Vystupoval před papežem, ze svazu ho vyhodili. Festival připomíná skladatele Nováka

Boris Klepal Boris Klepal
30. 9. 2021 12:00
Kantátu věnovanou sebeupálení Jana Palacha, soundtrack k filmům Kočár do Vídně a Ukradená vzducholoď nebo populární písně na latinské texty složil Jan Novák, který by se v dubnu dožil 100 let. Jeho hudba tvoří podstatnou část programu letošního festivalu Moravský podzim. V Brně začíná tento pátek, potrvá do 17. října.

Skladatele, jenž žil v letech 1921 až 1984, dodnes provází pověst rebela, který s komunistickým režimem zkrátka nemohl vyjít. „Otec činil jasná rozhodnutí, protože ve svém svědomí neměl nikdy zmatek,“ poznamenává jeho dcera, klavíristka Dora Novak-Wilmington.

Podle ní Novák nedokázal být součástí žádné instituce, která by byla v rozporu s jeho svědomím. To platilo pro komunistickou stranu či politicky deformovaný Svaz československých skladatelů. Neuměl být ani bezpodmínečně poslušným příslušníkem katolické církve.

„Z církve ale nikdy nevystoupil, představovala nejen pro něj také opozici vůči tehdejšímu režimu,“ vysvětluje dcera, podle níž Novákův vzdor nikdy nepramenil z pouhých pocitů. Své postoje mohl podložit argumenty ze svatého Augustina nebo středověkých mystiků, jejichž texty četl v originále. Studoval i mnohá další duchovní díla včetně východních filosofií.

Svéhlavost byla též součástí Novákovy práce. Komponoval jen tehdy, když cítil vnitřní impulz. Lákavost objednávky se ale někdy setkávala s chutí psát, jako tomu bylo u hudby k filmům režiséra Karla Kachyni. V jeho Kočáru do Vídně využil Novák zvuk bachovsky stylizovaných varhan, aby přetvořil les na přírodní chrám, v němž se na konci druhé světové války odehraje tragédie německého vojáka a venkovské ženy.

Strašidelnou atmosféru dodal loutkovému sci-fi Kybernetická babička od Jiřího Trnky. A slovenský režisér Matěj Hollý si u něj objednal hudbu k filmu Havrania cesta, aniž by předtím znal jeho tvorbu. „Zareagoval tím na otcův vyhazov ze Svazu skladatelů poté, co se rozhodl nejít k volbám,“ objasňuje Dora Novak-Wilmington.

Se skladatelskými vrstevníky, jako byli Luciano Berio, Iannis Xenakis či Pierre Boulez, neměl Novák mnoho společného, i když jejich tvorbu studoval a znal. „Sedával nad jejich nahrávkami celá odpoledne na začátku naší dánské emigrace, která mu otevřela přístup k aktuální světové tvorbě. Ale já jsem si chodila hrát ven, protože jsem se té hudby bála,“ vzpomíná dcera.

Na pátečním zahajovacím koncertu Moravského podzimu zazní Novákovy Filharmonické tance. Foto: archiv Richarda Nováka | Video: Filharmonie Brno

Jan Novák byl v podstatě velkým klasickým básníkem, ať už komponoval hudbu, nebo psal texty v latině, kterou brilantně ovládal. Z jeho děl sálá přímočarost, skladatelská i instrumentační virtuozita, neustálé ohlížení za dávnými klasickými vzory, ale také jazz a moravská lidová hudba. Navzdory veškeré lehkosti a často i humoru jeho kompozice nikdy nejsou povrchní.

Novákův život by vydal za deset dalších: všestranně talentovaný mladík se nechal schválně vyloučit z jezuitského gymnázia na Velehradě, když provokativně korzoval městem s mladou dívkou. Zažil a přežil totální nasazení v Německu za druhé světové války. Pravděpodobně byl předobrazem mladého hudebníka Jana, protagonisty románu Ročník jedenadvacet, jehož autor Karel Ptáčník líčí osudy Čechů nasazených na nucené práce. Románový hrdina byl ale na rozdíl od skutečného Jana Nováka zapáleným komunistou.

Skladatel Jan Novák.
Skladatel Jan Novák. | Foto: archiv rodiny Jana Nováka

Po válce Novák studoval u Bohuslava Martinů v New Yorku, kde se setkal s Leonardem Bernsteinem i autentickým americkým jazzem. „Když jsme o mnoho let později žili v Dánsku a přijel tam koncertovat Louis Armstrong, tak jsme na jeho koncert zkrátka museli jít,“ vzpomíná s úsměvem Dora Novak-Wilmington, jak se otec díky vystoupení slavného trumpetisty ocitl zpět v americkém živlu.

Do vlasti se vrátil po převzetí moci komunisty v roce 1948, aby se mohl oženit se svou celoživotní partnerkou Eliškou. Odmítal chodit k volbám. K vyloučení ze Svazu československých skladatelů přispělo i to, když do estrádní polky zakomponoval znělku, o které každý tehdejší muzikant věděl, že znamená „polibte nám p*del“. Připomínal ji i rozhlasový redaktor Jaromír Nečas.

Po roce 1968 Novák s manželkou i oběma dcerami emigroval - nejdříve do Německa, odkud se přesunul do Dánska. S nadějí na lepší pracovní uplatnění se pak rodina stěhovala do Itálie, která Nováka přitahovala i jako kolébka klasické kultury.

Pro skladatele i rodinu byl život v emigraci bez širšího zázemí většinou dost obtížný. Nakonec opět zakotvili v Německu, kde Novák roku 1984 v Novém Ulmu zemřel.

Měl velkou dávku neodolatelného osobního šarmu. Po smrti na něj v italské Rivě, kde s rodinou mnoho let žil, vzpomínala řada lidí včetně trafikantky, u které si kupoval cigarety. „Dovedl se bavit latinsky s papežem Pavlem VI., ale stejně tak uměl promluvit s lidmi, které každodenně potkával,“ poznamenává dcera.

Novákova hudba k filmu Kočár do Vídně v podání Státní filharmonie Brno, diriguje Jiří Pinkas. | Video: James Stuart

Před papežem vystupoval Novák roku 1974 s amatérským sborem Voces Latinae, který založil a také pro něj komponoval. Sbor účinkoval už o dva roky dříve na Novákem zorganizovaném latinském kongresu Feriae Latinae.

Žil většinou mimo velká kulturní centra a své skladby prosazoval na sledovaných jevištích jen se střídavými úspěchy. Úlohu v tom mohla sehrát i samotná Novákova hudba, poněkud zahleděná do minulosti a tím také dosti vzdálená požadavkům doby.

Na skladatele se přitom lepila i smůla - uvedení jeho kantáty Dido připravoval s Newyorskou filharmonií Rafael Kubelík, ale zlomil si ruku a koncerty musel zrušit. Zůstala alespoň nahrávka, kterou Kubelík pořídil se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu.

Jan Novák s manželkou a dcerami.
Jan Novák s manželkou a dcerami. | Foto: archiv rodiny Jana Nováka

Charismatickou a podmanivou vstřícnost Novákovy tvorby připomene letošní ročník festivalu Moravský podzim. První skladbou pátečního slavnostního zahájení budou Filharmonické tance, které Novák napsal v roce 1956 pro právě založenou Státní filharmonii Brno. V průběhu večera zazní také Symfonie č. 12 „Lodger“ od amerického skladatele Philipa Glasse, jehož inspirovalo stejnojmenné album Davida Bowieho.

Mimořádnou událostí bude 15. října činoherní inscenace Kočár do Vídně, kterou uvede Mahenovo divadlo s živým provedením Novákovy filmové hudby.

Ústřední akcí festivalu je víkendový Maraton Jana Nováka. Koná se na různých místech v Brně od 8. do 10. října. V Besedním domě ho zahájí koncert složený z pěti světových premiér skladeb inspirovaných Novákovými latinskými verši.

V sobotu novákovský maraton navštíví Kino Scala, Café Morgal či tělocvičnu v brněnské Turnhalle na Údolní. V hudební laboratoři MusicLab se večer uskuteční další dvě světové premiéry inspirované Novákovou kompozicí X Horatii carmina. Poté se akce přesune do vinárny U Královny Elišky. Závěrečným koncertem bude Missa Philadelphiae uvedená v kostele Nanebevzetí Panny Marie, zvaném U jezuitů - právě z jejich gymnázia se Novák jako teenager nechal vyloučit.

Oslav se zúčastní skladatelovy dcery, klavíristka Dora a flétnistka Clara, které otcovo dílo dlouhodobě prosazují a uvádějí. Vzpomínkovou besedu absolvují se skladatelovým bratrancem, vynikajícím basistou Richardem Novákem, který den po zahájení festivalu oslaví devadesátiny a také v jeho průběhu vystoupí.

Jan Novák v mládí na Brněnské přehradě, kde rodina měla vilu.
Jan Novák v mládí na Brněnské přehradě, kde rodina měla vilu. | Foto: archiv rodiny Jana Nováka

Moravský podzim dále přivítá Arménskou filharmonii, Württemberský komorní orchestr nebo vynikající soubor staré hudby La poème harmonique. Výjimečně se ale soustřeďuje především na dílo Jana Nováka, které se takřka 40 let po autorově smrti postupně vrací do kontextu české hudby.

Novákův návrat se může zdát opožděný, sám autor ale na otázku, proč to všechno dělá, odpovídal: „Nihil est bone, immortalitatis causa“ neboli: „Jen tak, pro nesmrtelnost.“

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Evropská komise chystá kvůli kartelovým dohodám další razie ve firmách

Evropská komise (EK) chystá další razie ve firmách, které podezírá z uzavírání kartelových dohod. V pátek to řekla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti i hospodářskou soutěž. Kritizovala také ilegální dohody, které firmy uzavírají mezi sebou a ve kterých si vzájemně slibují, že si nebudou přetahovat zaměstnance.

Komise minulý týden provedla razii ve firmách Stora Enzo a UPM, které patří k největším producentům buničiny v Evropě, a také ve firmě Metsa Fibre, která patří do skupiny Metsa Board. Byly to první takové akce za dva roky, plány na dřívější inspekce překazila pandemie.

Firmy, u kterých má komise podezření z účasti na dalších kartelových dohodách, by měly návštěvu vyšetřovatelů očekávat už brzy, řekla Vestagerová. "A to bude jen začátek série razií, které plánujeme na příští měsíce - chápejte, že nemohu říct kdy nebo kde přesně to bude," řekla komisařka na konferenci, kterou v Římě zorganizoval italský antimonopolní úřad.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo 17 lidí

O život v pátek ráno přišlo 17 lidí a dalších devět utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva pro mimořádné události a mluvčí oblastní záchranné služby.

Informace o neštěstí, které se odehrálo v městečku Lesnoj v Rjazaňské oblasti, se od začátku rozcházely. Postupně rostl počet zraněných i mrtvých. Ministerstvo pro mimořádné události původně sdělilo, že zemřelo sedm lidí a deset utrpělo zranění, z toho jeden člověk vážná. Mimo to nebyl znám osud devíti osob. Hasiči po zlikvidování požáru z trosek zcela zničené budovy postupně vyprostili těla všech obětí, které zemřely na místě. Poslední podle agentury TASS až později odpoledne.

Předtím v popáleninovém centru oblastní metropole Rjazaně zemřel jeden z poraněných. Podle resuscitačního týmu, který muže transportoval, utrpěl popáleniny na 80 procentech povrchu těla.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně vyrábějící střelný prach závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "porušení technologického procesu".

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Polská média hlásí devátého mrtvého z řad migrantů na hranici s Běloruskem

Polská pohraniční stráž v pátek nalezla v pásmu u hranic s Běloruskem, ve kterém platí výjimečný stav, mrtvého muže. Jde o devátou smrt na polsko-běloruské hranici, uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. "Dehydrovaní, hladoví, promrzlí uprchlíci, které denně nacházejí aktivisté mimo pásmo výjimečného stavu, hovoří o tom, že v pohraničních lesích je mrtvol více," napsal deník.

Policie se nyní snaží identifikovat mrtvého muže, jehož tělo našla hlídka pohraniční stráže u vsi Kuścińce v pohraničním pásmu. Mluvčí pohraniční stráže uvedla jen, že hlídka našla mrtvolu v lese. Policie zatím neví, kolik let mrtvému muži bylo a jaké byl národnosti.

Deník připomněl, že nedaleko od místa nynějšího nálezu objevil policejní vrtulník mrtvolu 24letého Syřana. Před dvěma dny potápěči vylovili z Bugu tělo 19letého Syřana. Jeho společník přežil a doplaval na polský břeh pohraniční řeky. Tvrdil, že do řeky je strčili běloruští pohraničníci. Ještě dříve bylo na polsko-běloruské hranici zaznamenáno nejméně šest úmrtí. Zemřel mimo jiné 16letý Iráčan.

Polské úřady jsou na informace o mrtvých migrantech skoupé, prokuratura tento týden vydala jen krátké komuniké o pitvě tří mužů ve věku od 20 do 40 let, kteří zemřeli pravděpodobně podchlazením. V Bělorusku, u hranic s Polskem, našla tamní pohraniční hlídka tělo mrtvé ženy, u které byla trojice dětí a dva dospělí. Ti podle Bělorusů vypověděli, že je Poláci se zbraní v ruce donutili vrátit se do Běloruska, přičemž museli odtáhnout mrtvou ženu.

Výjimečný stav v pohraničním pásmu byl prodloužen do počátku prosince. Zatím ani novináři, ani humanitární organizace nesmějí do pásma vstoupit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy