než z jasné vědomé kontroly nad natáčeným materiálem.

Foto: mff kv

Melodramatické herectví i motivy se prolínají s absurdním humorem a bizarními, mnohdy až perverzními situacemi, podobně se i stylistické postupy dobového žánrového filmu snoubí s experimenty, které lze stejnou měrou zařadit do oblasti meziválečné avantgardy jako do sféry postmoderního videoartu.

Při sledování jeho děl si lze vzpomenout stejnou měrou na Cocteaua a další ruské či francouzské mistry montáže jako na Davida Lynche. Ve starých němých filmech zkrátka nenajdete dámu se skleněnými nohami, z nichž hrdinové popíjejí pivo či šampaňské (jako se děje v Nejsmutnější hudbě světa, snímku z období hospodářské krize, jehož protagonistka se snaží ve Winnipegu, nejsmutnějším městě, zjistit,  který národ má tu nejsmutnější hudbu).

Zatímco výše zmíněný snímek čerpal ze scénáře renomovaného spisovatele Kazua Ishigura, a i jiná předchozí Maddinova díla mají poměrně jednoduchou a dobře rozpoznatelnou zápletku (byť okořeněnou spoustou stylistických a situačních obskurností), Klíčovou dírkou patří k experimentálnější linii jeho díla. Jde o výlet do hlubin podvědomí, o sen šíleného tvůrce, o lov přízraků minulosti. Jediným pojítkem je dějiště, starý dům, v kterém se v neustále opakovaných a variovaných situacích poodhaluje příběh, který lze jen odtušit, v němž jde (možná) o staré rodinné křivdy a v němž na jednom prostoru koexistují živí i mrtví, minulost i přítomnost.

Foto: MFF KV 2012

Maddin rád zahaluje své scény do stínu, pracuje s náznaky a nejastnostmi a celá jeho novinka se skládá z rychlých pohybů, rychlých střihů, dvojexpozic a dalších efektů, které manipulují filmovým materiálem za účelem dosažení zmatku a dezorientace diváka. Scény postrádají kauzální vazby, vše se řídí snovou logikou a v úlomcích příběhu Oddyssea, jeho ženy Hyacinty, jejich mrtvých dětí a Hyacintina pološíleného otce lze nalézt pouze snahu vypořádat se s přízraky minulosti. Tato floskule zde platí doslova, neboť kromě pátrání v dřívějších osudech, domem prostupují duchové, nad nimiž je třeba se mít na pozoru.

Nejen že není možné hledat jasnou časovou osu ve změti událostí, nelze se ani zorientovat v souvislostech prostorových. Dům má patra, v nichž se odehrávají úlomky různých příběhů, ale mnohdy není jasné, zda od sebe události odděluje čas, či naopak odtržité scény spojuje dvojexpozice, případně zda bytosti z různých časů a sfér koexistují pospolu jen v rámci pravidel této snové fikce.
Mezi gangstery, duchy jiskřícími elektrickou energií, osudovými melodramatickými nespravedlnostmi a nahým mužem v řetězech bičujícím svou dceru lze vidět ozvuky avantgardy i výlet do ryze brakových, takřka neumětelských oblastí. Jde o typ filmu, který může jen uhranout nebo umučit.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 16 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy