Za nouzového stavu hrál Dvořáka pro miliony lidí. Teď cellista Yo-Yo Ma vydal desku

Reuters Kultura Reuters, Kultura
17. 12. 2020 10:25
Americký violoncellista Yo-Yo Ma se potřetí spojil s klavíristkou Kathryn Stottovou. Právě vydali album nazvané Songs of Comfort and Hope, v překladu Písně útěchy a naděje. Věnují ho všem, kdo v době pandemie koronaviru zažívají těžké časy.
Yo-Yo Ma a Kathryn Stottová vystoupili také před šesti lety na Strunách podzimu.
Yo-Yo Ma a Kathryn Stottová vystoupili také před šesti lety na Strunách podzimu. | Foto: Sony Classical

Desku, která vyšla na značce Sony Classical a v prodeji je od minulého pátku, inspirovaly violoncellistovy domácí koncerty streamované při jarní první vlně pandemie.

K těm nejúspěšnějším patřilo provedení Going Home od Antonína Dvořáka, kterou v Americe hrají na vojenských pohřbech. Jedná se o Largo z Novosvětské, k němuž Dvořáka inspiroval černošský spirituál.

Yo-Yo Ma hraje Going Home neboli Largo z Novosvětské od Antonína Dvořáka. | Video: Yo-Yo Ma

Koncerty pod hashtagem #SongsOfComfort na síti dohromady slyšelo 18 milionů lidí a časopis Time díky jejich dosahu zařadil violoncellistu mezi stovku nejvlivnějších osobností roku.

"Yo-Yo Ma je živoucí důkaz lásky a života," napsal o něm pro časopis hudebník Stevie Wonder. "Zvuky, které dokáže vytvořit na violoncello, nás učí poslouchat, cítit, projevovat starost a jednat. Překračují všechny hranice, etnické, zeměpisné, politické, třídní i žánrové. Bere nás na bezpečné místo a inspiruje nás, abychom jednali správně," uvedl Wonder.

Nové album začíná skladbou Ol' Man River pojatou coby pocta americkému hnutí Black Lives Matter. To se v uplynulém roce znovu dostalo do popředí v souvislosti s protirasistickými protesty vyvolanými smrtí černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou.

Nahrávka obsahuje ještě 20 dalších položek, například původně muzikálovou píseň Somewhere Over the Rainbow, lidovku Shenandoah nebo kompozice Moscow Nights, Waltzing Matilda a jihoafrickou ukolébavku Thula Baba.

"Každá z těchto písní má zvláštní význam pro lidi v různých částech světa," vysvětluje Yo-Yo Ma a připomíná, že pandemie nového typu koronaviru zasáhla všechny bez ohledu na barvu pleti, původ či postavení.

"Doufáme, že tohle je způsob, jak se dotknout lidských srdcí a vzpomínek, jak se ponořit hluboko dovnitř a zase najít cestu ven," komentuje desku složenou z tradičních, popových i jazzových skladeb.

Podle violoncellisty pandemie ukázala, že lidé se potřebují dostat do konkrétní nálady nebo psychických stavů, což je například v karanténě obtížnější. "Ukazuje se, že hudba má i tuhle fyzickou sílu. Že je to energie. A pak jsou tu mnohem složitější věci, jako že konkrétní píseň dovede vyvolat vzpomínku. Potřebujeme hudbu v dobrých i těžkých časech," shrnuje.

Yo-Yo Ma s anglickou klavíristkou Kathryn Stottovou spolupracuje od roku 1985, za nahrávky Soul of the Tango a Obrigado Brazil získali ceny Grammy. Naposledy před pěti lety vydali album Songs from the Arc of Life.

Obal alba Songs of Comfort and Hope.
Obal alba Songs of Comfort and Hope. | Foto: Sony Classical

Před šesti lety společně vystoupili také v Česku, ve Španělském sále Pražského hradu na jarním galavečeru festivalu Struny podzimu. Tam uvedli Stravinského Italskou suitu nebo čtyři Dvořákovy Romantické kusy pro housle a klavír.

Zatím naposledy spolu hráli minulý měsíc na Tchaj-wanu za přísných hygienických opatření, která violoncellista označuje za dříve těžko uvěřitelná.

"Jdu z hotelového pokoje rovnou do auta, z auta vylezu na jeviště, z jeviště se zase hned vracím do auta. S nikým se nevidím, s nikým se nebavím. Je to opravdu zvláštní," popisuje Yo-Yo Ma.

Somewhere Over the Rainbow z nového alba Yo-Yo My a Kathryn Stottové. | Video: Sony Classical
 

Právě se děje

před 54 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy