Do Česka se vrátí sopranistka Flemingová, oslaví výročí sametové revoluce

ČTK ČTK
19. 3. 2019 12:31
Americká operní hvězda Renée Flemingová zazpívá 9. července ve Smetanově síni Obecního domu, doprovodí ji Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Stane se tak na koncertu věnovaném 30. výročí sametové revoluce.
Renée Flemingová v Pražské křižovatce roku 2009 oslavila 20. výročí sametové revoluce.
Renée Flemingová v Pražské křižovatce roku 2009 oslavila 20. výročí sametové revoluce. | Foto: ČTK

Dirigovat bude jeden z významných žáků Leonarda Bernsteina a stálý spolupracovník pražských symfoniků, letos šestašedesátiletý Elli Jaffe.

Renée Flemingová.
Renée Flemingová. | Foto: FOK

Šedesátiletá pěvkyně přednese árie z oper i operet nebo muzikálové písně. Na programu budou díla Georga Friedricha Händla, Franze Schuberta, Giacoma Pucciniho, Franze Lehára, Friedricha von Flotowa a Antonína Dvořáka.

"Je pro nás velkou ctí, že se Renée Flemingová vrací k orchestru FOK, se kterým před lety v Praze zpívala Václavu Havlovi," říká ředitel orchestru Daniel Sobotka. "Flemingová má hluboký vztah k našim novodobým dějinám. Koncert tedy bude prvním z projektů, které věnujeme 30. výročí sametové revoluce," dodává.

Pěvkyně, jež obdivovala bývalého českého prezidenta Václava Havla, v Česku poprvé účinkovala na zámku v Nelahozevsi roku 1996. V únoru 2009 zpívala na koncertě, který v Praze ke 20. výročí 17. listopadu uspořádal Václav Havel a na kterém vystoupily také popové, rockové a folkové hvězdy Suzanne Vega, Lou Reed nebo Joan Baezová.

Mnohokrát oceňovaná sopranistka Renée Flemingová se narodila 14. února 1959 v rodině pěveckých pedagogů v pensylvánské Indianě. První větší roli dostala v Salcburku roku 1986 jako Konstancie v Mozartově Únosu ze serailu.

Renée Flemingová v Praze roku 2009 zazpívala árii Měsíčku na nebi hlubokém z Rusalky. | Video: Česká televize

Na evropskou scénu prorazila v roce 1993 jako Armida na Rossiniho festivalu v Pesaru.

V newyorské Metropolitní opeře prvně zpívala roku 1991, kdy zaskočila v roli hraběnky v Mozartově Figarově svatbě. Členkou této scény a jednou z největších hvězd pak Flemingová byla až do roku 2017.

Mezi nejoblíbenější party Flemingové patří Dvořákova Rusalka, kterou zpívá česky. Pěvkyně zastává názor, že opery by měly být zpívány v původních jazycích. Když Flemingová roku 2014 zpívala Rusalku v Metropolitní opeře, přímý přenos sledovali diváci nejen v českých kinech, ale také na zdejších náměstích.

Diváci na náměstí Republiky v Praze roku 2014 sledovali přímý přenos Rusalky z Met v hlavní roli s Renée Flemingovou.
Diváci na náměstí Republiky v Praze roku 2014 sledovali přímý přenos Rusalky z Met v hlavní roli s Renée Flemingovou. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na pražském Karlově náměstí povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

Do nemocnice, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, byl Filip přijat ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 10 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy