Do Česka se vrátí sopranistka Flemingová, oslaví výročí sametové revoluce

ČTK ČTK
19. 3. 2019 12:31
Americká operní hvězda Renée Flemingová zazpívá 9. července ve Smetanově síni Obecního domu, doprovodí ji Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Stane se tak na koncertu věnovaném 30. výročí sametové revoluce.
Renée Flemingová v Pražské křižovatce roku 2009 oslavila 20. výročí sametové revoluce.
Renée Flemingová v Pražské křižovatce roku 2009 oslavila 20. výročí sametové revoluce. | Foto: ČTK

Dirigovat bude jeden z významných žáků Leonarda Bernsteina a stálý spolupracovník pražských symfoniků, letos šestašedesátiletý Elli Jaffe.

Renée Flemingová.
Renée Flemingová. | Foto: FOK

Šedesátiletá pěvkyně přednese árie z oper i operet nebo muzikálové písně. Na programu budou díla Georga Friedricha Händla, Franze Schuberta, Giacoma Pucciniho, Franze Lehára, Friedricha von Flotowa a Antonína Dvořáka.

"Je pro nás velkou ctí, že se Renée Flemingová vrací k orchestru FOK, se kterým před lety v Praze zpívala Václavu Havlovi," říká ředitel orchestru Daniel Sobotka. "Flemingová má hluboký vztah k našim novodobým dějinám. Koncert tedy bude prvním z projektů, které věnujeme 30. výročí sametové revoluce," dodává.

Pěvkyně, jež obdivovala bývalého českého prezidenta Václava Havla, v Česku poprvé účinkovala na zámku v Nelahozevsi roku 1996. V únoru 2009 zpívala na koncertě, který v Praze ke 20. výročí 17. listopadu uspořádal Václav Havel a na kterém vystoupily také popové, rockové a folkové hvězdy Suzanne Vega, Lou Reed nebo Joan Baezová.

Mnohokrát oceňovaná sopranistka Renée Flemingová se narodila 14. února 1959 v rodině pěveckých pedagogů v pensylvánské Indianě. První větší roli dostala v Salcburku roku 1986 jako Konstancie v Mozartově Únosu ze serailu.

Renée Flemingová v Praze roku 2009 zazpívala árii Měsíčku na nebi hlubokém z Rusalky. | Video: Česká televize

Na evropskou scénu prorazila v roce 1993 jako Armida na Rossiniho festivalu v Pesaru.

V newyorské Metropolitní opeře prvně zpívala roku 1991, kdy zaskočila v roli hraběnky v Mozartově Figarově svatbě. Členkou této scény a jednou z největších hvězd pak Flemingová byla až do roku 2017.

Mezi nejoblíbenější party Flemingové patří Dvořákova Rusalka, kterou zpívá česky. Pěvkyně zastává názor, že opery by měly být zpívány v původních jazycích. Když Flemingová roku 2014 zpívala Rusalku v Metropolitní opeře, přímý přenos sledovali diváci nejen v českých kinech, ale také na zdejších náměstích.

Diváci na náměstí Republiky v Praze roku 2014 sledovali přímý přenos Rusalky z Met v hlavní roli s Renée Flemingovou.
Diváci na náměstí Republiky v Praze roku 2014 sledovali přímý přenos Rusalky z Met v hlavní roli s Renée Flemingovou. | Foto: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

"Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent. Vyzvaly k tomu v dopise vládu

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli ve čtvrtek zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři. Na vině je sucho

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy