Soudobá hudba v prázdných hotelech. Brněnský orchestr natočil sérii koncertních filmů

ČTK ČTK
9. 3. 2021 12:40
Do prázdných hotelů se v době koronavirových omezení vydali hudebníci z Brno Contemporary Orchestra. V neobvyklých kulisách nafilmovali sedmidílnou minisérii koncertů.
Brno Contemporary Orchestra vznikl roku 2011 s cílem hrát současnou světovou hudbu v Česku a českou hudbu po světě.
Brno Contemporary Orchestra vznikl roku 2011 s cílem hrát současnou světovou hudbu v Česku a českou hudbu po světě. | Foto: www.prokopius.cz

Příznivci soudobé hudby mohou neobvyklé "videoklipy" sledovat od 15. března na youtubeovém kanálu komorního orchestru.

Ten na projektu spolupracoval s platformou Terén, jež spadá pod Centrum experimentálního divadla, režisérkou Annou Babjárovou a sólistou brněnského baletu Martinem Svobodníkem, který se rovněž profiluje jako režisér a choreograf. Skladby současných autorů v klipech doprovodí příběhy skutečných i smyšlených návštěvníků, důležitá bude architektura a atmosféra poloprázdných či uzavřených hotelů. Hudebníci se změní v herce.

"Neumíme vyvinout vakcínu ani zajistit její distribuci, ale umíme hrát a taky si rádi hrajeme. Navíc pevně věříme, že je lepší ke všemu přistupovat s dobrou náladou a optimismem. Toto své přesvědčení jsme chtěli vyslat do světa," vysvětluje dramaturg Viktor Pantůček.

Série dostala název Please, Do Not Disturb, tedy Prosím, nerušit, což je text známý z hotelů stejně jako z nahrávacích studií.

Podle dirigenta Pavla Šnajdra reaguje Brno Contemporary Orchestra na situaci ve společnosti. "Před rokem jsme hráli z izolace, pak jsme si dovolili pár koncertů a nahrávek, a nakonec musíme posunout o rok celou jubilejní 10. koncertní sezonu. Co dál? Můžeme jet na služební cestu. Tak jsme vyrazili do hotelů, které zejí prázdnotou a bojují o přežití, stejně jako my," popisuje Šnajdr.

Výsledkem jsou podle něj filmové klipy propojené hudbou, architekturou, aktuálním děním a příběhy. "Režiséři z nás všech udělali herce a pracovně si teď žertem říkáme Best Covid Orchestra," doplňuje dirigent.

Hudebníci a filmaři společně zavítali do hotelů Barceló, Grandezza, Cosmopolitan Bobycentrum, Continental a Santon i do paláce Padowetz a Grandhotelu Brno.

Kromě skladby Zbyňka Vostřáka z roku 1967 zazní především hudba z nového tisíciletí, například světová premiéra skladatele a koncertního mistra violoncell orchestru opery Národního divadla Brno Josefa Klíče nebo novinky saxofonisty Michala Wroblewského, skladatele Miroslava Tótha či kompozice Slováka Martina Burlase z roku 2012.

Sólisty jednotlivých večerů jsou saxofonista Pavel Zlámal, houslista Milan Paľa nebo barytonista Tomáš Krejčí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Tenista Jiří Veselý postoupil na antukovém turnaji v Kitzbühelu hladce do druhého kola. Na úvod vyřadil Ernestse Gulbise z Lotyšska 6:4, 6:1.

Tenisový turnaj mužů v Kitzbühelu (antuka, dotace 481.270 eur):

Dvouha - 1. kolo:

Veselý (ČR) - Gulbis (Lot.) 6:4, 6:1, Martínez (Šp.) - Pouille (Fr.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:4.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy