Ze sexuálního obtěžování viní Dominga dalších 11 žen. Je to kampaň, tvrdí tenorista

ČTK ČTK
6. 9. 2019 15:56
Španělského operního pěvce Plácida Dominga obvinilo ze sexuálního obtěžování dalších jedenáct žen. O jeho nevhodném chování informovala agentura AP už před třemi týdny, opírala se přitom o výpovědi celkem devíti obětí. Nové případy označila Domingova mluvčí za neetickou kampaň agentury, která podle ní uvádí nepřesné informace.

"Nynější kampaň agentury AP, která má očernit Plácida Dominga, je nejenom nepřesná, ale i málo etická. Tato nová tvrzení jsou plná nepřesností a stejně jako v případě prvních výpovědí jsou v mnoha směrech prostě nesprávná," uvedla Domingova mluvčí Nancy Seltzerová.

Sám Domingo označil výpovědi žen za zkreslené a dodal, že v dnešní době se jisté normy hodnotí jinak než dříve.

Z jedenácti žen, jejichž výpovědi přinesla agentura AP, uvedla své jméno jen americká sopranistka Angela Turnerová Wilsonová. Nyní osmačtyřicetiletá pěvkyně spolupracovala s Domingem před dvaceti lety ve washingtonské opeře.

Podle jejího tvrzení k ní Domingo jednou v šatně přistoupil, když seděla před zrcadlem a líčila se na představení. Sáhl jí prý do výstřihu a bolestivě jí zmáčkl prsa. Pak podle Turnerové odešel, jako by se nic nestalo, a nechal ji tam "zcela poníženou".

Ostatních deset žen vypovědělo, že se jich také dotýkal, aniž by si to přály, opakovaně je žádal o soukromé schůzky, volal jim v noci nebo se je pokoušel "náhle líbat na ústa".

V první zprávě o údajném sexuálním obtěžování devíti žen vycházela AP z výpovědí více než třiceti lidí z operního světa, z nichž většina si nepřála zveřejnit své jméno. Některé ženy uvedly, že odmítnutí Domingových návrhů negativně ovlivnilo jejich kariéru.

V reakci na srpnovou zprávu agentury AP zrušily Domingovi vystoupení orchestr ve Filadelfii a opera v San Francisku, naopak evropské scény mu představení potvrdily až do podzimu 2020. Dominga podpořila například i ředitelka renomovaného festivalu v Salcburku, kde pak Domingo 25. srpna sklidil ovace vestoje už při příchodu na jeviště.

Dominga podpořily také některé jeho kolegyně, které uvedly, že se k nim vždy choval s respektem. Některé se také podivily, proč s obviněním ženy přišly až po třiceti letech. Sám Domingo obvinění nechápe.

"Domníval jsem se, že mé chování bylo vždy vítáno a přijímáno se souhlasem," dodal. Uvedl také, že "pravidla a normy, které nyní (ve společnosti) převažují, jsou zcela odlišné od těch v minulosti".

V poslední době se objevila řada kauz, ve kterých ženy obvinily po dlouhých letech slavné muže ze sexuálního obtěžování. Přispěla k tomu takzvaná kampaň #MeToo (Já také), která se zrodila na podzim 2017 v USA a po které se podobná obvinění žen na adresu slavných mužů začala množit.