Soudobá hudba v prázdných hotelech. Brněnský orchestr natočil sérii koncertních filmů

ČTK ČTK
9. 3. 2021 12:40
Do prázdných hotelů se v době koronavirových omezení vydali hudebníci z Brno Contemporary Orchestra. V neobvyklých kulisách nafilmovali sedmidílnou minisérii koncertů.
Brno Contemporary Orchestra vznikl roku 2011 s cílem hrát současnou světovou hudbu v Česku a českou hudbu po světě.
Brno Contemporary Orchestra vznikl roku 2011 s cílem hrát současnou světovou hudbu v Česku a českou hudbu po světě. | Foto: www.prokopius.cz

Příznivci soudobé hudby mohou neobvyklé "videoklipy" sledovat od 15. března na youtubeovém kanálu komorního orchestru.

Ten na projektu spolupracoval s platformou Terén, jež spadá pod Centrum experimentálního divadla, režisérkou Annou Babjárovou a sólistou brněnského baletu Martinem Svobodníkem, který se rovněž profiluje jako režisér a choreograf. Skladby současných autorů v klipech doprovodí příběhy skutečných i smyšlených návštěvníků, důležitá bude architektura a atmosféra poloprázdných či uzavřených hotelů. Hudebníci se změní v herce.

"Neumíme vyvinout vakcínu ani zajistit její distribuci, ale umíme hrát a taky si rádi hrajeme. Navíc pevně věříme, že je lepší ke všemu přistupovat s dobrou náladou a optimismem. Toto své přesvědčení jsme chtěli vyslat do světa," vysvětluje dramaturg Viktor Pantůček.

Série dostala název Please, Do Not Disturb, tedy Prosím, nerušit, což je text známý z hotelů stejně jako z nahrávacích studií.

Podle dirigenta Pavla Šnajdra reaguje Brno Contemporary Orchestra na situaci ve společnosti. "Před rokem jsme hráli z izolace, pak jsme si dovolili pár koncertů a nahrávek, a nakonec musíme posunout o rok celou jubilejní 10. koncertní sezonu. Co dál? Můžeme jet na služební cestu. Tak jsme vyrazili do hotelů, které zejí prázdnotou a bojují o přežití, stejně jako my," popisuje Šnajdr.

Výsledkem jsou podle něj filmové klipy propojené hudbou, architekturou, aktuálním děním a příběhy. "Režiséři z nás všech udělali herce a pracovně si teď žertem říkáme Best Covid Orchestra," doplňuje dirigent.

Hudebníci a filmaři společně zavítali do hotelů Barceló, Grandezza, Cosmopolitan Bobycentrum, Continental a Santon i do paláce Padowetz a Grandhotelu Brno.

Kromě skladby Zbyňka Vostřáka z roku 1967 zazní především hudba z nového tisíciletí, například světová premiéra skladatele a koncertního mistra violoncell orchestru opery Národního divadla Brno Josefa Klíče nebo novinky saxofonisty Michala Wroblewského, skladatele Miroslava Tótha či kompozice Slováka Martina Burlase z roku 2012.

Sólisty jednotlivých večerů jsou saxofonista Pavel Zlámal, houslista Milan Paľa nebo barytonista Tomáš Krejčí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Výroba nábytku v Česku loni vzrostla na rekordních 48,5 miliardy korun

Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za rekordních 48,5 miliardy korun, meziročně o 1,1 procenta více. Tržby z prodeje nábytku klesly o 3,1 procenta na 38,62 miliardy korun. Vývoz stoupl o 13,6 procenta, dovoz se zvýšil o 10,6 procenta. Ve čtvrtek to sdělil tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš.

"Výkon výroby nábytku zaznamenal další růst v řadě. Loni na podzim jsme odhadovali, že bude zhruba stagnovat. Méně potěšitelnou zprávou je, že podíl dovozu na prodejích meziročně vzrostl téměř o osm procentních bodů na 61,3 procenta. To znamená, že čeští nábytkáři ztratili významnou pozici na tuzemském trhu," uvedl Lukeš. Podle něj to pravděpodobně souvisí s rozvojem on-line prodejů, kdy většina takového nábytku je právě ze zahraničí, zejména z Polska a Číny.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 minutami

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy