Když to nejde v politice, Židé a Arabové se dohodli v orchestru. Zahájí Pražské jaro

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
10. 11. 2021 11:51
Náš projekt možná nezmění svět, ale je to krok vpřed, prohlásil o West‐Eastern Divan Orchestra jeho spoluzakladatel, dirigent Daniel Barenboim.
Zahajovací koncert Pražského jara bude už podruhé dirigovat Daniel Barenboim.
Zahajovací koncert Pražského jara bude už podruhé dirigovat Daniel Barenboim. | Foto: Monika Ritterhaus

Ansámbl, který se jmenuje po Goethově básnické sbírce Západovýchodní díván, chce prostřednictvím hudby bořit bariéry a stavět mosty mezi lidmi. V Česku poprvé vystoupí 12. a 13. května příštího roku, kdy zahájí Pražské jaro. Největší zdejší festival klasické hudby netradiční těleso rozezní tradiční skladbou - Smetanovým cyklem symfonických básní Má vlast. Dirigovat bude světoznámý Barenboim.

Osmasedmdesátiletý argentinský rodák založil orchestr mladých před více než 20 lety s přítelem, uznávaným americko‐palestinským literárním vědcem Edwardem Saidem. Chtěli dokázat, že když politici neumí najít řešení izraelsko‐palestinského konfliktu, společným jazykem různých kultur Blízkého východu se může stát hudba.

„Nenapadá mě silnější symbolika než provedení tohoto mistrovského díla s orchestrem tvořeným hudebníky z Izraele, Palestiny a dalších arabských zemí,“ říká o zahajovacím koncertu Pražského jara Barenboim, jehož vzorem v interpretaci cyklu symfonických básní je dnes již nežijící Rafael Kubelík. Pojmy „domov“ a „vlast“ mají pro členy orchestru obrovský význam, pro každého jiným způsobem, dodává.

Pražské jaro už Barenboim dobře zná. Poprvé zde vystoupil roku 1966, teď jej bude podruhé zahajovat. Jeho provedení Mé vlasti v roce 2017 se zapsalo do historie: cyklus nastudoval s Vídeňskými filharmoniky, se kterými ho hrál ještě ve Vídni, Linci, Mnichově a Paříži. U této příležitosti vznikl dokument režiséra Martina Suchánka nazvaný Barenboim: Smetana - Má vlast.

West‐Eastern Divan Orchestra tvoří stejný počet izraelských a arabských mladých hudebníků. S kolegy z Turecka, Íránu, Sýrie, Jordánska, Egypta nebo Španělska se za podpory andaluské vlády každé léto setkávají na zkouškách ve španělské Seville.

„Edward Said a já jsme náš projekt viděli jako pokračující dialog, kde se všeobecný, metafyzický jazyk hudby propojuje s nepřetržitým dialogem, který vedeme s mladými lidmi a který mladí lidé vedou mezi sebou,“ vysvětluje Barenboim kulturní poselství.

To politické má pak jediný cíl: ukázat, že arabsko‐izraelský konflikt nemá vojenské řešení a že osudy Izraelců a Palestinců jsou nerozlučně spjaty. Cílem bylo vytvořit platformu, v níž spolu lidé nemusejí souhlasit, ale kvůli tomu nesáhnou po zbrani.

Krátký medailonek představuje východiska West‐Eastern Divan Orchestra. | Video: Carnegie Hall

Ansámbl se od založení snaží vystupovat ve všech zemích, odkud pocházejí jeho členové. Za 20 let existence se objevil v marockém Rabatu, katarském Dauhá nebo v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Přelomový koncert odehrál roku 2005 v palestinském Rámaláhu, kde se vystoupení s Mozartovou Koncertantní symfonií, Beethovenovou Osudovou a Variacemi Enigma od Edwarda Elgara po velkých organizačních peripetiích stalo senzací.

Dění tehdy zachytil filmový dokument Knowledge is the Beginning, za nějž režisér Paul Smaczny obdržel televizní cenu Emmy. O rok později ansámbl na počest tehdejšího generálního tajemníka Kofiho Annana účinkoval na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

„Humanismus je jediný, řekl bych až konečný odpor, který máme proti nelidským praktikám a nespravedlnostem hyzdícím lidskou historii. Rozdělení mezi národy není řešením žádného z problémů, které nás rozdělují. A nevědomost toho druhého rozhodně nepomůže,“ prohlásil o West‐Eastern Divan Orchestra dnes již nežijící Edward Said.

V roce 2007 generální tajemník OSN Pan Ki‐mun jmenoval dirigenta Barenboima poslem míru a devět let nato celý orchestr světovým vyslancem OSN pro kulturní porozumění.

Koncert

(Pořádá festival Pražské jaro)
West‐Eastern Divan Orchestra & Daniel Barenboim
Obecní dům, 12. a 13. května.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Fotbalistky do 19 let zakončily domácí ME bez gólu, podlehly i Itálii

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i třetí duel. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly ve Frýdku-Místku debakl 0:4 s Italkami.

Češky zakončily skupinu A s celkovým skóre 0:12. V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentantky podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3 a následně 0:5 Španělkám.

Italky poslala ve Frýdku-Místku do vedení už ve třetí minutě Arcangeliová, ve 20. minutě na ni navázala Beccariová. Také po změně stran přidaly hostující hráčky dvě branky. Po necelé hodině hry se znovu prosadila Arcangeliová a v nastavení stanovila konečný výsledek střídající Della Perutaová.

"Utkání hodnotím velmi pozitivně, i když jsme prohráli 0:4 a vypadá to, že jsme znovu podlehli jednoznačně. Ale nebojím se říct, že to byl nejspíš náš nejlepší zápas, hlavně směrem do útočné fáze. Musím všem holkám moc poděkovat, protože nechaly na hřišti všechno," citoval Navrátila web FAČR.

Italkám však ani vysoká výhra k postupu do semifinále nestačila, na jejich úkor šly dál Španělky a Francouzky. Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Finále se odehraje 9. července.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Itálie 0:4 (0:2)

Branky: 3. a 59. Arcangeliová, 20. Beccariová, 90.+4 Della Perutaová.

Sestava Česka: Beránková - Huvarová, Ohlídalová (62. Trčková), Jelínková, Pavlíčková - Pouvová (52. Tenkrátová), Jonášová (81. Kochanová) - Ducháčková, Černá, Hlouchová (46. Bendová) - Švíbková (46. Střížová). Trenér: Navrátil.

Španělsko - Francie 1:1 (1:1).

Konečná tabulka:

1. Španělsko 3 2 1 0 9:2 7
2. Francie 3 1 2 0 6:3 5
3. Itálie 3 1 1 1 7:5 4
4. Česko 3 0 0 3 0:12 0

Skupina B:

Německo - Anglie 3:0 (1:0), Norsko - Švédsko 1:0 (0:0).

Konečná tabulka:

1. Norsko 3 2 0 1 4:5 6
2. Švédsko 3 2 0 1 3:1 6
3. Německo 3 1 0 2 4:4 3
4. Anglie 3 1 0 2 4:5 3

Semifinálové dvojice (středa 6. července):

Španělsko - Švédsko, Norsko - Francie.

před 7 hodinami

Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace kryptoměn

"Jsme si vědomi narušení armádních účtů na sítích Twitter a YouTube, vyšetřujeme to," uvedl mluvčí armády. "Bezpečnost informací bereme velmi vážně a problém řešíme. Dokud nebude vyšetřování ukončeno, nebylo by vhodné se k tomu dál vyjadřovat," dodal.

Armádní účet na serveru YouTube hackeři přejmenovali na Ark Invest, což je americká investiční společnost. Místo obvyklého obsahu se tam objevila videa souvisejících s kryptoměnami. Twitterový účet armády pak retweetoval řadu příspěvků propagujících nezaměnitelné tokeny (NFT)

Zdroj: ČTK
Další zprávy